Od lat w Polsce prowadzone są dysputy o ograniczonych miejscach w publicznych przedszkolach. Rodzice coraz częściej podkreślają, że ich pociechy mają trudność w znalezieniu odpowiedniego miejsca, a czas oczekiwania i kolejki bywają wręcz zatrważające. Pokrywa się to również z kolejnym problemem – tj. zbyt licznymi grupami, którym trudniej jest zapewnić indywidualne podejście i personalną edukację. W wyniku tych zgłaszanych uwag na popularności zyskują przedszkole niepubliczne, które są plastrem na zaistniały problem. Rodzice nie tylko traktują to jako ratunek, ale także – jako bezpieczniejszą i ciekawszą alternatywę, za którą są gotowi zapłacić.
Chcesz otworzyć taką placówkę na „własną rękę”? Zastanawiasz się jak otworzyć prywatne przedszkole dotacje i w jaki sposób przebić się na rynku? Co jest najważniejszą , wyróżniającą cechą placówek niepublicznych?
Spis treści
ToggleTak. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na polskim rynku i uwzględniając zwiększone zapotrzebowanie na placówki wychowawcze oraz coraz dłuższą listę oczekujących – perspektywa otworzenia niepublicznego przedszkola jest niezwykle atrakcyjna. Pomimo tego, że z roku na rok liczba placówek publicznych jest coraz większa, nadal wiele dzieci nie ma zapewnionej odpowiedniej opieki. Jak podaje GOV – nawet w połowie gmin objętych kontrolą NIK, nie zapewniono pełnej dostępności opieki przedszkolnej.
Aby założyć przedszkole musisz uzyskać zezwolenie ze strony miasta/gminy, a także wpis do ewidencji szkół i placówek, którą owa gmina/miasto prowadzi. Zezwolenie i wpis otrzymuje się na wniosek założyciela, a cały proces jest bezpłatny.
Założenie przedszkola można sprowadzić do kilku kroków – tj.:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego – dyrektor przedszkola prywatnego powinien mieć kwalifikacje pedagogiczne, które pozwoliłyby mu sprawować nadzór w tym zakresie. W myśl prawa oświatowego musi więc być to nauczyciel mianowany lub dyplomowany. W wyjątkowych sytuacjach – za zgodą kuratora oświaty – może być to osoba bez statusu nauczyciela.
W ujęciu prawnym – założyć przedszkole może zarówno osoba fizyczna, jak i osoby prawne (np. fundacje). Co kluczowe – nie może go założyć spółka, która nie posiada tzw. osobowości prawnej, czyli np. spółka cywilna czy komandytowa.
Artykuł 182. wyjaśnia, że prowadzenie niepublicznego przedszkola, szkoły lub innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą. Stoi to co prawda w opozycji do przepisów o ochronie konkurencji, ale odpowiada obecnemu prawu oświatowemu.
Usługi wychowania przedszkolnego w placówkach niepublicznych rządzą się swoimi, nieco innymi prawami. W myśl tego nie stosuje się przepisów dot. rozporządzenia, a co za tym idzie – nie wprowadza się limitów liczby dzieci. Warto jednak podkreślić, że jedną z największych i najczęstszych zalet w prywatnych przedszkolach, jest właśnie to indywidualne podejście, mniejsze grupy i większa uwaga na konkretnych dzieciach.
Przyjmuje się więc, że maksymalna liczba maluchów w takiej grupie nie przekracza 18. Jeśli więc planujesz otworzyć przedszkole – nie twórz masowych grup, które przypominać będą placówki publiczne. Zamiast tego postaw na większą liczbę mniejszych grupek, które łatwiej jest dostosowywać do zajęć dydaktyczno – fizycznych.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy o „zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”, przyjąć można, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%. Procent ten dotyczy przychodów ze świadczenia usług wychowania przedszkolnego.
Za przedszkole niepubliczne należy płacić comiesięczne czesne, które wynosi średnio 800-1000 zł, w zależności od lokalizacji i typu (np. przedszkole ekologiczne). Oczywiście stawkę i dodatkowe koszty ustala właściciel przedszkola.
Placówki publiczne są bezpłatne i – przynajmniej w założeniu – dostępne dla wszystkich rodziców. To oczywiście wiąże się z faktem, że do tego typu miejsc tworzone są listy rezerwowe, a na decyzję o przyjęciu nierzadko trzeba poczekać. Duże zainteresowanie „wymusza” tworzenie większych grup, czego nie zaobserwujemy w placówkach niepublicznych. To tam rolą kadry pedagogicznej jest podejść do dzieci w sposób maksymalnie indywidualny, skupiając się na ich największych trudnościach, wyzwaniach, ale także możliwościach rozwojowych.
Zdarza się także, że punkt przedszkolny prywatny ma dużo bogatszą listę zajęć dodatkowych – np. basen, balet, naukę języków obcych czy piłkę nożną. Aspekt ten z pewnością ucieszy młodych rodziców, którzy chcieliby, aby ich maluch rozwijał się w konkretnym, atrakcyjnym kierunku. Nierzadko rodzaj i tryb prowadzenia zajęć odpowiada metodologii wychowywania i nauczania, którą obrała placówka. To właśnie w przedszkolach płatnych znajdziesz niestandardowe i nieszablonowe rozwiązania – np. przedszkola Montessori czy przedszkola skandynawskie, które dbają aby każde dziecko przebywało jak najdłużej w otoczeniu natury.
Obecnie usługi świadczone przez przedszkola są zwolnione z podatku VAT.
Aby otrzymać dotację, należy złożyć wniosek do prezydenta miasta, najpóźniej do 30 września danego roku. Poprawne rozpatrzenie wniosku wiąże się z dofinansowaniem, wypłacanym od 1 stycznia następnego roku kalendarzowego. Warunkiem jednak jest złożenie niezbędnych dokumentów w terminie.
To oczywiście kwestia ruchoma, uzależniona od rynku, miejsca zamieszkania i tego, w jaki sposób budowane są zespoły wychowania przedszkolnego. Przyjmuje się jednak, że w przypadku placówek niepublicznych pensja wynosi około 5 tysięcy brutto.
Jeśli chcesz założyć przedszkole, musisz liczyć się z dużymi kosztami wstępnymi. Ich zakres uzależniony jest od kosztów wynajmu, wyposażenia, lokalizacji, remontów i dodatkowych prac przystosowawczych. Możemy jednak przyjąć, że założenie własnego przedszkola wiąże się z opłatami rzędu od 30 do nawet 100 tysięcy złotych.
Niepubliczne przedszkola – zgodnie z prawem oświatowym – otrzymują na każdego ucznia dotację z urzędu gminy. Ta wynieść może nawet 75% podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli „standardowych”. Dokładne informacje o warunkach i wymaganiach formalnych, przeczytasz na stronie www.gov.pl.
Jak podaje GOV – w 2022 roku podstawowa kwota dotacji dla przedszkola (ta została obliczona na dzień 01.01.2022 r.) wynosi 121 986,00 zł. W przypadku prywatnego przedszkola mowa tu o dotacji rzędu 75% tej kwoty.
Ponownie – to zależy. Dotychczas jednak dotacja wynosiła nie więcej niż 10 tysięcy złotych na utworzone miejsce – tj. żłobek, klub dziecięcy czy przedszkole właśnie.
W dużym uogólnieniu – za dotacje przedszkola publicznego odpowiada budżet państwa. Oznacza to, że na ich utrzymanie łożą wszyscy obywatele. Następnie z owego konta reorganizuje się pieniądze do odpowiednich gmin. Gmina utrzymuje więc placówki wykorzystując zarówno otrzymany budżetu, jak i własne środki samorządowe.
=
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać