Co roku politycy podejmują dyskusję dotyczącą dostępności i obszerności ofert polskich placówek edukacyjnych. Ten nawracający temat wynika z faktu, że wiele publicznych przedszkoli zmaga się z niedoborem miejsc, które wzbudzają obawy w oczach rodziców. Jednocześnie dużym problemem są bardzo liczne grupy, które utrudniają indywidualną opiekę oraz uniemożliwiają przeprowadzenie części zajęć i ćwiczeń.
Ze względu na te problemy, wśród oddziałów przedszkolnych, wprowadzono tzw. pierwszeństwo zapisów, które ma nieść lepszą organizację, ale także rozwiewać ewentualne wątpliwości, które tlą się w głowach początkujących rodziców. Wbrew pozorom – tworzenie listy wymaga przygotowania wewnętrznych procedur bezpieczeństwa, a także stworzenia szeregu przepisów, które umieszcza się w statucie szkoły.
Zatem, kto jest przyjmowany do przedszkola w pierwszej kolejności i jak na to zapatruje się Ministerstwo Edukacji Narodowej?
Spis treści
ToggleDocelowo nie jest to czynnik, który decyduje o pierwszeństwie przyjęcia dziecka do przedszkola.
Warto jednak dodać, że gminy, które mają ograniczoną liczbę placówek mogą wprowadzić dodatkowe kryterium. Jednym z nich jest zapis wskazujący, że na początku zapisywane są maluchy z danej gminy. W sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli warto zapoznać się ze statutem danej placówki – to w nich znajdziesz dokładne informacje o całej procedurze. Sięgnij również po pomoc kadry pedagogicznej czy dyrekcji, która odpowie na wszelkie wątpliwości i dookreśli zasady prowadzonej rekrutacji.
O pierwszeństwie przyjęcia dziecka do przedszkola decydują tzw. kryteria ustawowe. Wśród nich wymieniana jest:
Dana gmina może wprowadzić dodatkowe kryteria – np. na skutek lokalnych potrzeb społecznych oraz indywidualnego zapotrzebowania placówek. Bardzo często z racji obowiązku zapewniania miejsca każdemu dziecku powyżej 5. roku życia w gminach w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci zamieszkujące dany obszar.
W procesie rekrutacji – np. poprzez formularz online – niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów.
Tak. Należy pamiętać, że obowiązek przedszkolny dotyczy wyłącznie dzieci powyżej 5. roku życia. Zapisanie młodszego malucha to pewnego rodzaju przywilej i szereg dodatkowych korzyści – w tym możliwości pogodzenia pracy z wychowywaniem potomka. Jeśli placówka nie spełnia stawianych wymagań (np. pod kątem przygotowania merytorycznego) – rodzic może wnioskować o przeniesienie. Aby złożyć takie wniosek należy udać się do dyrektora przedszkola na terenie placówki zastępczej, a następnie złożyć odpowiednie dokumenty.
Alternatywą dla przedszkoli, które zamknęły podstawową rekrutację, jest tzw. rekrutacja uzupełniająca, która nakierowana jest na rodziców, którzy zmienili zdanie i np. nie uczestniczą w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego.
Tak. W celu uspójnienia bieżącego funkcjonowania placówki, a także lepszej organizacji i klarowniejszego procesu rekrutacji – w publicznych szkołach podstawowych i przedszkolach wprowadzono tzw. punkty rankingowe. Ich przyznawanie ma zmniejszyć ryzyko konfliktów i nieprzyjemnych niespodzianek – zwłaszcza w przypadku młodych i niedoświadczonych rodziców.
Tak oto 25 pkt otrzymuje pociecha, której brat lub siostra znajduje się już w danym przedszkolu. Gdy zarówno Mama, jak i Tata pracują – dopisuje się 15 pkt, a gdy tylko jeden opiekun jest aktywny zawodowy – 10 pkt. Dodatkowe i nierzadko znaczące 260 pkt otrzymują wielodzietne rodziny; dzieci niepełnosprawne; a także rodziny, gdzie opiekun jest samotnym rodzicem itd.
Najczęściej placówki publikują ostateczną listę od końca marca do maja. Więcej informacji i dokładny terminarz można znaleźć na stronie urzędu miasta i gminy, która często ustala datę ogłoszenia listy dzieci przyjętych. Tam też znajdziesz informacje o liczbie wolnych miejsc i statusie poszczególnych rekrutacji.
Nie. Owszem, w ostatnich latach pojawiły się mity jakoby ukraińskie dzieci miały pierwszeństwo zapisu i tym samym ograniczały dostępność placówek dzieciom z Polski. W rzeczywistości jednak proces rekrutacji w obu przypadkach przebiega w jednakowy sposób – tj. z uwzględnieniem powyższego kryterium.
W rozwianiu podobnych wątpliwości z pewnością pomoże dyrektor przedszkola, który ma w obowiązku informować o wszystkich kwalifikatorach rekrutacji.
Nie. Zakwalifikowany to status oznaczający, ze Rodzic złożył poprawnie i w terminie wszystkie niezbędne dokumenty, które wymagane są w procesie rekrutacji. Można więc interpretować go jako „awansowanie” do dalszego procesu rekrutacyjnego, który może doprowadzić do kolejnego etapu – tj. do przyjęcia malucha do placówki.
Idąc dalej – po otrzymaniu statusu „zakwalifikowany” równie dobrze nie powinno rodziców zdziwić, że placówka odmówi przyjęcia dziecka na końcowym etapie rekrutacji.
Bibliografia:
[1] Zapisz dziecko do przedszkola (2016), gov.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać