Wniosek o przyjęcie do przedszkola to forma dokumentu, wyrażającego chęć uczestniczenia w rekrutacji. Tylko złożenie wniosku umożliwia przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego — jego brak, pomimo spełnienia innych wymogów, jest tożsame z zaprzepaszczeniem swojej szansy na miejsce w placówce pierwszego wyboru.
We wniosku, oprócz danych dziecka, umieszcza się informacje o m.in. niepełnosprawności rodziców lub o samotnym wychowywaniu dziecka. Co jednak zrobić, gdy pomimo dużej sumienności zrobiliśmy błąd w formularzu? Czy możliwa jest zmiana wniosku, zaraz po jego złożeniu? Odpowiadamy!
Spis treści
ToggleWiększość placówek przedszkolnych umożliwia nanoszenie zmian w obrębie wniosku. Dokładne warunki, terminy i wytyczne umieszczane są zwykle w statucie placówki. Warto więc zapoznać się z regulaminem rekrutacji, a w przypadku dodatkowych pytań — udać się na konsultację z dyrektorem przedszkola.
Uwaga! Wniosku nie można edytować, jeśli ten został już potwierdzony przez przedszkole albo szkołę pierwszego wyboru.
Zmieniony wniosek można złożyć w dwóch okolicznościach:
W przypadku publicznych zespołów wychowania przedszkolnego niezwykle ważny jest tzw. statut. Zanim więc podejmiesz jakieś kroki — zapoznaj się z nim!
Sam proces zmiany wniosku, jeśli zostanie wykonany w odpowiednim terminie, nie wpływa na proces rekrutacji. Istotne jednak mogą być same zmiany — zwłaszcza jeśli dotyczą sytuacji rodzinnej. Obecne przepisy wskazują, że placówka w pierwszej kolejności przyjmie dzieci[1], które:
Jeśli więc naniesione zmiany dotyczą powyższych obszarów — maluch może zyskać dodatkowe punkty, a tym samym — może zostać przyjęty do wybranego przedszkola. Jeśli natomiast opiekunowie prawni dziecka naniosą zmiany zbyt późno — wniosek zostanie odrzucony, a maluch będzie musiał liczyć na wolne miejsce podczas rekrutacji uzupełniającej.
Zmieniony wniosek należy złożyć przed zakończeniem rekrutacji — tj. przed terminem ogłoszenia listy dzieci przyjętych. Zwykle jest to koniec pierwszego kwartału (koniec marca).
Uwaga! Upewnij się, jak przebiega proces rekrutacji w wybranym przedszkolu — najważniejszy jest statut oraz ustalenia w obrębie miasta/gminy!
Aby zmienić wniosek, koniecznie jest przedstawienie wszelkich dokumentów usprawiedliwiających i potwierdzających słuszność tych zmian. Mowa więc o np. wyroku sądu administracyjnego czy akcie zgonu, który udowodniłby fakt samotnego wychowywania kandydata. Co więcej — przedszkole, które prowadzi rekrutację, ma prawo poprosić o złożenie dodatkowych dokumentów wyjaśniających. Mogą to być wszelkie inne i mniej oczywiste zaświadczenia, obejmujące zapisy we wniosku.
Procedura składania zmienionego wniosku nie różni się od procedury składania wniosku pierwotnego. Docelowo więc należy złożyć go osobiście lub przed formularze online — koniecznie zachowując narzucone terminy. Po zakończeniu rekrutacji Rada analizuje wszystkie wnioski, tworząc docelową listę dzieci przyjętych. W procesie weryfikacji fakt zaktualizowanego wniosku nie ma wpływu na przyznawane punkty. Oznacza to więc, że placówka nie musi akceptować zmienionych wniosków (o ile zrobiłeś to w sposób poprawny i zgodny z zapisami statutu).
Bibliografia:
[1] Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Dz. U. 2015 r., poz. 2156 ze zm.
[2] Zapisz dziecko do przedszkola (2023), GOV.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać