Friedrich Wilhelm Fröbel (Froebel) – niemiecki pedagog i kreator nowej metody wychowania przedszkolnego, skoncentrowanej na orientacji humanistycznej [1]. W 1805 roku, kiedy to zaczął pracę nauczyciela, stworzył nową koncepcję, którą określano ogrodem dziecięcym. Miejsce to z założenia miało być bezpieczną oazą, w której osoby dorosłe pielęgnują maluchów niczym rośliny. Wśród wielu ekspertów — Froebel stał się ojcem nowożytnego wychowania przedszkolnego. Czym dokładnie jest owa pedagogika i jak wpływa na tempo edukacji dzieci? Co o niej sądzą rodzice oraz współcześni pedagodzy?
Spis treści
TogglePedagogika Freblowa opiera się na koncepcjach i ideach Friedricha Froebela, niemieckiego pedagoga, który jest uważany za twórcę pierwszego przedszkola na świecie. Jego metody nauczania były rewolucyjne na tamten czas, przez co znacząco wpłynęły na współczesną edukację wczesnoszkolną. Według niemieckiego pedagoga — przedszkole ma być bezpieczną przestrzenią, w której dzieci od najmłodszych lat uczą się samodzielności. Według jego założenia: zajęcia umożliwiają rozwój zdolności artystycznych, wspierają naturalny rozwój dziecka i niosą dar zabawy. Według Niemca to właśnie zabawy edukacyjne mają przygotować dziecko do nauki w szkolnej ławce. Podstawowymi wartościami tej metody była: jedności wszechświata, podkreślenie wspólnoty dorosłych i wspieranie zabawy, która była główną formą aktywności dziecka.
Froebel, który zbudował własną filozofię wychowania, wprowadził tzw. dary (zwanymi darami natury). W ich rozumieniu, dzieci poprzez aktywny kontakt z materiałami edukacyjnymi, mały odkrywać tzw. podarki.
Wszystkie te dary służyły do zabaw percepcyjno-manipulacyjnych, a także do nauki np. mówienia, czy śpiewania.
Froebel, który jest uznawany za twórcę wychowania przedszkolnego, kładł przede wszystkim nacisk na indywidualne, dziecięce cechy i umiejętności. Wskazał on bowiem, że zabawa i pozytywne bodźce w pełni służą rozwojowi dziecka, które uczy się poprzez doświadczanie. Podstawową korzyścią jest więc rozwój kreatywności i wyobraźni, budowanie pewności siebie poprzez samodzielne działanie, rozwijanie umiejętności społecznych przez interakcje z rówieśnikami oraz wzmocnienie połączenia z naturą i otoczeniem.
Ponadto specjaliści wskazują korzyści, tj.:
Na pierwszy rzut oka pedagogika stworzona przez niemieckiego pedagoga nie różni się od obecnych metod, stosowanych we współczesnych przedszkolach. Wynika to z faktu, że Froebel był ich pionierem. Warto jednak podkreślić, że w swojej teorii kładł większy nacisk na aktywną rolę dziecka w procesie edukacyjnym, a także był za stosowaniem wyłącznie specyficznych metod i materiałów nauczania, które powstałyby wyłącznie pod założenia nowej pedagogiki.
Pomimo tych różnic, Friedrich po dziś dzień nazywany jest teoretykiem wychowania przedszkolnego, znanego nam we współczesnej formie.
W okresie dzieciństwa dziecko potrzebuje poznawać świat w sposób naturalny i swobodny. Stworzenie takiego bezpiecznego i otwartego środowiska nierzadko jest głównym wyzwaniem dla pedagogów i placówek. Wraz z nim idzie konieczność większego zaangażowania ze strony nauczycieli oraz dostarczanie specyficznych materiałów edukacyjnych. Ich koszty mogą być wyższe niż klasyczne materiały.
Od ponad 200 lat freblowskie przedszkole cieszy się sporym zainteresowaniem. I nic nie wskazuje na to, że ów trend miałby się zmienić. Specjaliści wskazują, że ta metoda odnotowuje większy popyt w kontekście edukacji holistycznej. Co więcej — jako jedna z nielicznych wspiera nowe technologie. Pozwala to wysnuć wniosek, że będzie chętnie wykorzystywana przez nowoczesne placówki i przedszkola prywatne. To pokrywa się z nowymi teoriami psychologów, którzy podkreślają, jak ważna jest indywidualność młodego człowieka — w tym jego samodzielność i niezależność w odkrywaniu świata.
Wielu rodziców, psychologów, pedagogów i ekspertów pozytywnie ocenia metody Freblowskie za ich nacisk na aktywne uczestnictwo dziecka w procesie edukacyjnym i rozwijanie kreatywności. Specjaliści doceniają fakt, że niemiecki pedagog podkreślał znaczenie umysłu. Jego metoda bowiem mocno skoncentrowana jest na trenowaniu półkul poprzez mówienie, śpiewanie, budzenie u dzieci wrażliwości zmysłowej. Co więcej — Froebel podkreślał, jak kluczowe jest rozwijanie dziecięcej uporczywości i chęci zakańczania zadań. [2] To według niego buduje motywację wewnętrzną i wskazuje, jak ważna jest konsekwencja — również w kontekście edukacji. Perspektywa ta satysfakcjonuje rodziców i sprawia, że spoglądają na ową metodę łaskawym okiem.
Bibliografia:
[1] Wincenty Okoń: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2001, s. 107–108. ISBN 83-88149-41-5.
[2] Barbara Bilewicz-Kuźnia, Historyczny i współczesny obraz edukacji przedszkolnej według koncepcji Friedricha Wilhelma Froebla [w:] Barbara Bilewicz-Kuźnia, Teresa Parczewska (red.), Edukacja przedszkolna w Polsce i na świecie. Wybrane zagadnienia. Wyd. UMCS, Lublin 2013
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać