Jednym z największych utrapień rodziców, jest niewystarczająca ilość miejsc w placówkach edukacyjnych. Od lat Ministerstwo Edukacji we współpracy z gminami próbuje zapewnić optymalne warunki, upewniając się, że każdy maluch będzie miał gwarancję wolnego miejsca w przedszkolu. Póki co nadal wymaga to udoskonalenia, przez co proces rekrutacji bywa bardzo stresujący.
Dlatego też rodzice, którzy planują wziąć udział w rekrutacji (również rekrutacji uzupełniającej) chcą sprawdzić ilość wolnych miejsc. Na tej podstawie są w stanie wstępnie oszacować szanse na dostanie się do pierwotnie wybranego przedszkola. Zatem, jak sprawdzić wolne miejsca i zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie placówka umieszcza te informacje i czy faktycznie są one pomocne w procesie rekrutacji?
Spis treści
ToggleLiczba wolnych miejsc w przedszkolu uzależniona jest od wielkości placówki, utworzonych grup i zatrudnionych specjalistów. Często w przypadku przedszkola publicznego miejsc jest więcej – co odpowiada na rozporządzenia Ministra – niż w przedszkolach prywatnych. Biorąc pod uwagę, że powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko powinna wynosić co najmniej 2 m2 – placówki z dużym metrażem tworzą więcej grup edukacyjnych. Dodatkowo § 5 ust. 1 i § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. wskazuje, że w jednej grupie nie powinno być więcej niż 25 przedszkolaków. Może się więc okazać, że przedszkole, które odmówi przyjęcia dziecka do grupy boryka się z niewystarczająca ilością miejsc w placówce.
Wyniki rekrutacji – w tym rekrutacji uzupełniającej – są upubliczniane na stronie internetowej lub bezpośrednio w placówce. Co ważne – obowiązkiem oddziałów przedszkolnych jest nie tylko stworzyć oficjalne listy dzieci przyjętych, ale także uzasadnić wnioski odrzucone.
Oficjalne ogłoszenia listy dzieci przyjętych znajdziesz bezpośrednio w placówce oraz na stronie internetowej wybranego przedszkola. Warto także odwiedzić stronę internetową urzędu miasta lub gminy, która często informuje o prowadzonych etapach rekrutacyjnych.
Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz udać się bezpośrednio od dyrektora przedszkola. Dzięki temu dowiesz się „z pierwszej ręki”, że placówka pierwszego wyboru bierze udział w rekrutacji uzupełniającej i – co za tym idzie – posiada jeszcze wolne miejsca.
O ile placówka w pierwszej kolejności przyjmie dzieci z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawnej lub w przypadku rodziców, którzy zmagają się z samotnym wychowywaniu dziecka (w tym przypadku konieczny jest np. akt zgonu rodzica), o tyle rekrutacja uzupełniająca często dokompletuje dzieci do utworzonych już grup.
Opiekun prawny dziecka może skorzystać z dwóch dróg. Po pierwsze – może odwiedzić przedszkole publiczne, aby porozmawiać z dyrektorem o etapach rekrutacyjnych. Dyrektor ma w obowiązku poinformować zarówno o dostępnych miejscach, jak i o terminie otwarcia rekrutacji uzupełniającej. Po drugie – możesz skierować się na stronę www, najlepiej jeszcze w momencie gdy wybrane przedszkole prowadzi rekrutację. To tam znajdziesz wszelkie informacje o terminach, niezbędnych dokumentach (np. tych potwierdzających, że jesteś samotnym rodzicem) i ewentualnych, wolnych miejscach.
W idealnym świecie – tak. W realnym świecie – niestety nie. Od lat Ministerstwo Edukacji zmaga się z problemem niewystarczającej ilości miejsc w placówkach publicznych. Z problemem tym borykają się zwłaszcza pracujący opiekunowie prawni dziecka. Jeśli więc w okolicznych placówkach nie ma wolnego miejsca – udaj się do urzędu miasta lub gminy, aby dowiedzieć się w jakich przedszkolach lub szkołach podstawowych warto złożyć wniosek.
Pamiętaj, że obowiązkiem gminy jest zapewnić edukację przedszkolną wszystkim dzieciom powyżej 3. roku życia. Jeśli więc uzyskałeś odmowę – złóż do dyrektora deklarację kontynuowania edukacji i poproś o dokument uzasadniający odmowną decyzję. Na jej podstawie będziesz mógł odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej i następnie – podjąć się ponownej rekrutacji do przedszkoli.
Uwaga – polskie prawo uwzględnia specjalną organizację kształcenia. Przysługuje ona wyłącznie uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno -pedagogiczną.
Nie. Polskie prawo nie uwzględnia dotacji i dodatkowego wsparcia finansowego w przypadku braku wolnych miejsc. W takiej sytuacji – jako forma pomocy – przedszkole ma w obowiązku pisemnie (przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego) wskazać niepubliczne przedszkole, które będzie w stanie przyjąć dzieci do swoich grup.
Bibliografia:
[1] Dz.U. 2019 poz. 502 – § 5 ust. 1 i § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać