„Ania Robaczek ratuje pszczoły” to kolejna część popularnej serii książek dla dzieci autorstwa Catherine Jacob, która skierowana jest przede wszystkim do młodszych czytelników w wieku przedszkolnym. Książka opowiada historię dziewczynki o imieniu Ania, która wraz z przyjaciółmi postanawia ratować pszczoły przed wyginięciem.
Ania Robaczek to mała dziewczynka, która od zawsze uwielbiała przyrodę oraz zwierzęta, a w szczególności owady. Z szacunkiem podchodzi do każdego stworzenia. Wszystko się zmienia, kiedy z okazji swoich szóstych urodzin dostaje prezent od babci. To magiczna lupa, dzięki której Ania słyszy i rozumie mowę owadów. To właśnie dzięki niej dowiaduje się, że pszczoły mieszkające w sąsiednim ogrodzie potrzebują pomocy. Ogród należy do Stasia, który chce go wyciąć i stworzyć dla siebie idealnie miejsce do jeżdżenia na rowerze. Dziewczynka postanawia pomóc pszczołom. Na jaki pomysł wpadnie? Kto pomoże jej zrealizować plan? Zajrzyjcie do środka!
Książka ma dużą wartość edukacyjną, a przy tym jest bardzo wciągająca. Dzieci chętnie będą śledzić przygody Ani i jej przyjaciół, którzy muszą pokonać wiele przeszkód, aby pomóc pszczołom. Skłania także do refleksji nad tym, jak ważne są pszczoły dla naszego świata i jakie zagrożenie niesie za sobą ich wyginięcie. W łatwy sposób przekazuje cenne informacje na temat życia pszczoły i jej roli w ekosystemie. Autorka wplata te informacje w fabułę, dzięki czemu dziecko uczy się nie tylko poprzez suchą teorię, ale również przez przykłady z życia bohaterów książki.
Największym autem książki są jej piękne ilustracje. Są kolorowe, żywe i nie da się przejść obok nich obojętnie. Podsumowując, „Ania Robaczek ratuje pszczoły” to wartościowa i edukacyjna pozycja, która skłania do refleksji nad ochroną przyrody. Polecam ją wszystkim rodzicom, którzy chcą, aby ich dziecko poznało wartość i znaczenie pszczół w ekosystemie, a przy tym miło spędziło czas z ciekawą książką. Każdy z nas małymi kroczkami może ratować otaczający nas świat, wystarczą bowiem dobre chęci.
Ocena: 10/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać