Zabawki edukacyjne dla 4-latka – sprawdź nasze TOP5!

Zabawki edukacyjne dla 4-latka – sprawdź nasze TOP5!

Dzieci nieustannie się rozwijają – podczas codziennych czynności, poznawania nowych bodźców, rozmowy z rodzicami oraz… zabawy. Dlatego też tak ważny jest wybór zabawek, które mają umilić nabywanie nowych umiejętności. Okazuje się bowiem, że odpowiednie puzzle, klocki i książeczki mogą nie tylko wspomóc rozwój dwóch półkul, ale także realnie wspierają rozwój motoryczny i psychiczny.

Wchodząc do sklepu z zabawkami warto więc nie tylko kierować się ceną, trendami upodobaniami malca, ale także… właściwościami i możliwościami, które niesie za sobą dana zabawka. Z myślą o rodzicach wszystkich czterolatków, kontynuujemy nasza serię rankingów, wskazując mądre zabawki dla 4 latka, które powinny pojawić się w pokoju każdego, dorastającego malca.

Jakie zabawki dla 4latka?

Wybór odpowiednich zabawek dla malucha to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Lekarze i psycholodzy wielokrotnie apelują o przemyślane zakupy i poszukiwanie form, które niosą za sobą również wartość edukacyjną. Odpowiednio dobrany prezent pozwala dziecku m.in.:

  • rozwijać hobby, tworzyć nowe pasje i uświadamiać maluchowi co sprawia mu przyjemność i w jakim kierunku chciałby się rozwijać,
  • poszerzać nowe umiejętności,
  • pobudzać kreatywność,
  • wspierać wyobraźnie,
  • rozwijać się motorycznie,
  • pozytywnie wpływać na kształtującą się osobowość,
  • pobudzać sensorycznie,
  • spędzać czas w samotności, ucząc samodzielności i niezależności.

Idealna zabawka łączy w sobie inspirację oraz edukację, dzięki czemu przełamywany jest mit, że szkoła musi być związana wyłącznie z przymusem czy sztywnymi normami i siedzeniem nad książkami. W ten sposób maluch nie tylko chętniej siada do nauki, ale także traktuje edukację jako formę samodoskonalenia i rozwoju.

Na co zwrócić uwagę, wybierać zabawki dla 4latka?

Przed zakupami warto sobie uzmysłowić: czego właściwie potrzebuje mój maluch? To pozornie proste pytanie pozwoli Ci zweryfikować dostępną ofertę, eliminując szereg produktów, które są niepotrzebne lub nie spełniają założonych oczekiwań. W cały proces decyzyjny dobrze jest częściowo zaangażować dziecko, które w wieku 4 lat doskonale umie wyartykułować co lubi i co mu się podoba (w końcu nieco inne są zabawki dla 4 latka chłopca, a inne dla dziewczynki). Nie bój się więc zapytać malca o ulubione bajki lub bohaterów, którzy docelowo mogliby pojawić się na puzzlach, klockach lub w książce.

Zwróć także uwagę na oznakowanie producenta. Ten, bardzo często, umieszcza wskazówki na opakowaniu, sygnalizując kto jest docelowa grupą odbiorczą. Pamiętaj również, że każdy maluch jest różny, rozwija się w innym tempie i potrzebuje innych bodźców. Dostosuj więc zabawkę do umiejętności swojego dziecka, dobierając poziom trudności, liczbę elementów i drobnych przedmiotów, które niestety można łatwo zgubić.

Na samym końcu upewnij się, że w pokoju malca nie ma już podobnych zabawek, które rozwijają ten sam obszar lub zestaw umiejętności. Niezwykle ważna jest różnorodność oraz… Twoje kreatywne podejście.

Jakie zabawki edukacyjne dla 4 latka? Ranking.

Aby ułatwić ci wybór – przygotowaliśmy krótki ranking 5., najlepszych, rekomendowanych i zachwalanych zabawek. Poznaj nasze (i wasze!) ulubionezabawki edukacyjne dla 4 latka!

1. Moje pierwsze MEMO – Adamada

Seria popularnej gry MEMO, której poziom i forma dostosowana jest do 4-latka. Szczególnie pięknie prezentuje się wersja ze zwierzętami, w której znajdziesz 60 popularnych, dzikich, wodnych i domowych zwierząt. Plansza wykonana jest z twardego kartonu, dzięki czemu zabawka przetrwa wiele miesięcy użytkowania. W zestawie znajdziesz ilustracje z nazwami zwierząt i zabawne zadania, które kształtują pamięć, uczą skojarzeń i wspierają procesy poznawcze.

Cena: 45 zł.

2. Wielorazowa Wodna Kolorowanka WATER WOW- Melissa & Doug

Szeroka seria magicznych kolorowanek, do których nie są potrzebne flamastry i kredki – nasz lider, jeśli chodzi o zabawki kreatywne dla 4 latka. Dołączony do zestawu pisak pozwala malować wyłącznie przy pomocy wody. Po wyschnięciu kolorowanka traci barwy, a cały proces kolorowania można zacząć od nowa. Idealna forma zabawy na podróż lub w przypadku gromadki dzieci, które chciałyby korzystać z tych samych szablonów i wzorów. Formuła nie tylko uczy kreatywnego podejścia, ale także pobudza wyobraźnię i wspiera rozwój manualny. Użyte materiały posiadają certyfikat CE oraz zgodność EN-71.

Cena: 30 zł.

3. 35 zabaw, które kształtują rozwój i samodzielność dziecka w wieku 1-4 lat – Naturalnie Montessori.

Zestaw 35 kart, które mają za zadanie rozwijać, pobudzać i budować pewność siebie oraz zachęcać do maksymalnej samodzielności. W jednym opakowaniu znajdziemy: celowe ćwiczenia, które budują koncentracje; instrukcje i zdjęcia obrazujące wykonanie ćwiczeń krok po kroku; 7. obszarów tematycznych; informacje od eksperta i porady dla rodziców. W ten sposób maluch uczy się języka, sztuki, botaniki, motoryki, a także wspiera swój rozwój sensoryczny.

Cena: 40 zł.

4. Mówiące pióro – Clementoni

Gra edukacyjna, w której znajdziesz kolorowe, pięknie wydane plansze oraz długopis, który informuje czy dziecko wykonało poprawnie zlecone zadanie. Zestaw uzupełniony jest o 60 kart i ponad 500 quizów, dzięki którym maluch poznaje kolory, kształty, uczy się cyfr, liczb i nazwy zwierząt. Doskonała forma nauki logicznego myślenia i pobudzania różnych zmysłów. Producent oferuje szereg, różnych wydań – m.in. 500 pytań, 500 pytań: Litery i Słowa, 500 pytań: Zwierzęta.

Cena: 40 zł.

5.Zabawny alfabet i pierwsze liczby – Carotina

Najtańsza propozycja w naszym rankingu, udowadniająca, że proste rozwiązania mogą być najskuteczniejsze i równie atrakcyjne. Gra polegająca na dopasowaniu do siebie ponad 60 elementów, na które nadrukowano literki, obrazki i słowa. W ten sposób dziecko uczy się alfabetu, czytania, myślenia logicznego. Kartoniki są wykonane z grubej tektury, a producent wskazuje, że można się nimi bawić aż do 6. roku życia. Dostępne zestawy – oprócz alfabetu i pierwszych liczb – to m.in. “Pierwsza przygoda z językiem angielskim”, “Piszę pierwsze słowa”. Warto zainteresować się również innymi zabawki z tej serii – w zależności od wieku i potrzeb malca.

Cena: 20 zł.

Bibliografia:

[1] Świstak, P. (2020). Edukacja przez zabawę w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym, z wybranymi niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami w rozwoju.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.