Rozpoczęcie roku szkolnego to niezwykle ważny moment w życiu malucha, który podejmie pierwsze kroki ku samodzielności i niezależności. Dzień ten bywa przełomowy również dla opiekunów, którzy odczuwają skrajne emocje. Dlatego też, drogi rodzicu, nie strasz dziecka przedszkolem i pamiętaj, że dziecko wyczuwa niepokój dorosłych. Bazuj więc na pozytywnych emocjach i… doskonałej organizacji. Dotyczy to także pierwszego dnia w przedszkolu. Zatem, kiedy jest rozpoczęcie roku w przedszkolu i jak się do niego przygotować?
Spis treści
ToggleRozpoczęcie roku szkolnego w przedszkolach, jest bliźniacze z rozpoczęciem roku szkolnego w szkołach. Oznacza to, że pierwszy dzień wypada pod koniec wakacji (zwykle jest to 1 września). Jeśli dzień ten wypada w piątek lub w weekend, ME może przesunąć datę o kilka dni. Tak oto w 2023 roku rozpoczęcie odbyło się 4 września.
W Polsce przedszkola publiczne i prywatne rozpoczynają rok szkolny w tym samym momencie — tj. we wrześniu. [1] Warto jednak sprawdzić tę informację na tablicy ogłoszeń lub na stronie internetowej placówki. Co ciekawe — np. rok szkolny we Włoszech rozpoczyna się w połowie września, a w Niemczech już w sierpniu.
Rozpoczęciu roku w przedszkolu różni się od rozpoczęcia roku w szkole. W tym drugim przypadku ceremonia jest podniosła i elegancka, podczas gdy oddziały przedszkolne zwykle organizują klasyczne zebranie z rodzicami, a następnie krótkie zajęcia zapoznawcze. Całe wydarzenie trwa maksymalnie 2-3 godziny i nastawione jest głównie na aspekt organizacyjny.
Niektóre przedszkola, aby budować pozytywne nastawienie rodziców i kreować samodzielność dziecka, proponują wstępne zajęcia adaptacyjne, które trwają do godziny. To na tym etapie odbywa się wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do nowej sali, do innych dzieci i do pedagogów.
Uczestniczenie w rozpoczęciu roku szkolnego w szkołach lub przedszkolach zwykle nie jest obowiązkowe. Placówki jednak proszą, aby w miarę możliwości pojawić się z maluchem — docelowo może to pomóc w organizacji, przepływie informacji i rozwiewaniu ewentualnych niepewności, które dotyczą zajęć czy realizacji programu. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe, które uniemożliwiają uczestniczenie w tym ważnym dniu — warto wtedy uprzedzić dyrekcję i pedagoga o absencji dziecka.
Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko ważny moment w kontekście adaptacji i rozwoju dziecka, ale także organizacji i przyszłej współpracy z rodzicami. To wtedy opiekunowie poznają wychowawcę i uzyskują dokumenty, tj. kalendarz zebrań i wycieczek, plan dnia, spis zajęć dodatkowych i lista ważnych adresów e-mail. Często rodzice otrzymują także ogólne informacje dot. bezpieczeństwa oraz zakres niezbędnych materiałów (tzw. wyprawka przedszkolaka).
Podczas rozpoczęcia, rodzic może uzyskać szereg dodatkowych, nieszablonowych informacji, w tym zadać pytania, tj.:
Nastawienie do pierwszego dnia i późniejszych zajęć, w dużej mierze, zależy od pracy i przygotowania w domu. Rodzice, którzy stresują się zmianami, przelewają swoje obawy na pociechę, przez co ta odczuwa niepokój. Dlatego też tak ważne jest przygotowanie, przepracowanie nadchodzących zmian i zaakceptowanie samego procesu. Jeśli, jako rodzic, nie radzisz sobie z perspektywą rozłąki — sięgnij po wsparcie psychologa lub do książek edukacyjnych, które pomogą ci zrozumieć i pogodzić się z kolejnymi etapami rozwojowymi swojej pociechy.
Daj dziecku możliwość przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Dlatego też:
1) Zaakceptuj płacz dziecka, nie karz go i nie twórz presji.
2) Porozmawiaj z maluchem, wyjaśnij, czym jest przedszkole i jak będzie wyglądał nadchodzący, pierwszy dzień. Nie obiecuj dziecku zbyt dużo, zamiast tego wspieraj i okaż troskę.
3) Mów, że jest to ważny dzień, kup na tę okazję nowe rajstopki lub koszulę, spraw, aby poczuł się wyjątkowo. Niech przez cały proces przygotowania maluch wie, że może na ciebie liczyć.
4) Jeśli córka lub syn nadal odczuwa stres i niepokój — pozwól, aby zabrał ze sobą ulubioną maskotkę.
5) Odpowiedz na wszystkie pytania, bądź cierpliwy, wykaż się zrozumieniem i nie pozostawiaj malucha bez odpowiedzi.
Bibliografia:
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 ze zm.) – § 1, § 2.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać