Dzień dobry,
Chcę zapisać dziecko do przedszkola samorządowego. Z jakim wyprzedzeniem powinnam to zrobić? W styczniu tego roku zapisałam dziecko do żłobka i już teraz dostałam informację, że jest na 300-ym miejscu na liście. Na wrzesień więc nie mamy co liczyć. Synek nie ma jeszcze roku, czy powinnam już teraz zapisywać go do przedszkola?
Jagoda
Spis treści
ToggleJednym z poważniejszych i nawracających problemów, z którymi poradzić sobie musi Ministerstwo Edukacji, jest niewystarczająca ilość miejsc w polskich żłobkach i przedszkolach. Tworzenie obszernych list jest więc częstym zjawiskiem, zważywszy na konkretne wymogi dot. bezpieczeństwa. Nie pomaga w tej sytuacji zapis, który nakazuje placówkom przyjmowania dzieci wyłącznie w wieku 6. lat.
Przyjęcie dziecka do przedszkola nie jest uzależnione od kolejności składania wniosku — tj. nie obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zapisywanie dziecka z kilkuletnim wyprzedzeniem nie ma więc większego sensu — ostatecznie i tak syn będzie brał udział w aktualnym procesie rekrutacyjnym.
Zwykle placówki samorządowe udostępniają wnioski deklaracji na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji. Ta z kolei odbywa się w pierwszym kwartale danego roku kalendarzowego (tj. w marcu, podczas gry rok szkolny rozpoczyna się we wrześniu tego samego roku).
Co zrobić, aby nie pojawić się na 300. miejscu? Aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, warto zapoznać się z czynnikami, za które otrzymuje się tzw. punkty rekrutacyjne. Przykładowo więc dziecko samotnego rodzica ma większe szanse na dostanie się do placówki, niż maluch wychowywany przez dwóch opiekunów. Można również spróbować zapisać dziecko do przedszkola spoza gminy oraz uczestniczyć w rekrutacjach uzupełniających. Niemniej jednak żadna z tych metod nie da gwarancji, że Pani syn dostanie się do przedszkola publicznego w pierwszym naborze.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać