Adaptacja w przedszkolu to proces oswajania malucha z nowym miejscem, nauczycielami oraz z innymi dziećmi. Ma ona na celu przygotowanie dzieci do systematycznego uczestnictwa w zajęciach i przystosowanie się do funkcjonowania w grupie. Adaptacja obejmuje serię działań, które opracowuje placówka przedszkola we współpracy z rodzicem.
Pierwszym krokiem jest spotkanie przed rozpoczęciem adaptacji. Nauczyciele są w stanie poznać dziecko i jego charakter. Po spotkaniu rozpoczyna się proces adaptacji. Jest on dostosowany do preferencji każdego dziecka, zwykle jest on bardzo krótki i trwa około dwóch tygodni. Adaptacja zaczyna się od samodzielnego odwiedzenia przez malucha placówki – tak, aby poznał personel i warunki panujące w przedszkolu. Nauczyciele starają się ułatwić dziecku wejście do tej nowej rzeczywistości poprzez miłe zabawy, zajęcia oraz inne aktywności.
Jak przygotować się do adaptacji? Na co zwrócić uwagę? Czy lęk separacyjny pojawia się u każdego malucha? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w opracowanych artykułach!
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać