Zwierzęta to niesamowite stworzenia, które uczą empatii, opiekuńczości, odpowiedzialności i troski. O tym, że posiadanie kota lub psa wpływa pozytywnie na rozwój, zdrowie psychiczne i emocje rozpisują się lekarze i psycholodzy, którzy nierzadko zalecają posiadanie czworonoga jako formę radzenia sobie ze stratą, żałobą, samotnością.
Popularność tego podejścia przyczyniła się do powstania tzw. dogoterapii, której zbawienne skutki odczuwać mogą również nasze dzieci. Naukowo udowodniono bowiem, że obecność kudłatego przyjaciela może wspierać rozwój i aktywność dziecka – zarówno zdrowego, jak i cierpiącego na liczne schorzenia.
Zatem, dogoterapia jak zacząć, aby podjęte leczenie było skuteczne i przyniosło jak największe, pożądane skutki? Dogoterapia jakie psy i rasy są zalecane w całym tym procesie? Jak przygotować do tego swojego malucha? W jaki sposób przebiega forma takiego leczenia?
Spis treści
ToggleDogoterapia jest metodą, która ma za zadanie wzmacniać efektywność rehabilitacji dziecka lub osoby dorosłej. Jej głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, który wcześniej przechodzi szereg ćwiczeń, prowadzonych przez trenera i terapeutę. Zajęcia tego typu odbywają się pod okiem lekarza lub psychologa, który stanowi za element szeroko rozumianej dziedziny – zooterapii.
Obecnie dogoterapia podzielona jest na kilka podzespołów:
Terapia z psem może zachodzić na trzech poziomach. Ich zakres i występowanie uzależnione jest od potrzeb i oczekiwań dziecka, rodziców oraz lekarzy. W ten oto sposób podczas dogoterapii może wystąpić zarówno jeden, z poniższych kroków, jak i wszystkie trzy:
Co ważne – ostatni krok, a więc terapia, jest najbardziej efektywna w rehabilitacji dzieci,. Dzieje się tak ze względu na prowadzenie szeregu dedykowanych i starannie dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych, które występują głównie w formie zabawy z psem. Metoda ta daje również największe i najlepsze efekty w terapii osób chorych, samotnych i starszych (również cierpiących na demencję).
Dogoterapia jest niezwykle złożonym procesem, który wymaga czasu i zaangażowania zarówno rodzica, jak i dzieci, zwierzęcia i psychologa/ lekarza. Terapia ta polega na wykonywaniu szeregu zadań w asyście psa, który staje się towarzyszem i motywatorem, zachęcających do wykonywania różnych aktywności. W ten sposób maluchy chętniej wykonują ćwiczenia, które mają za zadanie wspierać zdrowie osób chorych i niepełnosprawnych.
Wśród pacjentów, którzy najczęściej korzystają z dogoterapii wymienia się dzieci:
Głównym bohaterem terapii jest oczywiście psiak, który przechodzi liczne szkolenie i zdobywa doświadczenie w pracy z zarówno mniejszymi, jak i większymi pacjentami. Psy te wykazują się cierpliwością oraz umiejętnością słuchania komend, dzięki którym wspierają rozwój psychosomatyczny. Najczęściej wykorzystywane rasy to: Labradory, Golden Retrievery, Alaskan Malamuty, Samojedy, Beagle, Siberian Husky i Nowofunlandy.
Wszystkie te rasy pomagają dziecku w np.
Artykuł powstał przy współpracy z https://dogsprofit.com/
Bibliografia:
[1] Nawrocka-Rohnka, J. (2010). Dogoterapia jako metoda wspomagania rehabilitacji dziecka z zaburzeniami rozwoju. Nowiny Lekarskie, 79(4), 304-310.
[2] Martin, F., & Farnum, J. (2002). Animal-assisted therapy for children with pervasive developmental disorders. Western journal of nursing research, 24(6), 657-670.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać