„Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” to fascynująca podróż w świat legend i opowieści o tajemniczych istotach, które od wieków inspirują wyobraźnię ludzi na całym świecie. Każde dziecko na pewno słyszało o krasnoludkach, powstało bowiem wiele książek z ich udziałem. Autor, Maciej Szymanowicz, w swojej książce kieruje naszą uwagę na różne aspekty krasnoludków – od historycznych źródeł po współczesne interpretacje.
Jeśli szukasz książki do czytania niestety ta pozycja nie spełni Twoich oczekiwań. Posiada bowiem spis treści, jednak nie jest to książka fabularna. Autor ograniczył się tylko do słownych opisów, a najważniejszą rolę spełniają ilustracje. To właśnie wyobraźnia rodzica oraz dziecka odgrywają tutaj kluczową rolę. Przewracając kartki każda z nich to inny zbiór wiedzy, którą można opowiadać przez dłuższą chwilę.
Szymanowicz rozpoczyna swoją podróż od przedstawienia nam korzeni mitu o krasnoludkach, które sięgają głęboko w historię ludzkości. Autor bada te różne wątki i podkreśla, jak różnorodne są interpretacje tych istot. Jednym z najbardziej pociągających aspektów książki jest sposób, w jaki Szymanowicz analizuje wpływ krasnoludków na kulturę popularną i literaturę. Wyjaśnia, jak te małe stworzenia nadal wpływają na naszą wyobraźnię i aktywnie uczestniczą w naszym życiu. My ludzie nie widzimy ich gołym okiem. A przecież wiele wydarzeń dzieje się z ich udziałem np. dziura w spodniach lub rozsypana ziemia z donicy. Krasnoludki podzielił na kilka kategorii ( m.in. bajkowe, leśne czy domowe), pokazując skąd się biorą i jak żyją. Jak się okazuje krasnoludki są bardzo aktywne i nigdy się nie nudzą. Biorą udział w olimpiadach, robią dziury w serze oraz kleją znaczki pocztowe na kopertach. Mają także swoje choroby oraz przyzwyczajenia, podobnie jak ludzie.
,,Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” to pięknie wydana książka w grubym, kartonowym formacie A4. Czytelników zaskoczą dobrze dopracowane ilustracje oraz dbałość o szczegóły, których nie przeoczą maluchy. Dodatkowo ilość żartów słownych rozśmieszy nie tylko dzieci, ale także i dorosłych. Autor opisując życie bohaterów wykorzystuje wiele pojęć z działu matematyki, fizyki oraz chemii. Te szczegóły pobudzają wyobraźnię i zachęcają do głębszego zastanowienia się nad światem krasnoludków oraz naszym własnym spojrzeniem na niego. Od teraz każdego ranka będziesz się zastanawiać czy klocek pod stopą to na pewno sprawka Twojego dziecka czy małego krasnoludka!
Ocena: 10/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać