Na książkę „Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków” trafiłam całkiem przypadkiem. To pierwsza książka, która zafascynowała mnie i pociągnęła do dalszych zakupu, nowych pozycji literackich z dziedziny wychowania i edukacji dzieci. Jak zauważycie autorka tej idei wydała, aż 10 powiązanych ze sobą książek. Każda z nich dotyka innego obszaru życia, lecz opiera się na tej samej koncepcji wychowawczej. Jane Nelsen to psycholog i terapeutka rodzinna, która jest znaną autorką i ekspertką w dziedzinie wychowywania dzieci. Od ponad trzydziestu lat jej książki i artykuły dotyczące pozytywnej dyscypliny są doceniane na całym świecie.
Moim zdaniem to rozszerzenie głównego tematu dla dzieci w wieku 3-6 lat, które rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Książka skierowana jest do rodziców, nauczycieli oraz opiekunów. Część teoretyczna, czyli zbiór informacji na czym polega pozytywna dyscyplina to niestety tylko jeden rozdział książki. Dlatego sięgając do tej pozycji polecam przeczytać najpierw pierwszą część autorki. O czym jest sama książka? Promuje samodzielność oraz zaradność dzieci, a przede wszystkim stawia na szacunek w relacjach pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jednym z najważniejszych przekazów jest to, że rodzice mogą być autorytetami i nauczycielami, nie musząc stosować surowej dyscypliny, ani kar czy nagród. Zamiast tego, mogą kształtować pozytywne wartości i umiejętności u swoich dzieci, które pomogą im stawać się odpowiedzialnymi i samodzielnie myślącymi osobami. Tematyka poruszona w publikacji jest dość szeroka, możemy przeczytać zarówno o mózgu dziecka, jak i o odpieluchowaniu. Zawiera informacje z zakresu rozwoju społecznego, emocjonalnego oraz poznawczego dziecka. Sami zresztą zerknijcie na spis treści!
Tak szeroki wachlarz tematów to z jednej strony duży plus, ponieważ autorka przytacza opis prawdziwych sytuacji z życia przedszkolaka oraz wykorzystanie narzędzi pozytywnej dyscypliny w praktyce. Z drugiej jednak strony mam wrażenie, że żaden temat nie został dobrze opisany, a treść każdego rozdziału powiela się. Kilka rozdziałów musiałam opuścić ponieważ zaadresowane były do opiekunek w przedszkolu lub tematy dla 4 latki w naszym przypadku już zamknięte (jak odpieluchowanie).
Moje podsumowanie? Jeśli nie przeczytałaś jeszcze pierwszego egzemplarza „Pozytywna Dyscyplina” to nie kupuj części dla Przedszkolaka. Będzie to wówczas zbyt chaotyczna część, która nie wniesie zbyt wiele w Twoje życie. Sama książka jest pełna praktycznych wskazówek, a jednocześnie podkreśla znaczenie empatii i zrozumienia w procesie wychowania. Gorąco polecam ją każdemu rodzicowi i opiekunowi małych dzieci. To inspirująca lektura, która może naprawdę pomóc w rozwoju pozytywnych relacji rodzinnych.
Ocena: 6/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać