Wycieczka do idealny moment, aby maluch nauczył się samodzielności, poznał nowe miejsca, zbudował więzi z rówieśnikami. Czas ten nierzadko bywa przełomowy również dla rodziców, którzy przeżywają wiele silnych emocji, obserwując, jak ich maluch dzielnie stawia czoła nowym wyzwaniom.
W procesie tym ważne jest, aby dzieci miały zapewnioną kompleksową opiekę. Bezpieczeństwo jest bowiem kluczowe dla dobrej zabawy i spokojnego snu opiekunów prawnych. Zapisując więc swoją córkę lub syna na przedszkolną wyprawę, upewnij się, że placówka zapewnia odpowiednią liczbę opiekunów wycieczki. O tym, jak powinna wyglądać organizacja takiego wyjazdu, jasno mówią zapisy MEN oraz statut placówek wychowania przedszkolnego.
Spis treści
ToggleRozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i prawo oświatowe[1] wskazują, że podczas zająć, pod opieką jednego wychowawcy, przebywać może maksymalnie 20 osób. Wartość ta spada na wycieczce szkolnej. W takiej sytuacji jeden nauczyciel może mieć pod opiekę maksymalnie 15 osób.
W przypadku przedszkola o charakterze interdyscyplinarnym, na grupę 15. dzieci przypadać musi dwóch, dorosłych opiekunów wycieczki.
Tak. Wszelkie wytyczne i obostrzenia tworzone są pod zarówno wiek uczestników wycieczki, jak i pod jej typ/rodzaj. Wspomniane już rozporządzenie[1] wskazuje, że jeśli wiek dzieci jest niższy niż 10. lat, to na jednego nauczyciela przypadać może maksymalnie 15. osób. W przypadku grupy starszej wartość ta rośnie do 20. Dodatkowo warto pamiętać, że:
O ile kierownikiem wycieczki musi być osoba posiadająca wykształcenie pedagogiczne, o tyle opiekunem może być każdy dorosły. Ważne jednak jest, aby osoba ta pełniła wyłącznie funkcje niepedagogiczne (np. pomagając realizować program wycieczki). Tylko w takiej sytuacji nauczyciel wspomagający może pojechać na wycieczkę w roli opiekuna.
Uwaga! Ostateczna decyzja w tym obszarze leży wyłącznie w rękach dyrektora.
Tak. Jako że opiekun wycieczki musi by osobą pełnoletnią, nauczyciele bardzo często proszą rodziców o zaangażowanie i uczestniczenie w wyjazdach oraz jednodniowych wycieczkach. Ich rolą jest opiekować się dziećmi, nadzorować i pomagać pedagogom w organizacji wycieczki i harmonogramu zaplanowanych atrakcji.
Publiczne przedszkola w takich okolicznościach muszą dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić maluchom jak najwyższe bezpieczeństwo i komfort. Dlatego też zwykle wybierają rodziców z doświadczeniem, wykształceniem pedagogicznym lub ze zbudowanym już autorytetem wśród przedszkolaków.
Oczywiście! Wymogi dotyczące liczby opiekunów i uczestników związane są wyłącznie z bezpieczeństwem na szlakach turystycznych czy podczas podróży. Nauczyciel, który nie jest w stanie zaopiekować się liczną grupą, naraża maluchy na szereg niebezpiecznych i trudnych sytuacji. Ewentualny chaos, dezorganizacja, zdenerwowanie i przebodźccowanego opiekuna może udzielić się dzieciom, które nie będą czerpać maksymalnej przyjemności z wyprawy i zaplanowanych przygód.
Dodatkowo placówka w organizacji wycieczki zobligowana jest uwzględnić wiek i możliwości dziecka. Tak oto specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne mogą być prowadzone wyłącznie w przypadku dzieci starszych, przygotowanych fizycznie do wyższej intensywności. Wymaganie od uczniów przygotowania kondycyjnego ma bowiem zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo uczestników.
Prawo oświatowe jasno wskazuje, że to nauczyciel ponosi pełną odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi. Odpowiada więc on nie tylko za harmonogram wycieczki, ale także za bezpieczeństwo — od rozpoczęcia wyjazdu, aż po moment odbioru maluchów przez rodziców.
Uwaga! Nauczyciel nie jest jedynie zobligowany do podawania leków[2].
Pierwszym krokiem powinno być wyjaśnienie sytuacji bezpośrednio z placówką. W tym celu porozmawiaj z nauczycielem oraz stwórz oficjalne pismo do dyrekcji, w którym poprosisz o zajęcie stanowiska i wyjaśnienie kwestii spornych. W dokumentach opieraj się na faktach i jasno wyraź swoje oczekiwania.
Jeśli dyrekcja nie zajmie stanowiska, nie odpowie, a sytuacja się powtórzy, możesz wytoczyć nieco silniejsze działa. Mowa tu o złożeniu skargi bezpośrednio do kuratorium, które przeprowadzi kontrolę lub poprosi o wyjaśnienie spornych okoliczności. Kontrola, jeśli potwierdzi Twoje przypuszczenia, może skutkować poważnymi konsekwencjami zarówno dla opiekuna wycieczek, jak i dyrekcji czy całej placówki.
Obowiązkiem przedszkola jest zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie odgórnych przepisów ustawy. Jeśli więc dojdzie do uchybień — np. harmonogram wycieczki będzie niedostosowany do wieku uczestników — rodzice mogą podjąć konkretne kroki. Najczęściej sprowadzane jest to do pisemnej skargi na dyrektora placówki i do kuratorium oświaty. Ponadto opiekun poszkodowanego ucznia może dochodzić odszkodowania na drodze cywilnoprawnej, gdzie adresatem roszczenia będzie organ prowadzący szkołę.
Bibliografia:
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.
[2] Ustawa z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami – Dz.U. 2019 poz. 1078
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać