„Rycerz, który nie chciał walczyć” to urocza i pouczająca opowieść dla dzieci autorstwa Helen i Thomasa Docherty’ch. Skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, idealna na wieczorną bajkę przed snem.
Książka opowiada historię małego rycerza o imieniu Leoś, który jest inny niż jego rycerscy koledzy – on po prostu nie chce walczyć! Zamiast tego woli czytać książki i poznawać nowe rzeczy. Jego podejście nie spotyka się z zachwytem ze strony rodziców. Gdy nadarza się okazja schwytania smoka, rodzice zgłaszają syna z nadzieją, że w ten sposób zmieni zdanie i zmężnieje. Myszka niechętnie podchodzi do wyprawy, lecz zgodnie z wolą rodziców wyrusza ze swoim rumakiem w podróż. Po drodze czyha na nią wiele niebezpieczeństw ze strony strasznych stworów. Leoś pokonuje jednak trudny dzięki magi książek oraz historii w nich zawartych. Aby rozwiązać problem nie używa siły, lecz wybiera odmienną drogę, zyskując nowych przyjaciół na długie lata.
„Rycerz, który nie chciał walczyć” spodoba się szczególnie fanom smoków i legend. Książka trzyma w napięciu, gdyż na każdej stronie głównego bohatera spotyka zupełnie inna przygoda. Mimo tego, myszka dzielnie radzi sobie z wyzwaniami i nie poddaje się szybko. Rymowany tekst sprawia, że książkę czyta się szybko oraz przyjemnie, a morał z niej płynący jest dość oczywisty. W życiu należy kierować się swoimi własnymi odczuciami i marzeniami, a nie wyobrażeniami narzuconymi przez innych. To dobre przesłanie dla rodziców dzieci, które często padają ofiarami wykreowanego wizerunku w głowie rodzica. Jeśli ktoś będzie chciał zmienić nasze cele, pamiętajmy, aby nie poddawać się tak szybko i postawić na swoim. Autorka sprytnie przemyciła wątek sprzątania, który z pewnością warto poruszyć z małym czytelnikiem. Kolorowe w szczegóły ilustracje także przyciągają wzrok i zatrzymują na chwilę.
Ta piękna i kolorowa rymowanka przekazuje ważne przesłanie dla dzieci: każdy jest inny i może mieć swoje własne zainteresowania. Ta książka uczy, że siła tkwi nie tylko w sile fizycznej, ale również w mądrości i sprytowi.
Ocena: 7/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać