Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z pewnym pytaniem.
W naszym przedszkolu podstawa programowa realizowana jest od godziny 7 do 12, z tym, że od 7 jest może 5 osób. Pani wychowawczyni zaczyna pracę ok. 7:35. Do czasu przyjazdu nauczyciela opiekę nad dziećmi sprawuje osoba, która nie ma jeszcze ukończonych studiów pedagogicznych, czy od strony prawnej takie rozwiązanie jest możliwe?Moje dziecko jest dość niesforne i sprawia problemy, nie leżakuje. Czy mam obowiązek odbierać go do godziny 12 (jest to czas kiedy rozpoczyna się leżakowanie)? Dziękuję za odpowiedź.
Magda H.
Spis treści
ToggleKarta Nauczyciela jasno wskazuje, że jedyną grupą zawodową, która uprawniona jest do sprawowania opieki nad dziećmi w placówce, to nauczyciele. Na to miano pozwolić sobie może wyłącznie osoba, która ukończyła studia wyższe (minimum pierwszego stopnia) z przygotowaniem pedagogicznym. Mowa tu więc o kierunkach tj. pedagogika wczesnoszkolna czy pedagogika specjalna. Oprócz tego może być to absolwent zakładu szkolenia nauczycieli.
Opierając się na § 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 13 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., poz. 69 ze zm.) – niedozwolone jest prowadzenie zajęć bez osoby z powyższymi uprawnieniami. Zapis ten obowiązuje również poranne dyżury. Jeśli więc w tym czasie opiekę nad dziećmi przejmuje osoba bez ukierunkowanego wykształcenia, należy traktować ją jako tzw. “pomoc nauczyciela”. Taka osoba nie może samodzielnie sprawować opieki nad przedszkolakami. Z Pani zapytania wynika, że przez 30 minut dzieci pozostawione są pod opieką właśnie takiej osoby, co może wskazywać na łamanie zapisów prawa. Zanim jednak uda się Pani do dyrekcji, warto upewnić się, że osoba ta nie ma skończonego licencjatu — wtedy jak najbardziej jest kompetentna do wykonywania powierzonych jej obowiązków.
Przechodząc do drugiej części zapytania — z obecnych przepisów prawa oświatowego wynika, że każdy maluch ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze minimum 5h dziennie (13 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawa oświatowego). Jeśli więc odprowadza Pani swoją pociechę do placówki o 7:00, to nauczyciele mają w obowiązku zapewnić bezpłatną opiekę do godziny 12:00. Po tej godzinie placówka może (ale nie musi) oferować dalszą, bezpłatną opiekę (dokupienie godzin to średnio 1 zł za każdą, rozpoczętą, dodatkową godzinę). Warto w tym elemencie zapoznać się z zapisami statutu.
Co więcej — nie ma obecnie żadnego zapisu, który nakazywałby placówkom organizować leżakowanie. Dlatego też wiele oddziałów przedszkolnych pozostaje w stałym kontakcie z rodzicami, dostosowując się do potrzeb maluchów. Warto więc dopytać się o ewentualne alternatywy. Może się bowiem okazać, że maluch w tym czasie może przejść do innej sali, w której są prowadzone np. zajęcia plastyczne.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać