Najlepszy sposób na smaczne, szybkie i pożywne śniadanie? Płatki śniadaniowe! Podawane z mlekiem albo jogurtem to nie tylko wspaniała przekąska dla dzieci ale również częsty posiłek dla sporej części dorosłych. Czy ulubione płatki błyskawiczne rzeczywiście są tak zdrowe jak to zapewniają producenci? Okazuje się, że nie do końca.
Spis treści
ToggleNiestety, pyszne płatki śniadaniowe to źródło ogromnej ilości niezdrowych substancji miedzy innymi takich jak syrop glukozowo–fruktozowy, cukier, olej palmowy. W większości reklamowanych produktów znaleźć możemy niewielką ilość prawdziwych płatków, zdarza się nawet, że w ogóle ich tam nie ma.
Naturalne płatki zbożowe produkowane są z ziaren owsa, pszenicy, jęczmienia, kukurydzy czy żyta. W prawdziwie zdrowych płatkach nic poza ziarnami nie powinno się znaleźć, zostają one sprasowane a wszystkie wartości odżywcze znajdują się w środku. Tak przygotowane płatki, bez żadnej dodatkowej obróbki chemicznej, przed podaniem należy przez 12 godzin moczyć albo ugotować, inaczej nie nadają się one do spożycia.
W takich płatkach, naturalnych, pozbawionych konserwantów i dodatków słodzących znajdziemy największą ilość pełnowartościowego błonnika pokarmowego. Nieprzetworzony chroni przed chorobami jelita grubego, poprawia ich perystaltykę, usprawnia metabolizm, obniża poziom cholesterolu we krwi. Wspomaga odchudzanie, zapewnia uczucie sytości i zmniejsza głód. Wszelkie obróbki płatków zbożowych pozbawiają je dobroczynnego działania błonnika pokarmowego. Większość sprzedawanych na rynku płatków produkowanych jest nie z pełnego ziarna lecz z grysu lub mąki bądź, jak to się ma w przypadku płatków kukurydzianych, z poddawanej obróbce termicznej kaszki.
W produkcji błyskawicznych płatków śniadaniowych używa się szeregu dodatków, które mają zwiększyć ich walory smakowe i pozwalają na jedzenie ich w postaci surowej, nawet prosto z paczki. Cukier, glukoza, cukier brązowy, ekstrakt słodowo-jęczmienny to substancje słodzące, które mają negatywny wpływ na gospodarkę węglowodanową i mogą przeszkodzić w powodzeniu diety redukcyjnej. Wybierając płatki śniadaniowe należy patrzeć na ich skład, wybierać takie w których jest najmniej cukru a najwięcej błonnika pokarmowego. Wbrew pozorom produktem z największą ilością substancji słodzących są płatki przeznaczone dla dzieci.
W płatkach śniadaniowych znaleźć się może akrylamid powstający przy obróbce węglowodanów, sprzyja on chorobom nowotworowym i miażdżycy. Płatki zawierają szereg innych barwników, emulgatorów, konserwantów chemicznych. Pomimo zawartości składników odżywczych i witamin należy pamiętać o tym, że są one dodawane sztucznie co w gruncie rzeczy minimalizuje ich dobroczynne działanie.
Jeżeli zależy Ci na szybkim przygotowaniu posiłku zawsze wybieraj płatki o składzie jak najbardziej pozbawionym konserwantów. Zwracaj uwagę na ilość kalorii – produkt, który ma ponad 400 kcal / 100 g na pewno nie jest bezpieczny! Zdrowe, pełnowartościowe płatki śniadaniowe to te pozbawione obróbki termicznej, nieprzetworzone, produkowane z pełnych ziaren. Jest to produkt wymagający samodzielnego ugotowania, jednak korzyści płynące z jego spożycia są niezaprzeczalnie większe niż w przypadku płatków błyskawicznych.
Jak widać wcale nie musisz odmawiać sobie ulubionego posiłku śniadaniowego, wystarczy, że dokładnie przeczytasz skład produktu, który chcesz wrzucić do swojego koszyka oraz zdecydujesz się na ten nieprzetworzony, zachowujący pełen zestaw dobroczynnych wartości odżywczych.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać