Wakacje to upragniony czas w roku — zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, który ze zniecierpliwieniem czekają na swój urlop. O ile w trakcie roku szkolnego organizacja przerwy wakacyjnej jest oczywista (tj. szkoły mają przerwę w prowadzeniu zajęć edukacyjnych), o tyle nieco inaczej wygląda to w przypadku oddziałów przedszkolnych. Rolą tych placówek jest zapewnienie pełnej opieki na czas pracy rodziców — co nijako kłóci się z intencją kilkutygodniowych przerw.
Czy przedszkola pełnią dyżuru w okresie letnim? Czy istnieją wakacje w przedszkolu, a jeśli tak — w jaki sposób organizowana jest opieka?
Spis treści
ToggleSamorządowe przedszkola, niosące status placówek nieferyjnych, funkcjonują cały rok. Wyjątkiem są niecodzienne sytuacje, tj. remonty oraz przerwy, które przypadają podczas wakacji. Organ prowadzący przedszkole może także wprowadzić dodatkowe przerwy — np. na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.
Jak mówi § 12 oraz § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 – w przedszkolach publicznych panuje nieferyjność, przez co te, mają obowiązek funkcjonować przez cały rok kalendarzowy (a nie rok szkolny). Prawo zezwala jednak na wprowadzenie miesięcznej przerwy wakacyjnej — ta wystąpić może w lipcu lub sierpniu.
O tym kiedy i w jakim wymiarze będzie obowiązywała przerwa, decyduje indywidualnie organ prowadzący przedszkole. Często zachodzi to po wcześniejszej konsultacji z radą rodziców i nauczycieli, którzy to zgłaszają, który miesiąc jest dla nich najodpowiedniejszy pod kątem organizacji.
Placówki prywatne rządzą się swoimi prawami. Wynika to głównie z faktu, że nie obowiązują ich te same przepisy, co w przypadku publicznych przedszkoli. Miejsca te wychodzą często naprzeciw oczekiwaniom rodzicom, funkcjonując także w okresie wakacyjnym.
Wybierając więc przedszkole prywatne, upewnij się, w jaki sposób placówka organizuje swoją pracę w okresie wakacyjnym lub w czasie ferii zimowych.
Według obecnego prawa oświatowego — placówki nie mogą odmówić rodzicom korzystania z wychowania przedszkolnego. Jeśli natomiast zostanie wprowadzona przerwa, to wskazany organ ma obowiązek wyznaczyć rodzicom inne placówki (zwane oddziałami przedszkolnymi), które zapewnią pełnoprawną, bezpieczną opiekę w formie dyżurów (tzw. dyżury wakacyjne).
Przedszkola pracują przez cały rok — z wyjątkiem przerw ustalonych przez dyrektora przedszkola. Zwykle przerwy te obowiązują w miesiącach letnich — w lipcu lub sierpniu — i trwają wyłącznie przez jeden miesiąc.
Zdarza się jednak, że część nauczycieli wykorzystuje przysługujący im 35-dniowy urlop również w drugim miesiącu, przez do placówki organizują zastępstwa lub zajęcia łączone.
Przedszkola na całym świecie funkcjonują w różnych systemach. Oznacza to, że w okresie wakacji placówki w Polsce mogą pracować inaczej, niż placówki w innych częściach Europy. Przykładowo więc we Włoszech zawieszane są zajęcia dydaktyczne na okres całych wakacji.
Sam okres wakacji pozostaje jednak niezmienny — tj. dotyczy dwóch, konkretnych miesięcy. Jednakże wybór miesiąca i dokładny czas trwania przerwy ustalany jest w sposób indywidualny, przez dyrektora przedszkola.
Nie. Obecne przepisy są na tyle ogólne, że odnoszą się wyłącznie do „prawa do odpoczynku zarówno nauczycieli, jak i dzieci.” Nie ma żadnego konkretnego zapisu, który sugerowałby, ile dni wolnego przysługuje grupom młodszym i starszym. Przyjmuje się więc, że standardowe wakacje w przedszkolu trwają jeden, pełny miesiąc.
Zwykle informacje o przerwie wakacyjnej zawierane są w statucie szkolnym, a także na stronie internetowej danej placówki. Nauczyciele informują również rodziców osobiście — np. podczas konsultacji, za pośrednictwem rady przedszkola lub poprzez wewnętrzne systemy, służące do komunikacji i wymiany dokumentów.
Bibliografia:
[1] § 12 i § 18 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać