Gęsina to mięso, które gości na polskich stołach od wielu lat. Zajadali się nią nasi przodkowie szczególnie w święta Bożego Narodzenia aż do Nowego Roku przygotowano gęś w jabłkach. Istnieje kilka gatunków gęsi, do najpopularniejszych należą gęś biała kołudzka Mimo, iż Polska jest światowym dostawcą gęsiny, preferuje jej jedzenie tylko 17% Polaków. Prawie cała produkcja gęsiny w Polsce jest eksportowana do Niemiec.
Gęsina ma szerokie zastosowanie szczególnie w medycynie ludowej, naturalnej. Uznawało się że łyżeczka ciepłego smalcu z gęsi i łyżeczka miodu rozpuszczone w ciepłym mleku to najlepsza metoda na rozgrzanie organizmu podczas przeziębienia. Smalcem nacierano również klatkę piersiową i plecy, miało to dodatkowo rozgrzać organizm. Gęsina jest najbardziej kalorycznym drobiem, 100 gram zawiera aż 340 kalorii. Mimo to zawiera więcej dobrych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 i omega-6 niż mięso np z indyka czy kurczaka. Kwasy te wspomagają pracę mózgu i redukują poziom złego cholesterolu (LDL), podwyższają poziom dobrego (HDL). Mięso gęsi to także bogactwo pełnowartościowego białka. Poleca się ją osobom, które borykają się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo mięso z gęsi zawiera duże ilości witaminy A, D oraz B, a także potas, żelazo, fosfor i cynk. Niektórzy uznają tłuszcz z gęsi za afrodyzjak oraz podkreślają jej wpływ na zaburzenia nastroju i złe samopoczucie. Dzięki temu, że gęsi hodowane są w sposób ekologiczny brak w nich sztucznych barwników i środków chemicznych.
Gęś pieczona
Najlepsze w smaku są młode gęsi, które nie przekroczyły wagi 3-4 kilogramów. Starsze gęsi są znacznie bardziej tłuste. Pieczoną gęś można przygotować w akompaniamencie jabłek bądź gruszek. Do aromatu tego mięsa pasują również kasza gryczana i suszone śliwki. Najlepiej przyprawiać ją majerankiem, rozmarynem, imbirem i kminkiem, dobrze komponuje się również z jałowcem. Przed upieczeniem gęś podobnie jak inny drób należy namoczyć w zimnej wodzie przez około 2-3 godziny. Po tym czasie należy natrzeć ją przyprawami i ponownie odstawić na kilka godzin do lodówki. Najlepiej piec gęsinę w brytfance z kratką, tak aby tłuszcz skapnął na dół. W czasie pieczenia należy polewać ją tłuszczem lub czerwonym winem. Po upieczeniu warto skropić ją zimną wodą i potrzymać w piekarniku przez kilka minut, taki zabieg zapewni chrupiącą i kruchą skórkę.
Inne wersje
Z gęsi można przygotować również pasztety, zupy. Szyję można wykorzystać do zrobienia faszerowanej gęsiej szyi. Świetnie smakują także gęsie wątróbki. W kuchni staropolskiej słynna była potrawa o nazwie półgęski, czyli peklowana i wędzona pierś z gęsi bez skórki.
Gęś foie gras
Jest to przysmak z francuskiej kuchni. Mięso jest modyfikowane, ponieważ nadmiernie się je stłuszcza przez bardzo częste i duże karmienie na siłę głównie kukurydzą. Wątroba dzięki temu może ważyć nawet do 2,5 kilogramów. W ten sposób przerośniętą gęś podaje się jako rarytas, przygotowuje się z niej również pasztet strasburski. W Polsce taka hodowla gęsi w 2000 roku została zakazana.
Kupując gęś należy przede wszystkim sprawdzić w jaki sposób była karmiona, czy pochodzi z chowu ekologicznego, wolnego wybiegu i czy jej producent/hodowca posiada certyfikaty jakości. Jeśli cena gęsi jest niska, zazwyczaj jest ona adekwatna do jakości mięsa. W supermarketach przez cały rok można kupić mrożoną gęś ważącą około 3-4 kilogramy. Najlepiej smakują jednak gęsi świeże. Najlepiej kupować je od połowy października do połowy stycznia, jest to gwarancja świeżości. Gęsinę można kupić na bazarach i targach, najlepiej kupować prosto od sprawdzonego hodowcy. Jedna z najpopularniejszych gęsich ferm znajduje się w Kołudzie Wielkiej w województwie kujawsko-pomorskim.
Cena 1 kg mięsa z gęsi może różnić się w zależności od regionu, sezonu oraz sposobu żywienia i hodowli gęsi. W Polsce cena ta zazwyczaj wynosi od 30 do 60 złotych za kilogram. Jednak w okresie świątecznym, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, cena gęsiny może wzrosnąć. W sklepach specjalizujących się w produktach mięsnych, cena gęsiny może być wyższa niż w marketach lub supermarketach. Ostateczna cena również zależy od rodzaju kawałka mięsa, np. pierś z gęsi jest zazwyczaj droższa niż udko.