Bezpieczeństwo i dobrostan dzieci to priorytet dla profesjonalnych oddziałów przedszkolnych. Dlatego też wiele z nich wprowadza rygorystyczne przypisy związane z odbiorem i przyprowadzeniem malucha do placówki. Tworzenie odgórnych zapisów (te dostępne są w statucie przedszkola) nierzadko wzbudza sporo kontrowersji, dlatego też tak ważne jest, aby rodzice zapoznali się z narzuconym procesem. Zatem, kto jest upoważniony do odbioru dziecka z przedszkola? Czy można powierzyć odebranie młodszego dziecka przez starszego brata lub starszą siostrę?
Spis treści
ToggleTak. Obecne przepisy wskazują, że starsze rodzeństwo, które ukończyło 10 rok życia, może legalnie odebrać młodszego brata lub siostrę z przedszkola. Wynika to z faktu, że po wyjściu z przedszkola, dziecko staje się uczestnikiem ruchu drogowego[1]. Co ważne — rodzice muszą zawiadomić placówkę o takiej sytuacji, gwarantując tym samym, że starsze rodzeństwo zadba o bezpieczeństwo i dobro malucha. Przedszkole, w momencie odbioru dziecka, nie bierze odpowiedzialności za wszelkie ewentualne wypadki w drodze do domu.
Nie ma odgórnych wytycznych (np. ze strony Ministerstwa Edukacji), które zakazywałyby odbierania dziecka przez osoby niepełnoletnie lub niespokrewnione. Ważne jednak jest, aby ta osoba znajdowała się na liście zatwierdzonej i dostarczonej przez opiekuna prawnego. O zapisach, liczbie osób upoważnionych i pełnych procedurach mówi więcej statut przedszkola, do którego dostęp powinien mieć każdy rodzic.
Zazwyczaj wymagane jest pisemne upoważnienie od rodziców lub opiekunów prawnych. Listę tą należy złożyć w placówce, po etapie rekrutacji — koniecznie z podpisem. W niektórych przypadkach, w momencie odbioru dziecka z placówki, może być wymagane okazanie dokumentu tożsamości. Mając na względzie, że odbieranie dzieci odbywa się w różnych godzinach i przez różne osoby, dokument tożsamości ma być pewnego rodzaju zabezpieczeniem i gwarantem, że proces ten odbywa się zgodnie z ustaleniami i zgodnie z prawem.
Większość przedszkoli posiada listę osób upoważnionych do odbioru dziecka, która jest ustalana z rodzicami. Osoby nieznane personelowi przedszkola mogą być poproszone o okazanie dokumentu tożsamości. W przypadku wątpliwości personel może skontaktować się z rodzicami, w celu potwierdzenia tożsamości osoby odbierającej.
Jeśli dochodzi do kontrowersyjnych sytuacji lub naruszeń prawa, przedszkole ma w obowiązku powiadomić odpowiednie służby — tj. policja. Najczęściej ma to miejsce gdy rodzic pozbawiony praw rodzicielskich (a tym samym będący nieupoważnionym do odbioru dziecka) próbuje odebrać syna lub córkę z placówki. W świetle prawa sytuacja tego typu ma znamiona porwania, o czym należy powiadomić służby oraz opiekuna prawnego.
Kwestie bezpieczeństwa sprowadzają się do sprawdzenia, czy osoba:
Tak duże restrykcje wynikają bezpośrednio z potrzeby zapewniania jak najwyższego bezpieczeństwa. Placówka częściowo odpowiada za ów proces, dlatego też dokładna wszelkiej staranności, aby odbywał się on zgodnie z prawem. Inne zapisy mogą wprowadzać przedszkola niepubliczne — ze względu na charakter swojej organizacji, placówki te ustalają własne, wewnętrzne procesy, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy.
Tak, w sytuacjach awaryjnych, takich jak nagła choroba rodziców, przedszkola mogą zezwolić na odbiór dziecka przez osobę dotychczas nieupoważnioną. Zazwyczaj wymaga to telefonicznego potwierdzenia przez opiekunów oraz okazania dokumentu tożsamości przez osobę trzecią. W takiej sytuacji dziecko pozostaje pod opieką osoby wskazanej przez opiekuna. Należy powyższą zmianę zgłosić z jak największym uprzedzeniem, aby nauczyciel został poinformowany o zmianach w obrębie listy. W innym wypadku maluch nie zostanie wydany.
Bibliografia:
[1] art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać