„Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków” Jane Nelsen

„Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków” Jane Nelsen

Swoją przygodę z literaturą dotyczącą wychowania dzieci rozpoczęłam od ’Pozytywnej Dyscypliny”, która przypadkiem zawitała w moim domu. To pierwsza książka, która zafascynowała mnie i pociągnęła do zakupu kolejnych, nowych publikacji. Aktualnie przeczytałam większość dostępnych na rynku książek dla rodziców i nadal poszukuję nowych.

Jak zauważycie autorzy idei pozytywnej dyscypliny wydali, aż 10 powiązanych ze sobą książek. „Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków” to pozycja dla rodziców, nauczycieli oraz opiekunów.

Moim zdaniem to rozszerzenie dla dzieci w wieku 3-6 lat, które rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Jeśli szukacie rozwiniętej części wyjaśniającej definicje oraz teorie na czym polega pozytywna dyscyplina niestety jej tutaj nie znajdziecie. Część teoretyczna to wyłącznie jeden rozdział, dlatego sięgając do tej pozycji warto najpierw przeczytać pierwszą część podstaw autora.

Książka promuje samodzielność oraz zaradność dzieci, a przede wszystkim stawia na szacunek w relacjach pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Tematyka poruszona w publikacji jest dość szeroka, możemy przeczytać zarówno o mózgu dziecka, jak i nocniku czyli odpieluchowaniu. Bierze pod uwagę rozwój społeczny, emocjonalny oraz poznawczy dziecka. Sami zresztą zerknijcie na spis treści!

IMG 6207
IMG 6208

Tak szeroki wachlarz tematów to z jednej strony duży plus, ponieważ autor przytacza opis prawdziwych sytuacji z życia przedszkolaka oraz zastosowanie narzędzi Pozytywnej Dyscypliny w praktyce. Z drugiej jednak strony mam wrażenie, że żaden temat nie został dobrze opisany, a treść każdego z nich powiela się. Dodatkowo większość zastosowań narzędzi Pozytywnej Dyscypliny omówiona została w pierwszej pozycji, czyli tak naprawdę do powtórzenie tego, co już przeczytałaś. Kilka rozdziałów musiałam opuścić ponieważ zaadresowane były dla opiekunek w przedszkolu lub tematy dla 4 latki już zamknięte (jak odpieluchowanie).

IMG 6209
IMG 6210
IMG 6211
IMG 6213
IMG 6214
IMG 6215
IMG 6216
IMG 6217

Moje podsumowanie? Jeśli nie przeczytałaś jeszcze pierwszej książki teoretycznej ’Pozytywna Dyscyplina” nie kupuj części dla Przedszkolaka. Będzie to wówczas zbyt chaotyczna część, która nie wniesie zbyt wiele w Twoje życie. Jeśli natomiast jesteś bardziej zagłębiona w samą ideę niestety również nie polecę Ci tej części. Osobiście mam wrażenie, że publikacja napisana została tylko pod sprzedaż i niestety nie jest warta ceny 59 zł. Za tą kwotę kupisz dwie bardziej wartościowe książki, które polecam w recenzjach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *