Nowy członek rodziny przynosi dużo pozytywnych emocji, jego wychowanie niesie ze sobą wiele wątpliwości i pytań, na które często ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Pierwszy spacer to duże wydarzenie, wręcz wyprawa życia. Nie należy z nim zbytnio zwlekać, ponieważ, dzięki niemu hartujemy organizm bobasa i zapewniamy dużą dawkę świeżego powietrza. Od tego jak wcześnie powinniśmy zabrać noworodka na spacer uzależnia nas pogoda. Latem można to zrobić po 3-4 dniach po urodzeniu, zimą warto odczekać tydzień czy dwa, aby nie przeziębić malucha.
To pierwsze pytanie, które pojawia się przed wyjściem na spacer. Strój powinien być uzależniony od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jeśli zabieramy malucha na wycieczkę w porze letniej, kiedy na dworze jest gorąco wystarczy cienkie body, skarpetki i cienka czapeczka. W razie czego warto zabrać ze sobą pieluszkę tetrową lub flanelową do przykrycia bobasa. W przypadku niskich temperatur wiosną i jesienią dziecko trzeba ubrać na cebulkę. Najlepiej sprawdzi się body, na które nałożymy bluzkę i spodenki oraz bluza lub sweterek na zewnątrz. Zimową porą, kiedy sami zakładamy kurtkę, malucha należy zaopatrzyć w ciepły kombinezon. Na głowę należy założyć czapkę, która chroni uszy. Ważne by nie zapomnieć o rękawiczkach i skarpetach oraz zimowych bucikach.
Nie ma lepszej okazji na wyjście z dzieckiem niż upalne dni, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie aby zabrać pociechę na pierwszy spacer. Należy pamiętać, że najlepszą porą na taką aktywność jest poranek i godziny przedpołudniowe. Na zewnątrz nie jest bardzo gorąco i nie narażamy narodzone dziecko na przegrzanie. Skóra noworodków jest bardzo cienka i delikatna, aby nie wystawiać jej dodatkowo na promienie słoneczne konieczne jest zaaplikowanie mleczka do opalania dla dzieci.
Jeśli wybieramy się na spacer wieczorową porą przyda się moskitiera na wózek, aby ochronić dziecko przed owadami. Pora jesienno-zimowa również sprzyja spacerom, musimy jednak pamiętać, aby zaopatrzyć małe dziecko w cieplejsze ubranie i kołderkę lub koc do wózka. Pogoda w marcu jest jeszcze dość chłodna jednak kwietniowe i majowe słońce sprzyja pierwszym spacerom. Podczas ubierania malucha nie należy zapomnieć, że wiatr dodatkowo wychładza powietrze, a dziecko może odczuwać to bardziej niż dorośli. Jeśli istnieje ryzyko deszczowej pogody na wózek warto założyć folię ochronną.
Pierwsze spacery zimą u wielu młodych rodziców może budzić wątpliwości. Aby zabezpieczyć malucha przed zimnem i uchronić go od przeziębienia warto posmarować jego ciało, przynajmniej buzię kremem ochronnym na wiatr i zimno oraz odpowiednio go ubrać. Jeśli maluch przyszedł na świat kiedy na zewnątrz panuje ostry mróz dotlenianie i hartowanie możemy zapewnić mu przez werandowanie. Polega ono na ubraniu dziecka tak jak na spacer i stawianie wózka przy otwartym oknie lub na balkonie. Początkowo na 10 minut, z każdym dniem należy zwiększać czas werandowania, aż dojdziemy do 30 minut. Po tym czasie dziecko jest gotowe na pierwszy spacer i zmniejszasz ryzyko zachorowania.
W zależności od warunków pogodowych pierwszy spacer z noworodkiem nie powinien przekraczać 30-40 minut. Każde kolejne wyjście można wydłużać, aż do godziny zimą lub nawet 3-4 podczas letnich upalnych dni. Małe dzieci często przesypiają pierwsze podróże, w razie gdybyśmy jednak musieli szybko wrócić nie należy oddalać się zbytnio od domu. Czas spaceru zależy od predyspozycji dziecka.
Zasadniczo, nie ma potrzeby, aby codziennie wychodzić na spacer z noworodkiem. W pierwszych tygodniach życia noworodka, wskazane jest, aby unikać zbyt częstych wizyt na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub zanieczyszczeniach powietrza. Jednakże, krótkie spacery na świeżym powietrzu w ciągu dnia, przy dobrej pogodzie, mogą być korzystne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego matki oraz dziecka.
Pamiętaj jednak, że w przypadku niemowląt należy zachować szczególną ostrożność i unikać miejsc z dużym zanieczyszczeniem powietrza, a także silnego wiatru, deszczu lub mrozu. Warto pamiętać o ubieraniu dziecka odpowiednio do temperatury na zewnątrz oraz ochronie przed bezpośrednim działaniem słońca. Przy wyjściu na zewnątrz, należy zadbać o odpowiednią higienę rąk i nosa dziecka, aby zapobiec infekcjom.
Ostatecznie, decyzja o częstotliwości wychodzenia z noworodkiem na spacer powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i warunków rodziny. Warto jednak pamiętać, że kontakt z naturą i świeżym powietrzem może korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie zarówno matki, jak i dziecka.
Spacery są ważną częścią życia młodego człowieka, ponieważ cieszą czystym powietrzem i hartują młody organizm oraz pozytywnie wpływają na jego rozwój. Pomimo wielu obaw i wątpliwości warto zabierać maluchy na powietrze jak najwcześniej. Na początek wybieraj godziny poranne w pobliżu domu. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, a unikniesz niepokojących sytuacji zdrowotnych.