Książka „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwszej rodziny” autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish to prawdziwy skarb dla rodziców i opiekunów dzieci. Książka ta oferuje praktyczne wskazówki i narzędzia, które pomogą w rozwoju zdrowych i pełnych miłości relacji z dziećmi.
Adele Faber to amerykańska psycholog, nauczycielka oraz autorka książek popularnonaukowych z zakresu wychowania dzieci. Wraz z Elaine Mazlish stworzyła popularną serię książek dotyczących komunikacji z dziećmi, w tym bestseller „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, która przetłumaczona została na ponad 40 języków.
Autorki prezentują swoje pomysły korzystając z własnych doświadczeń oraz doświadczeń innych rodziców. To nietypowa publikacja, ponieważ już na wstępie zauważysz, że nie znajdziesz w niej regułek pojęć oraz wytycznych rodzicielskich. Cała treść to opowieść dnia codziennego oraz typowych sytuacji rodzicielskich. W takiej samej formie przedstawiony został dialog z czytelnikiem, poprzez opowieści autorek oraz innych rodziców w trakcie warsztatów rodzicielskich.
Czego dowiesz się z książki? Autorki zwracają uwagę na formę komunikacji oraz emocje, które nam towarzyszą. Wzajemny szacunek, zaufanie do drugiej osoby to kluczowe wartości w rodzinie. Dzieci potrzebują autonomii oraz możliwości wyrażania własnej opinii. Jeśli dostarczysz dziecku tych wartości w domu, to z pewnością będzie czuć się pewniej jako dorosła już osoba. Adele Faber nie pochwala nadawania etykiet dziecku np. Jesteś niegrzeczny oraz zwraca uwagę na akceptowanie uczuć oraz emocji dziecka. Wielu rodziców nie potrafi utożsamić się z dzieckiem, przez co jego problemy oraz emocje spadają na drugi plan. Nie raz w sklepie słyszymy „Nie płacz już, przecież nic się nie stało”. Taka forma komunikacji zabiera dziecku prawo do jego własnych odczuć oraz niepowodzeń. Książka skupia się także na podstawowych aspektach komunikacji, takich jak słuchanie i radzenie sobie z konfliktami.
Dużym plusem książki jest jej narracja, czyli odczucie, które doświadczamy podczas czytania. Miałam wrażenie, że osobiście uczestniczę na spotkaniu grupy dla rodziców i wsłuchuje się w ich (a także i moje) problemy. Grupa składa się z różnych osób, które przeżywają trudności z kontakcie z własnym dzieckiem. Szukają rad i wsparcia, jak zbudować dobrą relację z dzieckiem, a przy tym zaufać także sobie. Podczas sesji pada wiele pytań: „Czy chwalić dziecko”, „Pomóc czy nie pomóc dziecku podczas codziennych czynności?”. Odpowiedzi pojawiają się na następnej sesji.
Podsumowując autorki zachęcają rodziców do aktywnego słuchania swoich dzieci, aby dobrze zrozumieć ich punkt widzenia. Następnie do wyrażania swoich emocji w sposób konstruktywny, co pomaga w rozwiązaniu problemów. Książka z pewnością skłania do refleksji. Jest to doskonała pozycja dla rodziców, którzy chcą stworzyć bardziej harmonijną relację z dziećmi. Polecam książkę „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwszej rodziny” wszystkim rodzicom, którzy szukają wskazówek dotyczących lepszej komunikacji i rozwiązania problemów rodzinnych w bardziej pozytywny i skuteczny sposób.
Ocena: 8/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać