Wniosek o przyjęcie do przedszkola jest głównym dokumentem, potwierdzającym podjęcie procesu rekrutacyjnego. Należy złożyć go w wyznaczonym terminie — np. poprzez formularz online. Po jego poprawnym przedstawieniu dyrekcja rozpatruje wniosek, na koniec tworząc tzw. listy dzieci przyjętych. Proces ten bywa stresujący, nierzadko budząc wiele pytań. Ile właściwie czeka się na decyzję dyrektora przedszkola? Kiedy należy się martwić i co zrobić, jeśli placówka zwleka z odpowiedzią?
Spis treści
ToggleCałe postępowanie rekrutacyjne przeprowadzone jest pod okiem Komisji Rekrutacyjnej. Ta powoływana jest przez dyrektora przedszkola, który wyznacza Komisji konieczność weryfikowania wniosków o przyjęcie dziecka. Cały proces sprawdzania dokumentów trwa kilka dni. Zwykle listy dzieci przyjętych ogłaszane są w widocznym miejscu, około 5 dni od ostatniego dnia składania wniosków. Zanim więc zaczniesz się niepokoić — sprawdź, do kiedy prowadzona była rekrutacja.
Uwaga! Ogłoszenia listy dzieci przyjętych zwykle dostępne są na tablicy informacyjnej w placówce. Zobacz, czy znajduje się na niej Twoje dziecko!
Zwykle na potwierdzenie spełnienia kryteriów rekrutacyjnych należy poczekać do 5 dni, od ostatniego dnia rekrutacji. Jeśli natomiast wnioski zawierają dokumentację dodatkową (np. wnioski stwierdzające wielodzietności rodziny czy prawomocny wyrok sądu rodzinnego o odebraniu praw rodzicielskich), to przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej musi potwierdzić te okoliczności w trakcie rekrutacji. Zdarza się, że odbywa się to w ciągu 14 dni od złożenia dokumentów. Warto pamiętać, że Komisja ma prawo zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających okoliczności, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego (np. akt zgonu rodzica czy wnioski o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez psychologa).
Terminy potwierdzania wniosków w przedszkolach mogą się różnić w zależności od lokalnych przepisów i ustalonych, wewnętrznych procedur. W celu uzyskania konkretnych informacji (w tym na temat terminów potwierdzania wniosków), najlepiej skontaktować się z konkretnym przedszkolem lub zapoznać się ze statutem placówki.
Głównym, decydującym czynnikiem, wpływającym na czas decyzji Komisji Rekrutacyjnej, jest dostępność miejsc oraz ilość zgłoszeń. W przypadku licznych wniosków konieczne jest rozpatrywanie ich w sposób skrupulatny. Proces ten wymaga więc większego nakładu czasu. Pamiętaj, że Komisja musi przeanalizować także dodatkowe dokumenty, stwierdzić ich zasadność, przyznać punkty itd.
Naruszenie statutu i odgórnych ustaleń — np. w obrębie terminów i harmonogramu — może pociągnąć za sobą nie tylko sprzeciw rodziców, ale także wytoczenie oficjalnej skargi. Oczywiście o przepisach i punktach regulaminu szkolnego decyduje dyrektor przedszkola, ale nie oznacza to, że placówka prowadzi rekrutację wyłącznie według własnych, wewnętrznych wytycznych. Złamanie polskich przepisów prowadzić może do np. konsekwencji prawno-administracyjnymi, kar finansowych lub utraty statusu legalności.
Oprócz oficjalnych pism do kuratorium i skarg pisemnych, placówka może:
Niestety wszelkie, ewentualne opóźnienia pociągają za sobą szereg problemów — głównie w kontekście rodziców i dziecka. Dlatego też, jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola publicznego, warto stworzyć plan awaryjny i przygotować się np. na proces rekrutacji uzupełniającej.
Głównymi konsekwencjami opóźnień jest:
Jeszcze na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego zapoznaj się ze statutem (ma go każde przedszkole publiczne). Być może znajdziesz w nim wszystkie niezbędne odpowiedzi i daty, które rozwieją Twoje wątpliwości. Jeśli nie znajdziesz w nim kluczowych informacji — udaj się do dyrekcji placówki, aby dopytać o szczegóły rekrutacyjne. Na koniec sprawdź dokładne przepisy i regulacje — jeśli uznasz, że zaistniały proces przyjęcia dziecka je łamie — przygotuj oficjalną skargę.
Bibliografia:
[1] Rozdział 6 – Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek, Dz.U.2023.900, Prawo oświatowe
[2] Art. 157., Komisja rekrutacyjna, Dz.U.2023.900 t.j., Prawo oświatowe.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać