„Esencjalista. Mniej, ale lepiej” Greg McKeown

„Esencjalista. Mniej, ale lepiej” Greg McKeown

Jeśli czujesz, że przytłacza Cię natłok domowych obowiązków oraz praca warto sięgnąć po książkę „Esencjalista” autorstwa Grega McKeowna, która przedstawia jego cenne spostrzeżenia i urzekające obserwacje z życia. McKeown jest zarówno autorem, jak i współzałożycielem firmy szkoleniowej THIS Inc. Sp. z o.o. Jest także wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Stanforda i twórcą filmu dokumentalnego „W celu”.

Przeczytałam dużo książek o organizacji pracy zarówno młodej mamy oraz mamy aktywnej zawodowo. Jak bowiem połączyć swój rozwój zawodowy z gotowaniem, praniem oraz zabawą z dzieckiem? Jest to bardzo trudne zadanie, lecz wykonalne jeśli tylko dobrze się do tego przygotujesz i opanujesz kilka trików.

Najważniejsza zasada to mniej, ale lepiej. Polega na usunięciu z życia wszystkiego, co zajmuje nam czas, jest niewartościowe oraz zbędne (np. czas spędzony z nosem w telefonie). Dzięki temu możemy poświęcić się na rzeczach i celach naprawdę ważnych, które popychają nas w dobrym kierunku. Autor proponuje zatem zwolnić i dostrzec te aspekty, które mają największe znaczenie. Warto już wieczorem spisać sobie max 2 zadania do realizacji i skupić się następnego dnia tylko na nich.

IMG 5760 2
IMG 5761
IMG 5762 2
IMG 5763 2
IMG 5764 2

Książka Esencjalista opowiada o tym, jak ludzie mogą czuć się bardziej wydajni w swoich codziennych obowiązkach, koncentrując się na tym, co naprawdę ważne. McKeown udowadnia, że przytłaczające zadanie zarządzania swoim czasem można osiągnąć poprzez skupienie się na tym, co ma naprawdę znaczenie i co naprawdę się liczy, to jest esencji twojego życia. Autor wyjaśnia, dlaczego ludzie mają poczucie ogromnego napięcia lub stresu, próbując zapewnić sobie efektywne życie.

Głównymi bohaterami tej książki są czytelnicy, którzy podejmują szereg wyzwań w codziennym życiu, takich jak praca, rodzina, finansowanie itp. Nasze codzienne wyzwania mogą być lepiej rozwiązywane poprzez poranne ćwiczenie dyscypliny esencjalistycznej — ćwiczenia skupienia i wyboru tego, co naprawdę należy zrobić.

Esencjalista przedstawia cenne rady i perspektywy dotyczące lepszego zarządzania swoim czasem i efektywnego realizowania celów życiowych. Książka ta oferuje radykalną zmianę sposobu myślenia. Minusem moja być fakt, że ta rewolucyjna ideologia może okazać się trudna do utrzymania lub rozpowszechniania.

IMG 5766
IMG 5769

Podsumowując uważam, że to jedna z lepszych książek, którą warto przeczytać. Esencjalizm działa, tylko trzeba podjąć trudny, aby zmienić swoje nawyki i wprowadzić kilka prostych zasad (np. nie odpowiadać na maile co kilka minut, wyłączyć powiadomienia z Facebooka). Esencjalista to bowiem człowiek, który dokonuje w swoich życiu świadomych wyborów, które rozpoczynając kończy, bez przekładania na później. Jest to doskonałe narzędzie dla osób poszukujących nowego spojrzenia na organizowanie swojego czasu i energii oraz efektywnego realizowania swoich celów życiowych. McKeown oferuje obfitą gamę obserwacji oraz historii. Uważam, że ta przebudowa sposobu myślenia jest naprawdę warta rozważenia. Aby pracować lepiej i efektywniej wcale nie musimy brać nadgodzin, wystarczy wyrzucić z kalendarza to, co nas rozprasza i nie przynosi korzyści. Albo pracujesz długo, albo dobrze – wybierz sama!

Ocena: 10/10

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *