Jak zorganizować przestrzeń na biurku?

Jak zorganizować przestrzeń na biurku?

Doskonała organizacja miejsca nauki czy pracy jest kluczem do sukcesu. Bałagan i chaos panujący na biurku może bowiem dekoncentrować, frustrować i utrudniać wykonywanie prac manualnych. Dotychczasowe badania wskazują, że przestrzeń która nas otacza ma kluczowe znaczenie w kontekście koncentracji czy efektywnej pracy. Dlatego też na rynku dostępnych jest szereg organizerów, gadżetów, półek i uchwytów, które mają za zadanie zaaranżować przestrzeń na biurku.

Oprócz gotowych produktów, które ustawić można na blacie lub komodzie, możesz samodzielnie stworzyć duży organizer na biurko. Zajęcie to nie tylko pobudza kreatywnie, ale także pozwala stworzyć produkt niemalże idealny. Co więcej – podczas jego ozdabiania możesz zaangażować do pracy np. swoją pociechę, która kocha prace DIY.

Jak zorganizować miejsce na biurku?

Biurko to miejsce codziennej pracy, nauki, tworzenia rysunków, kolorowania, wyklejania, ale także grania w gry komputerowe, układania puzzli i czytania książek. Nic więc dziwnego, że ta niewielka przestrzeń powinna być starannie przemyślana i zorganizowana.

Na rynku dostępnych jest szereg elementów, które mają za zadanie lepiej zagospodarować blat. W tym celu warto sięgnąć po:

 • pojemniki – plastikowe, bambusowe, okrągłe, kwadratowe i podłużne – każdy z nich pozwoli posegregować przybory szkolne – zwłaszcza te, które zawsze muszą być pod ręką,
 • pudełka – zamykane pudełka doskonale pochowają elementy, które zajmują dużo miejsca i tworzą nieład. Wybieraj różnorodne formy w ciekawych kolorach, dzięki czemu zadbać o estetykę miejsca do nauki,
 • kubeczki i stojaki – doskonałe, aby pochować nożyczki, kredki i linijkę, zmniejszając ryzyko, że te zgubią się w odmętach papierowych wycinanek, bloków i kolorowanek,
 • organizery – stojaki z przegródkami, umożliwiającymi segregowanie dokumentów, prac plastycznych, teczek i przyborów papierniczych (np. organizer na biurko IKEA). Nieco droższa, ale niezwykle funkcjonalna forma, która sprawdzi się zwłaszcza na biurku, z którego korzysta rodzeństwo,
 • plastikowe półeczki – zwiększają przestrzeń do organizacji i segregacji przyborów szkolnych. Idealne rozwiązanie dla małych biurek, które ze względu na niewielki metraż nie posiadają dostawki złożonej z szuflad lub półek,
 • segregatory – kolorowe segregatory nie tylko pięknie wyglądają na biurku, ale także pozwolą schować ulubione kolorowanki, prace plastyczne i pierwsze szkice kreatywnej, małej istotki,
 • uchwyty i wieszaki – przyczepia się je po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie nóżek, umożliwiając tym samym powieszenie tornistra lub siatki z przyborami szkolnymi.

W organizacji biurka niezwykle ważne jest… samo biurko. Wybierz więc najbardziej funkcjonalny model – tj. uzupełniony licznymi półkami, szufladami i skrytkami, które ułatwią zachowanie porządku. Zwróć także uwagę, aby biurko wyposażone było w wysuwaną półkę na klawiaturę komputera (która zajmuje sporo miejsca, gdy nie jest chowana) oraz otwór na kable, które prowadzą do np. lampki.

Organizer na biurko jak zrobić?

Inspiracje DIY pozwalają nam stworzyć zarówno złożone, jak i proste organizery. Wybór docelowego modelu powinien być uzależniony od naszego kreatywnego zacięcia, możliwości i umiejętności. Dlatego też dobrze jest zacząć swoją przygodę od prostego projektu, który bazować będzie na podręcznych przyborach i prostej konstrukcji.

Poniżej przedstawiamy taką propozycję, do wykonania której potrzebować będziesz:

 • małego kartonika – np. po butach malucha,
 • rolki z ozdobnym papierem – najlepiej różnokolorowej,
 • kleju, nożyczek, pistoletu z klejem gorącym,
 • rolek papierowych – np. po zużytym papierze toaletowym.

Krok 1: kartonik po butach obklej ulubionym, kolorowym papierem. Użyj do tego klasycznego kleju papierniczego (w tubce lub paście).

Krok 2: Rurki obetnij na różnorodnej wysokości, tworząc zarówno wysokie, jak i niskie stelaże na ołówki lub kredki.

Krok 3: Obklej rurki kolorowym papierem – takim samym lub innym, niż pudełko po butach, które stało się podstawa dla całej konstrukcji.

Krok 4: Przyklej oklejone rurki do podstawy pudełka – w tym celu najlepiej sprawdzi się klej na gorąco.

Krok 5: Ustaw organizer na biurku, włóż do niego kredki, ołówki, flamastry, gumki i linijki. Gotowe!

Gdy zdobędziesz już wprawę w tak kreatywnych pracach, wykorzystaj inne akcesoria papiernicze – np. farby, kawałki tektury lub ozdoby wyklejone przy pomocy bibuły i samoprzylepnego papieru. Z czasem stworzyć możesz organizery wielopoziomowe, które pomieszczą znacznie więcej gadżetów, doskonale uzupełniając niewielkie i mało funkcjonalne biurka.

Bibliografia:

[1] Misztal, K., & Paluch, S. (2017). Metody efektywnej nauki. Problemy Współczesnej Pedagogiki, 3(1), 117-124.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.