Jörg Mühle to niemiecki pisarz i ilustrator książek dla dzieci. Od 2000 roku pracuje jako niezależny ilustrator i projektant graficzny, a od 2008 roku publikuje książki dla dzieci. Jego książki, takie jak „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” czy „Chłopiec, kot i miasto”, są popularne na całym świecie i zdobywają wiele nagród, w tym Nagrodę im. Królowej Sonji w 2018 roku za ilustracje do książki „Bis einer geht” (Do kogoś idzie).
Książka „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” to urocza pozycja dla dzieci, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Głównymi bohaterami jest para przyjaciół, niedźwiedź oraz łasica. Pewnego dnia niedźwiedź znajduje w lesie trzy grzyby, które łasica przygotowała na obiad. Podczas posiłku okazuje się jednak, że ciężko podzielić trzy na dwoje. Atmosfera wzrasta, gdy nikt nie chce odpuścić i ustąpić. Każdy z przyjaciół chce zjeść trzeciego grzyba, twierdząc, że to właśnie jemu należy się on bardziej. Gdy kłótnia nabiera tempa sytuacja rozwiązuje się sama. W jaki sposób? Musicie sprawdzić sami!
Tematyka książki jest bardzo bliska każdemu dziecku. Trudno jest się dzielić czymś, na co sami mamy ochotę. Zwierzęta podczas sprzeczki skupiają się tylko na swoich potrzebach, nie patrząc na najważniejszą osobę – przyjaciela. Książka niesie ze sobą przesłanie dla dzieci, że warto się dzielić z innymi ludźmi, ponieważ w rzeczywistości można stracić dużo więcej. Historia przedstawiona została w humorystycznym tonie, co pokazuje ostatnia strona, która pobudza wyobraźnie czytelnika. Tekst jest dość krótki, więc polecam ją wszystkim dzieciom od 2 roku życia.
Ilustracje w tej książce są po prostu urocze, z jasnymi kolorami i ekspresyjnymi postaciami, które zaciekawią młodych czytelników. Książka „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” nie tylko jest świetną opowieścią, ale także skutecznym narzędziem do nauczania podstawowych umiejętności matematycznych dzieci. Co czyni ją doskonałym wyborem dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą wprowadzić dzieci do świata matematyki w sposób zabawny.
Ocena: 8/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać