Moment wybrania, zapisania malucha i oczekiwania na decyzję ze strony przedszkola bywa nierzadko bardzo stresujący – zwłaszcza dla początkujących rodziców. Silne emocje wynikają głównie z ograniczonej liczby miejsc i relatywnie niewielu placówek, które w obliczu chętnych tworzą sztywne wymogi. Wiele placówek – zwłaszcza publicznych i cieszących się dużym zainteresowaniem – wprowadza tzw. warunki przyjęcia, które mają na celu lepiej zorganizować i uporządkować ów proces.
Jeśli stoisz przed tym ważnym etapem, a w Twojej głowie piętrzą się pytania o proces rekrutacji – koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem. Podpowiemy w nim jak wygląda przyjęcie dziecka do przedszkola pierwszego wyboru, rozwiewając wątpliwości o rodzinach mających tzw. pierwszeństwo zapisu.
Obecne do postępowania rekrutacyjnego może przystąpić każde dziecko, po 3. roku życia. Obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym, objęte są dzieci najstarsze – tj. po 5. roku życia, co w oczywisty sposób ma pomóc im w przygotowaniu do nauki w szkołach podstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej narzuciło, aby urząd gminy lub miasta zapewnił bezpłatne miejsce wszystkim zainteresowanym.
Niektóre placówki wyrażają zgodę na przyjęcie dziecka 2,5-letniego. Warunkowo – taki maluch musi wykazywać się gotowością przedszkolną, o której orzekają rodzice i/lub psycholog dziecięcy.
Proces rejestracji podzielić można na dwa etapy. W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego główną rolę pełną rodzice, którzy muszą wypełnić wniosek do wybranych oddziałów przedszkolnych i jednocześnie złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów, które narzuciła dana placówka. Mowa tu o np. oświadczeniu, że:
W drugim etapie postępowania rekrutacyjnego kluczowe znaczenie ma zarząd przedszkola (w dużej mierze zależy ona od decyzji komisji rekrutacyjnej i dyrektora przedszkola). To oni na podstawie złożonych wniosków, zebranych punktów rekrutacyjnych oraz ilości wolnych miejsc tworzą listę przyjętych dzieci.
W przebiegu procesu biorą pod uwagę m.in. kryteria ustawowe, terminowość złożonych dokumentów, statut placówki (nie kolejność zgłoszeń!) etc. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną listę, którą publikuje się po miesiącu – dwóch, od zakończonej rekrutacji.
W celu otrzymania dokładnej informacji o kryteriach, o tym jak wygląda harmonogram rekrutacji i proces decyzji komisji rekrutacyjnej – warto udać się do wybranych oddziałów przedszkolnych.
Od lat w Polsce przedszkola zmagają się z brakiem wolnych miejsc. Wynika to z faktu, że rodzice, którzy chcą podejmować się pracy zawodowej, szukają wsparcia i oddają swoje pociechy do wybranego oddziału przedszkolnego. Coraz większe zainteresowanie poskutkowało nowymi zapisami – w tym stworzeniem punktów rekrutacyjnych i harmonogramu rekrutacji uzupełniającej.
Gmina może odmówić przyjęcia dziecka do danej placówki, jeśli pociecha zamieszkuje teren innej gminy. Główną przyczyną omowy jest brak wolnych miejsc, co wynika bezpośrednio z przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wiele gmin wprowadza własne, dodatkowe kryteria z uwzględnieniem np. lokalnych potrzeb społecznych. Zanim więc złożysz wniosek – w pierwszej kolejności upewnij się jak przebiega proces rekrutacji, co jest brane pod uwagę i kiedy dochodzi do ogłoszenia listy dzieci przyjętych (i tym samym kiedy rusza rekrutacja uzupełniająca).
Obecnie gminy stoją w obowiązku zapewnienia bezpłatnej pomocy wychowawczej. W przypadku przedszkola publicznego nie ma więc mowy o wpisowym lub czesnym, który pojawia się w przedszkolach niepublicznych. Warto jednak nadmienić, że bezpłatny zakres opieki dot. wyłącznie 5h dziennie – każda kolejna, rozpoczęta godzina jest dodatkowo odpłatna (nie więcej niż 1 zł za godzinę).
Jednakże rodzice w naturalny sposób pociągnięci są do dodatkowych wydatków przygotowawczych. Po przyjęciu dziecka do placówki opiekun musi zapewnić mu m.in. odpowiednie przybory higieniczne, kosmetyki (tj. szczoteczkę, kubeczek i pastę do zębów), pościel, plecak z ulubionymi zabawkami. Rodzic ma również w obowiązku dołączyć książeczkę dziecka obowiązkowych szczepień ochronnych oraz aktualnych, niezbędnych badań, które narzuciła placówka.
To zależy od schorzenia, skali i ogólnej sytuacji społecznej (co udowodniła nam chociażby pandemia COVID-19). Polskie prawo jasno wskazuje, że placówka nie może odmówić przyjęcia dziecka wyłącznie na podstawie pobieżnej diagnozy. Argument więc iż dziecko „wygląda na chore” jest krytykowany przez Ministerstwo. Podobnie tyczą się sytuacje związane z chorobami przewlekłymi, ale nie zagrażającymi życiu – takie jak np. występowanie u dziecka alergii pokarmowej (czy innej chorobie wymagającej indywidualnej diety).
Jeśli więc placówka odmówi przyjęcia dziecka podając powyższe argumenty – można to podważyć i zanegować w postępowaniu rekrutacyjnym. Zanim jednak to zrobisz – sprawdź statut w przedszkolu pierwszego wyboru. Zapis w art. 102 pkt 6 ustawy Prawa oświatowego sugeruje, iż ten element można doregulować w tak przygotowywanym „regulaminie”. Nie mniej jednak kryteria określone w statucie nie mogą łamać odgórnego prawa oświatowego.
Uwaga! Powyższe kryteria nie dotyczą placówek niepublicznych (tzn. prywatnych), które mogą wprowadzą własne wymogi.
Wobec braku wolnych miejsc w placówkach wprowadzono tzw. kryteria ustawowe, które wskazują, że pierwszeństwo zapisu ma opiekun prawny dziecka, które:
Oprócz powyższych gmina może wprowadzić dodatkowe, pozaustawowe zasady, które mają doprecyzować proces rekrutacyjny. Tak oto przyjęcie może być uzależnione również od wysokości osiągniętego dochodu, wysokości świadczeń rodzinnych, miejsca zamieszkania (dana gmina lub spoza gminy) czy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych etc. Spełnianie kryteriów należy potwierdzić poprzez ostateczną listę przyjętych dzieci w danym oddziale przedszkolnym.
Powyższym kryteriom ustawowym odpowiada stała liczba – tj. po 260 punktów. Wartość punktów przypisaną pozostałym, nie uwzględnionym w głównej liście kryteriom, ustalają samorządy. Im więcej punktów uzbiera się w rodzinie kandydata, tym większa szansa na pozytywny wynik postępowania rekrutacyjnego.
Tak. Gminy stoją w obowiązku przyjęcia każdego, zainteresowanego dziecka, w wieku od 3 do 6 lat (pod warunkiem, że mieszka on na terenie tejże gminy).
[1] Zapisz dziecko do przedszkola (2016), gov.pl
[2] art. 102 pkt 6 ustawy Prawa oświatowego, Dz.U.2021.0.1082