Czesne w przedszkolu to regularna opłata pobierana od rodziców lub opiekunów za korzystanie przez dziecko z usług edukacyjnych i opiekuńczych oferowanych przez przedszkole. Jest to zazwyczaj miesięczna kwota, która pokrywa koszty związane z funkcjonowaniem placówki prywatnej i która przeznaczona jest na opiekę i edukację przedszkolaków. Co jednak zrobić, jeśli maluch nie uczestniczy w wielu zajęciach? Czy w takich okolicznościach przedszkole może utrzymywać stałą kwotę czesnego? Czym jest obowiązek usprawiedliwiania nieobecności i co mówi o tym regulamin?
Spis treści
ToggleRegulamin przedszkola — lub inaczej statut — zwykle zawiera dokładne informacje dotyczące funkcjonowania placówki i struktury opłat (w tym odnośnie czesnego za naukę oraz dodatkowych kosztów takich jak wyżywienie, zajęcia dodatkowe czy wycieczki). W regulaminie określone są także warunki dotyczące płatności, terminy, jak również zasady dotyczące zwolnień z opłat lub ich redukcji w przypadku nieobecności dziecka. Dlatego też tak ważne jest, aby rodzice zapoznali się z jego treścią — najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak powinno wyglądać zgłaszanie nieobecności?
Regulamin zazwyczaj wyjaśnia:
A także inne kwestie organizacyjne, np. terminy i zasady panujące w placówce.
Wiele przedszkoli pobiera pełne czesne niezależnie od obecności dziecka, argumentując to koniecznością pokrycia stałych kosztów operacyjnych (np. wynagrodzenie). Jedyną kwotą, która jest zwracana w przypadku nieobecności malucha to koszt związany z wyżywieniem. W skrajnych przypadkach (i należy to traktować jako rzadkość) przedszkola mogą oferować zmniejszone czesne lub jego zwrot za dłuższe nieplanowane nieobecności, np. w przypadku choroby.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się najpierw definicją czesnego. Czesne w przedszkolu to regularna opłata finansowa, którą rodzice lub opiekunowie prawni dziecka są zobowiązani uiszczać za korzystanie z usług edukacyjnych i opiekuńczych. Opłata ta jest przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem przedszkola, tj. wynagrodzenia personelu, koszty utrzymania infrastruktury, materiały dydaktyczne oraz działalność edukacyjna i opiekuńcza.
Oznacza to więc, że przedszkola mają prawo pobierać czesne jako miesięczną opłatę za usługi edukacyjne i opiekuńcze — wyłącznie te, które są świadczone na rzecz dzieci. Przedszkole więc ma prawo pobierać czesne w sytuacji, gdy maluch korzysta z opieki i programu edukacyjnego danej placówki.
Czesne (zwykle) jest pobierane bez względu na to, czy dziecko faktycznie uczestniczyło we wszystkich dniach, na które opłacono opiekę.
Krótkotrwała nieobecność malucha nie zmienia czesnego — tj. rodzice muszą liczyć się, że zapłacą pełną, stałą kwotę. W przypadku dłuższej nieobecności (uzasadnionej lub wcześniej zgłoszonej) niektóre placówki zgadzają się na obcięcie kwoty. Warto jednak traktować to jako wyjątek — polityka większości przedszkoli przewiduje kontynuację pobierania czesnego nawet w przypadku krótkotrwałych nieobecności.
Rodzice są zobowiązani do poinformowania przedszkola o nieobecności dziecka — szczególnie gdy nieobecność jest długotrwała. To poinformowanie daje szanse na nie tylko lepszą organizację placówki, ale także o ewentualne zmniejszenie kwoty czesnego.
Niektóre przedszkola wymagają także, aby dłuższa absencja dziecka była potwierdzona zwolnieniem lekarskim, bądź informacją pisemną rodzica przyczynach nieobecności.
Każde placówki edukacyjne, mają swój własny statut, w którym wyraźnie są określone terminy płatności i zasady naliczania opłat. Trudno więc jednoznacznie określić jak wygląda kalendarz wszystkich takich miejsc. Można jednak uznać, że zazwyczaj czesne jest naliczane miesięcznie i płatne z góry (np. na początku każdego miesiąca). Spóźnienia w płatnościach mogą skutkować naliczeniem dodatkowych opłat za zwłokę.
Jeśli przedszkole musi być tymczasowo zamknięte z powodu nagłych awarii czy pandemii, przedszkole może, ale nie musi, zwracać część czesnego za dni, w których usługi nie były świadczone (tu ponownie warto zerknąć do regulaminu).
W przypadku planowanych przerw tj. wakacje, które są z góry znane i uwzględnione w kalendarzu przedszkola, czesne jest zazwyczaj pobierane bez zmian.
Prawo do informacji obejmuje rodziców, którzy powinni mieć dostęp do wszystkich niezbędnych danych dotyczących funkcjonowania przedszkola, programu nauczania, wydarzeń, polityki bezpieczeństwa oraz wszelkich zmian w regulaminie przedszkola. Rodzice mają również prawo do bieżącej informacji o postępach, zachowaniu i wszelkich kwestiach zdrowotnych dotyczących ich dziecka. Celem informowania jest oczywiście bezpieczeństwo dzieci.
Jednocześnie rodzice stoją w obowiązku informowania placówki o nieobecności dziecka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli jest to nieusprawiedliwione przez co najmniej połowę dni zajęciowych w przedszkolu w ciągu miesiąca, należy rozpocząć procedurę egzekucyjną z powodu niewywiązywania się z obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, jak stanowi art. 31 ust. 4 i art. 42 Ustawy Prawo Oświatowe (UPO). W związku z tym, jeśli rodzice lub prawni opiekunowie nie dopełnią obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, mogą zostać obciążeni grzywną.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać