Warunki przyjmowania dziecka do placówki, terminy odbierania pociechy z zajęć, proces rozpatrywania kwestii spornych — wszystkie te sytuacje łączy regulamin przedszkola. To on jest głównym, dostępnym i nierzadko decydującym dokumentem, który normuje i wyjaśnia wszelkie kwestie organizacyjne. Co jeszcze skrywa w sobie regulamin przedszkola publicznego, jaka jest jego rola i czy na jego konstrukcję mają wpływ rodzice? Odpowiadamy!
Spis treści
ToggleRegulamin przedszkola to dokument, który określa:
Regulamin ten stanowi zbiór wytycznych dotyczących organizacji pracy placówki, bezpieczeństwa, opłat, uczestnictwa w zajęciach, a także reguluje kwestie związane z organizacją życia przedszkolnego. Ma na celu zapewnienie płynności działania przedszkola oraz stworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi dzieci. Często jest uzupełnieniem prawa oświaty i decyzji MEN, doprecyzowując wewnętrzne procesy i ustalenia.
Dokładne normy i podstawy prawne statutu reguluje m.in.:
Regulamin przedszkolaka niesie za sobą porządek, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i rozwoju dzieci. Dokument ten w założeniu określa prawa i obowiązki zarówno rodziców, dzieci, jak i pracowników przedszkola, dlatego też znajdziesz w nim m.in. procedury dotyczące bezpieczeństwa dzieci, zarówno podczas zajęć w przedszkolu, jak i na wycieczkach, a także zasady, tj. organizacja dnia, opłat oraz wymagań dotyczących uczestnictwa w zajęciach. Nierzadko wewnętrzne regulaminy posiadają także dokładne zapisy dot. praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa oświatowego.
Treść statutu powinna być zgodna z wymogami określonymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900) i musi być na bieżąco aktualizowana w związku z wszelkimi zmianami w tej ustawie.
Dokument ten precyzuje i dokładnie odnosi się do zasad funkcjonowania placówki. W tym ujęciu rozumie się zarówno sposób organizacji zajęć oraz wycieczek, jak i zajęć dodatkowych, bezpieczeństwa i obowiązków.
Jasno doprecyzowany statut sprawia, że zarówno dyrekcja, jak i pedagodzy, specjaliści zewnętrzni oraz opiekunowie prawni mają klarowne wytyczne, zapewniające sprawną współpracę i bezpieczeństwo w codziennych działaniach placówki.
Od 1 września 2022 r. do ustawy Prawo oświatowe dodano przepis art. 125a ust. 7, który nakłada obowiązek uwzględnienia w statucie przedszkola zasad dotyczących organizacji zajęć z wykorzystaniem metod zdalnego nauczania w przypadku czasowego zawieszenia zajęć z powodu okoliczności określonych w ustawie.
Regulamin przedszkola reguluje procedury bezpieczeństwa, wprowadzając szczegółowe zasady, które minimalizują ryzyko wypadków i zapewniają dzieciom ochronę w różnych sytuacjach. Przykładowo jest to:
Regulamin może także nakładać obowiązek szybkiego informowania rodziców o wypadkach i urazach oraz ustalać procedury ewakuacyjne na wypadek pożaru lub innego zagrożenia.
W regulaminie przedszkola znaleźć można informacje, dotyczące:
Warunki lokalowe określone w regulaminie przedszkola mają na celu zapewnienie dzieciom bezpiecznego, higienicznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska. Zapisane zasady mogą dotyczyć:
Ponadto regulamin może uwzględniać kwestie np. związane z dostępem do toalet, przystosowanych dla najmłodszych oraz wymogami dotyczącymi wentylacji i oświetlenia w budynku.
Zwykle regulamin jest udostępniany w formie pisemnej przy podpisywaniu umowy o przyjęcie dziecka do przedszkola. Jest też dostępny na stronie internetowej przedszkola, co pozwala rodzicom na łatwy dostęp do dokumentu w dowolnym czasie. Często regulamin jest również wywieszany w widocznym miejscu w budynku przedszkola, np. na tablicy informacyjnej w szatni czy przy wejściu.
Regulamin przedszkola można znaleźć w kilku miejscach, w zależności od polityki placówki:
Rodzice są zazwyczaj informowani o możliwości zapoznania się z regulaminem podczas procesu rekrutacji lub na początku roku przedszkolnego.
[1] Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać