Nie ma osoby, która by nie utożsamiała się z wielkim bohaterem walczącym z przeciwnikami i nie przygotowywała się do walki ćwicząc na worku treningowym. Jest to jedno z bardziej znanych przyborów – szczególnie dla amatorów i zaawansowanych zawodników ćwiczących sztuki walki – ale nie tylko – worek treningowy można wykorzystać na wiele sposobów.
To normalne, że worek bokserski kojarzy się ze sportami walki, a przede wszystkim z boksem. Trening bokserski polega w większym stopniu na ćwiczeniach opartych na zadawania ciosów, w związku z tym nie ma szans, aby odbył się bez tak ważnego przyboru jakim jest worek. Można go wykorzystać w zupełnie innym treningu- niekoniecznie na siłowni, a również w domowym zaciszu. Worek treningowy przyda się do ćwiczeń z zakresu szybkości czy wytrzymałości, ale nie tylko – również jako dopełnienie treningu ogólnorozwojowego ale także do zwiększenia koordynacji ruchowej całego ciała. Worek treningowy przyda się również do zajęć z samoobrony ale jednocześnie w momencie, kiedy mamy gorszy dzień i chcemy w bezpieczny sposób wyładować swoje emocje. W związku z tym, z takiego worka na pewno będą zadowoleni nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy, szukający nowego środka treningowego, czy rozpoczynający swoją przygodę z tym sportem. Taki przybór przyda się również dzieciom, które mogą zainspirować się do dalszego kształcenia w kierunku sportów walki. Jest to wspaniała zabawa, która może rozpocząć stałe zamiłowanie do takich sportów.
Przy wyborze worka konieczne jest, aby zwrócić uwagę na ciężar, średnicę czy wysokość. Początkujący powinni skorzystać z worka treningowego o wysokości od 100 do 140 cm i jednocześnie średnica powinna wynosić maksymalnie 40 centymetrów. Waga powinna wahać się pomiędzy 30 a 50 kg. Taki worek będzie dobry dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę, ponieważ jest złotym środkiem pomiędzy dużym obszarem uderzeń a stabilnością. Zbyt duża masa worka może się okazać wadą aniżeli zaletą. Większość początkujących wybiera zbyt duże worki myśląc ,iż będą one miały większą stabilność przy zadawaniu ciosów. A ruch worka – taki jak kołysanie czy podskakiwanie – jest niezbędny, aby zwiększyć czucie odległości od niego, a w kolejnych etapach poprawić szybkość i umiejętność poruszania się na wyznaczonym miejscu w ringu. Nigdy nie zastąpi to przeciwnika, jednakże bardzo wpłynie na poprawę techniki.
Dobry gatunkowo worek bokserski do domu powinien być wykonany z naturalnych materiałów – z dość grubej skóry, dzięki czemu będzie on wytrzymały i skuteczny do treningów. Taki worek wolniej się zużywa, więc będzie długotrwałym kompanem do codziennych zmagań. Jednakże jeżeli nie jesteś przekonany w jakim stopniu będziesz używał worka, to można kupić taki, który w składzie ma plawil – jest to specjalny materiał, który przy sporadycznym używaniu nie będzie zbyt szybko się niszczył.
Można wybrać worek do powieszenia na suficie lub worek bokserski stojący. Jeżeli nie chcemy robić odwiertów w suficie, warto zdecydować się na worek ze stelażem. Można kupić specjalny stelaż, lub można poszukać takiego Atlasu, który daje możliwość zawieszenia worka.
Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z worka, który będzie stał na ciężkiej i bardzo stabilnej podstawie. Taki worek będzie niestety o wiele droższy niż wiszący, dlatego warto zastanowić się nad zakupem. Również taki worek zachowuje się nieco inaczej niż wiszący z sufitu. Koniecznie musimy pamiętać, aby mieć miejsce na taki worek, ponieważ zajmuje on nieco więcej miejsca niż worek wiszący.
Ceny worków są bardzo różne, więc warto zastanowić się przed zakupem czego oczekujemy.. a po zakupie pozostaje zamontować worek.. i życzyć owocnych treningów!