Jeśli borykasz się z problemem, którego nie wiesz jak rozwiązać - zadaj nam bezpłatnie pytanie!

Jak to zrobić?

1.Opisz swój problem

2.Wyślij pytanie na nasz adres e-mail. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź! Zupełnie za darmo.

Dzieci na wiosennym spacerze w lesie

Rodzeństwo w tym samym procesie rekrutacyjnym

Pytanie:
Dzień dobry, Czy powinnam złożyć oświadczenie o tym, że rodzeństwo uczestniczyć będzie wspólnie w postępowaniu rekrutacyjnym? Bracia są z tego samego roku i będą rekrutować do tej samej placówki. Czy to w jakiś sposób pomoże lub przyspieszy ten proces?
Oliwia

Odpowiedź redakcji:

Jak najbardziej powinna Pani poinformować dyrekcję, uwzględniając wszystkie te informacje we wniosku. W oświadczeniu należy umieścić dane synów, a także dane rodziców, ze wskazaniem na konkretny rok szkolny (np. 2023/2024). Wzory oświadczenia dostępne są online, można je także napisać samodzielnie, pamiętając o podstawowych danych osobowych.

Obecne zasady rekrutacji bazują na przyznawaniu młodym kandydatom punktów. Tak oto wśród dodatkowo punktowanego kryterium jest m.in. fakt zapisania rodzeństwa do tej samej placówki.

Jeśli więc w tym samym procesie rekrutacyjnym bierze udział rodzeństwo — zostaną im przyznane nie tylko dodatkowe punkty (ich ilość uzależniona jest od miasta/gminy), ale także w wielu placówkach, bracia zdobędą pierwszeństwo przyjęcia.

Warto jednak pamiętać, że zgłoszenie synów do tej samej placówki nie daje gwarancji ich przyjęcia. Pani dzieci, tak jak inni kandydaci, muszą przejść pełen proces — tj. z uwzględnieniem wszystkich etapów i restrykcji z tym związanych.

Pile of diapers on the table

Przedszkolak przed odpieluchowaniem

Pytanie:
Dzień dobry, Chcę zapisać moją córkę do przedszkola, ale ta jeszcze używa pampersa. Czy to może być przeszkodą w pozytywnym przejściu procesu rekrutacji? Czy przedszkole publiczne może odmówić jej przyjęcia? Uprzedzając — zamierzam swoje dziecko nauczyć korzystania z nocnika i toalety, ale to wymaga czasu. Nie chciałabym, aby mała się stresowała i czuła presję. Mnie też zależy, aby mieć czystą głowę i nie stresować się tym, że mam czas tylko do września.
Magda

Odpowiedź redakcji:

Faktycznie spotykamy się z głęboko zakorzenionym przekonaniem, że każdy 3-latek powinien być już po etapie odpieluchowania. W rzeczywistości jednak — wiele dzieci w tym wieku nie opanowało umiejętności samodzielnego korzystania z nocnika, co nijako powinno uspokoić rodziców i opiekunów.

Przedszkole nie może odmówić przyjęcia dziecka z powodu używania pieluszek. Jeśli to zrobi — należy poprosić o pisemne uzasadnienie takiej decyzji, która stanowić będzie za późniejszy argument do roszczeń i odwołań.

Placówka może użyć argumentu, jakoby przedszkolak powinien być samodzielny w momencie uczęszczania na zajęcia. Trzeba jednak przyznać, że brzmi to nieco enigmatycznie, dlatego też wiele gmin interpretuje ten zapis w dowolny dla siebie sposób. Warto pamiętać, że obecne prawo nie wspomina nic o obowiązku odpieluchowania, a co za tym idzie — kryteria ustawowe i kryteria samorządowe nie dyskwalifikują dziecka, które nie jest w pełni samodzielne pod względem higieny.

Niemniej jednak warto więc uczyć córkę samodzielności, nie narzucając przy tym presji. Im więcej czasu i cierpliwości otrzyma dziecko, tym większa szansa, że szybciej nauczy się nowych umiejętności — kto wie, może właśnie do września?