Po poprawnym złożeniu wniosków rekrutacyjnych i po opublikowaniu listy dzieci przyjętych placówka podpisuje z opiekunami prawnymi umowę. Ta zawiera najważniejsze prawa i obowiązki dot. współpracy na linii przedszkole-rodzic. Złożony podpis potwierdza akceptację zawartych w niej zapisów, dlatego też tak ważne jest dokładne zapoznanie się z dostarczonymi dokumentami.
Spis treści
ToggleZwykle umowę podpisuje się po zakończeniu rekrutacji na dany rok szkolny (tj. po ogłoszeniu listy przyjętych dzieci). Dokładny termin wskazywany jest w statucie placówki i zwykle różni się on w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Zdarza się, że dokumenty podpisywane są we wrześniu — np. na pierwszych zajęciach adaptacyjnych lub podczas pierwszych zebrań.
Rodzice, którzy podejmują decyzje o kontynuowaniu nauki w placówce, podpisują dokumenty wcześniej — zwykle w pierwszym kwartale nowego roku kalendarzowego (tj. w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego (art. 153 ust. 2 ustawy)[1].
Tak. Przedszkola prywatne nie podlegają sztywnym wytycznym ze strony ME, a co za tym idzie — mogą wprowadzać inne zapisy, które odnoszą się do procesu rekrutacji. Ważne zatem jest, aby zapoznać się z regulaminem i statutem wybranej placówki, zwracając uwagę na termin umowy, niezbędne dokumenty i zapisy, które dotyczyć będą przyszłej współpracy na linii rodzic-placówka. Umowa zwykle różni się w zakresie świadczenie usług, płatności i zajęć dodatkowych.
Jako że przedszkole przygotowuje umowę i zna jej treść, pierwszymi, podpisującymi osobami, są opiekunowie prawni. Zanim jednak do tego dojdzie — opiekun powinien mieć czas na przeczytanie dokumentów i załączników, na zadawanie pytań, rozwijanie wątpliwości i dopisanie swoich postulatów lub dodatkowych punktów, które w jego ocenie są ważne. Umowa o świadczenie usług sporządzana jest w co najmniej dwóch egzemplarzach — jeden z nich trafia do rąk rodzica, a oryginał pozostaje w placówce. Na jednym i na drugim egzemplarzu powinien pojawić się podpis rodzica i dyrektora.
Podczas podpisywania umowy konieczne jest okazanie dokumentów, tj.:
Niektóre placówki mogą oczekiwać informacji o ubezpieczeniu (a właściwie o jego zakresie), a także zgody na przekazanie danych osobowych (co wynika z wprowadzonego RODO).
W umowie należy umieścić informacji o wszelkich płatnościach i zobowiązaniach finansowych. Dotyczy to nie tylko wyceny, ale także terminów i harmonogramu płatności. Umowa o świadczenie usług w przedszkolu publicznym mówi m.in. o maksymalnej wysokości opłat (od września 2023 r. jest to 1,30 zł za każdą rozpoczętą godzinę). Co ważne — oddział przedszkolny nie może wymagać opłat za materiały dydaktyczne, zabawki, materiały plastyczne, prowadzenie zajęć czy wszelkie dodatkowe wynagrodzenie dla pedagogów.[2]
W placówkach prywatnych umowa wskazuje kwotę czesnego, dodatkowe opłaty za wyżywienie, zajęcia dodatkowe itd.
Umowa złożona jest z konkretnych postanowień, dotyczących m.in. organizacji zajęć, godzin odbioru, zajęć dodatkowych, procesów adaptacji itd. Znaczna część z nich rozwinięta jest w statucie placówki, dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z tymi dwoma dokumentami. Opiekun, podpisując umowę, musi mieć pewność, że wszystkie zapisy są dla niego jasne i nie wzbudzają w nim niepewności. Dotyczy to zwłaszcza zapisów związanych z płatnościami, godzinami otwarcia i zamknięcia placówki, organizacji zajęć, odpowiedzialności podczas zajęć, polityki dyscypliny itd.
Każdą umowę można zerwać. Jeśli więc okaże się, że zawarte w niej regulacje są nieodpowiednie i kłócą się z wartościami rodziców — opiekun może z niej zrezygnować (i tym samym zrezygnować z usług placówki). Czas wypowiedzenia, forma i ewentualne konsekwencje wynikają bezpośrednio z tejże umowy.
Naruszenie umowy może bowiem wiązać się z konsekwencjami, tj.:
Zwykle rezygnacja przyjmuje formę wniosku pisemnego, w którym umieszcza się informacje, tj. datę rozwiązania umowy, dane dziecka oraz prośbę o wykreślenia malucha z listy obecności.
Zarówno rodzice, jak i placówka jest zobligowana do przestrzegania wszystkich, zawartych w niej zapisów. Te dotyczą obie strony, które w ujęciu prawnym są sobie równe. Warto także pamiętać, że umowa nie powinna naruszać odgórnych zapisów prawnych, narzuconych przez m.in. ME. W tym ujęciu polskie prawo stoi wyżej od prawa wewnętrznego, dlatego też wszelkie spory rozstrzygają konkretne zapisy z kodeksów.
Bibliografia:
[1] Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082) – art. 153 ust. 2, art. 160.
[2] Art. 10 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać