Miasta obfitują w miejsca, które powstały wyłącznie z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Dotyczy to także gastronomii, która jest otwarta na potrzeby młodych smakoszy, utożsamiający takie wyjścia z zabawą i przygodą. Wśród tysiąca lokali na mapie miast znajdują się miejsca wyjątkowe — w każdym calu zorganizowane i zaplanowane pod potrzeby maluchów.
Czy restauracja przyjazna dzieciom jest tym samym, co restauracja z kącikiem dla dzieci? Jak tego typu lokale wyróżniają na gastronomicznej mapie? Dlaczego będzie to najlepsza propozycja na rodzinny obiad?
Spis treści
ToggleKilka lat temu głośny był przypadek kociej kawiarni, która zabroniła wstępu małym dzieciom[1]. Sytuacja ta kolejny raz wywołała żywą dyskusję, stawiając wiele pytań w obrębie lokali i przestrzeni publicznej. Nic więc dziwnego, że wiele lokali tak chętnie podkreśla, że są przyjazne dzieciom — tj. że dysponują udogodnieniami, które przystosowane są do potrzeb i ewentualnych ograniczeń dzieci. Wśród tych elementów wymienia się:
Niektóre restauracje organizują także dodatkowe eventy i wieczorki tematyczne, które uprzyjemnią rodzinny obiad i dostarczają sporo radości. W ciągu takich wydarzeń prowadzone warsztaty, udostępniane są dodatkowe zabawki interaktywne, zatrudnia się animatorów, którzy np. puszczają bańki lub czarują.
Ogromną zaletą takich restauracji jest menu dziecięce. W jego tworzeniu biorą udział nie tylko szefowie kuchni, ale także rodzice i dietetycy — wszystko po to, aby zaproponować nie tylko wyjątkowo smaczne dania, ale także, aby zadbać o ich odpowiednią wielkość, niezbędne składniki odżywcze oraz balans makro- i mikroelementów.
Menu dla dzieci posiada np.:
Menu dziecięce najczęściej bazuje na prostocie. Dodatkowo pozbawione jest składników, które zwykle nie odpowiadają młodym smakoszom (tj. owoce morza, sery pleśniowe, podroby). Zwykle lokale tego typu oferują polską i włoską kuchnię, która jest nie tylko uniwersalna, ale także bazuje na produktach, które maluch zna i które zdążył już polubić. Wszystko to bazować musi na ogólnych zaleceniach żywieniowych — jednym z najczęściej popełnianych błędów jest np. zbyt mała ilość tłuszczu w menu dla dzieci[2].
Nierzadko miła obsługa umożliwia dostosowanie menu do potrzeb konkretnego malucha — np. zamieniając dany składników lub całkowicie z niego rezygnując. Zawsze więc warto dopytać kelnera lub kelnerki o możliwość stworzenia specjalnego menu na zamówienie.
Restauracja, która dba o dobro maluchów wie, jak ważne jest dostarczenie niezbędnych gadżetów i akcesoriów, które ułatwią rodzinną eskapadę. Dlatego też lokal udostępnia (najczęściej na specjalne życzenie rodziców) m.in.:
Wszystko to uzupełnia profesjonalna obsługa, która wie i rozumie potrzeby rodziców. Nierzadko to właśnie kelnerzy i kelnerki proponują konkretne rozwiązania i dania, które mogą zasmakować maluchom.
Wiele restauracji działających głównie z myślą o całych rodzinach, organizuje specjalne wydarzenia i wieczorki tematyczne, które oferują dodatkowe atrakcje. Te skierowane są głównie dla młodszych gości, dzięki czemu rodzice mogą w spokoju zjeść posiłek i spędzić kilka chwil w osamotnieniu. Opcja ta rozwija malucha, dostarcza mu mnóstwa zabawy i przy okazji otwiera drzwi do budowania relacji z innymi rówieśnikami.
Jak to wygląda? Restauracja przygotowuje dodatkowe, rozbudowane menu dla dzieci (np. z sezonowych produktów) dekoruje salę zabaw, udostępnia dodatkowe animacje (np. lepienie z plasteliny, bańki, warsztaty taneczne, malowanie twarzy).
Przykładem takich wydarzeń, jest:
Zwykle restauracja umożliwia zarezerwowanie sali lub kilku stolików w celu zorganizowania dziecięcych przyjęć. To wtedy, na specjalne życzenie dekoruje salę zabaw (głównie w balony i kolorowe, jednorazowe naczynia), tworzy zabawy dla dzieci, proponuje dedykowane menu dziecięce i dodatkowo odpłatne usługi (np. zatrudnienie animatorów, magików, kolorowy namiot ze słodkimi przekąskami, rozłożenie dmuchańców).
Menu dziecięce — tj. tworzone wyłączne pod potrzeby maluchów — może:
Bibliografia:
[1] Małe dzieci z zakazem wstępu do kociej kawiarni. Przez rodziców? (2017), trojmiasto.pl
[2] Socha, J., Socha, P., Weker, H., & Neuhoff-Murawska, J. (2010). Żywienie dzieci a zdrowie wczoraj, dziś i jutro. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka, 12(1), 34-37.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać