„Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” to ciekawy poradnik dla rodziców, którzy poszukują skutecznych metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami u swojego dziecka. Autor, Harvey Karp, lekarz pediatra z ogromnym doświadczeniem w pracy z niemowlętami i małymi dziećmi, prezentuje czytelnikom nowe podejście do zrozumienia i reagowania na potrzeby najmłodszych.
Karp podzielił książkę na cztery rozdziały, a w każdym z nich przekazuje czytelnikom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczne narzędzia i techniki, które można zastosować w codziennej opiece nad dzieckiem. Jego podejście opiera się na założeniu, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują uczucia bezpieczeństwa i komfortu. Książkę skierowałabym do rodziców najmłodszych dzieci, przedszkolaków do lat 6. Dzieci porównuje do małych jaskiniowców, którzy kierują się pierwotnym instynktem i formą komunikacji. Jeszcze nie potrafią zapanować nad swoimi emocjami, nie znają dobrych manier oraz panujących reguł. Zadaniem rodzica jest nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania oraz wesprzeć jego rozwój.
Autor poprzez swoje techniki pokazuje jak walczyć z napadami złości oraz jak uniknąć ich w przyszłości. Najważniejszą zasadą jest technika Fast-Food oraz Dziecięcy Styl Mówienia. Jak się okazuje odpowiednia technika mówienia do dziecka, za pomocą krótkich słów oraz powtórzeń to sposób na opanowanie złości oraz zaznaczenie, że rodzic liczy się z uczuciami oraz zdaniem malucha. Dodatkowo jasno określona granica to grunt do wzajemnego szacunku oraz zrozumienia. W trzecim rozdziale Harvey Karp dość szczegółowo opisuje sposoby zachęcania dziecka do dobrego zachowania (zielone światło), ograniczenia zachowań irytujących (żółte światło) oraz zachowania, na które dajemy czerwone światło. Posługuje się dość prostym porównaniem rodzica do sygnalizacji świetlnej, która pozwala przejść na drugą stronę ulicy.
Niestety autor w swoich poradach odnosi się do metod, które obecnie nie są zalecane. Szczególnie nie przypadły mi do gustu sposoby nagradzania dziecka oraz stosowanie przerw. Gdy dziecko nie postępuje zgodnie z zaleceniami rodzica Harvey Karp proponuje odesłanie dziecka do swojego pokoju. Ten styl wychowania oraz brak wyjaśnienia ze strony opiekuna potęguje dziecięcą złość oraz poczucie porzucenia. Dziecko, szczególnie to najmłodsze nie jest w stanie samo zrozumieć dlaczego zostało 'zamknięte’ w pokoju. Także kary, które zostały uwzględnione w publikacji nie zasługują na pochwałę. Często odnosiłam wrażenie, że autor pisząc o wychowaniu nie widzi człowieka, lecz maszynę, które ma postępować według ściśle określonych wytycznych.
Plusem książki jest sposób w jaki autor przekazuje swoją wiedzę – jasno i zrozumiale. Dodatkowe pytania na końcu każdego rozdziału także zasługują na pochwałę. To krótkie podsumowanie zbiera najważniejsze informację w całość. Niestety odniosłam wrażenie, że niektóre pytania były sformułowane pod tezę, aby potwierdzić wizję autora.
Podsumowując, „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” to lektura dla rodziców, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę i zrozumieć emocje targające najmłodszymi. Niestety nie oceniam jej wysoko, ponieważ zaproponowane tam rozwiązania oraz techniki odbiegają od obecnych metod oraz badań naukowych. Autor zamknął się w swoich przekonaniach wypracowanych podczas wizyt w gabinecie lekarskim. W życiu codziennym panują inne zasady, dostosowane go każdego dziecka indywidualnie.
Ocena: 4/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać