Wybierając najlepsze przedszkole dla swojej pociechy, warto – oprócz metod wychowawczych, pakietu zajęć dodatkowych i lokalizacji – wziąć pod uwagę godziny pracy opiekunek i opiekunów. Biorąc pod uwagę, że jest to miejsce przede wszystkim opiekujące się maluchem podczas Twojej nieobecności – godziny zajęć mogą być kluczowe w obliczu podejmowanej decyzji.
Zatem, ile godzin dziennie może przebywać dziecko w przedszkolu? Jaki jest maksymalny czas przebywania w placówce? Jak na to zapatruje się prawo oświatowe?
Spis treści
ToggleKażda placówka wewnętrznie ustala godziny pracy. Może się więc okazać, że wybrane przez Ciebie przedszkole prowadzi zajęcia wyłącznie do godziny 14:00-15:00, co jest równoznaczne z koniecznością odebrania dziecka do tejże godziny. Aby poznać obowiązujące godziny pracy – udaj się do wybranego oddziału przedszkolnego i dopytaj, jak organizowane są zajęcia.
Art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawa oświatowego wskazuje, że liczba godzin do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego wynosi minimum 5 godzin dziennie – tj. 25 godzin tygodniowo.
Obecnie przepisy i prawo oświatowe obowiązujące w oddziałach przedszkolnych nie ogranicza czasu pracy bacówki. Oznacza to, że godziny często dostosowywane są do potrzeb zajęć, rodziców, lokalizacji i całego środowiska.
§ 12 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli – Dz. U. z 2019 r., poz. 502 wskazuje, że nauczyciele, którzy zajmują się opieką nad oddziałami, mogą samodzielnie ustalić rozkład dnia zajęć. Uwzględniają przy tym m.in. potrzeby dzieci i rodziców. O ile standardowe godziny pracy to 9-14:00, to zdarza się, że placówki pracują poza tymi ramowymi godzinami. Przedszkole publiczne pracować może dłużej.
Podstawą są oczywiście godziny pracy rodziców, którzy chcą wrócić do obowiązków zawodowych po urlopie tacierzyńskim lub macierzyńskim. Znajomość pracy nauczycieli pozwoli Ci zorganizować swój dzień i dostosować godziny pracy etatowej. Ilość godzin w przedszkolu powinna być dostosowana również pod zajęcia i ustalony odgórnie harmonogram – tj. godziny posiłków, zajęcia rozwojowe oraz ewentualne zajęcia dodatkowe. Niektóre dzieci chcą zostać tak długo, jak ich przyjaciele – głównie w celach społecznych i relacyjnych. Pamiętaj, że poza „klasycznym” wychowaniem przedszkolnym ważne jest także uwzględnianie socjalizacji dziecka, dlatego też rodzice powinni brać pod uwagę wszystkie te aspekty.
Dzieci, które uczęszczają regularnie do przedszkola publicznego lub prywatnego zyskują przestrzeń do rozwijania nowych pasji i umiejętności. Nowe zabawki i zajęcia organizowane przez doświadczonych pedagogów to solidne wsparcie dla motoryki, kreatywności, budowania niezależności i samodzielności, a także empatii i kooperacji z innym dzieckiem. Maluch od początku roku szkolnego, aż po rozpoczęcie edukacji w szkole podstawowej, przestaje utożsamiać swoje bezpieczeństwo z rodzicem. Dodatkowo zaczyna odkrywać siebie, zyskuje pewność siebie i doświadcza nowych bodźców.
Zbyt długie przebywanie w przedszkolu może wzbudzić w dziecku niepewność i zmniejszone poczucie bezpieczeństwa w domu. Pozostawianie dziecka na wiele godzin (zwłaszcza bez uprzedzenia) może zostać zinterpretowane jako odrzucenie, co z kolei podwyższa poziom agresji, demotywuje podczas zajęć i wzmacnia zachowania impulsywne.
Eksperci – tj. psycholodzy, pedagodzy i socjolodzy – wskazują, że dzieci powyżej 3. roku życia, korzystający z klasycznych zajęć (lub innej formy wychowania przedszkolnego) nie powinny poświęcić im więcej niż 4-5 godzin dziennie.
Bibliografia:
[1] Dz.U.2021.0.1082 t.j. – Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – Art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawa oświatowego
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać