Sanepid, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna, jest uprawniona do przeprowadzania kontroli w różnych instytucjach, w tym w szkołach i w przedszkolach. Jej głównym celem jest skontrolować sposób i zakres przestrzegania norm sanitarnych i zdrowotnych. Kontrola taka może odbyć się z różnych powodów – zarówno rutynowo, jak i w wyniku zgłoszenia czy skargi, którą zgłosili np. rodzice. Jakie są konsekwencje stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych? Jak dokładnie przebiega kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej?
Spis treści
ToggleTo zależy. Sanepid może zapowiedzieć kontrolę, jednakże znacznie częściej przeprowadza ją z zaskoczenia. Zabieg ten jest celowy i ma zapewnić wyższą rzetelność. Zaskoczenie zmniejsza z założenia szansę, że placówka wprowadzi zmiany i „przygotowuje się” na przyjście inspektora.
Jeśli podejrzewasz, że przedszkole ma problemy z np. jakością zdrowotną żywności lub z warunkami higieny procesów nauczania — możesz zgłosić placówkę do kontroli. Jak to zrobić?
Krok 1: Zbierz dowody.
Zanim zgłosisz przedszkole, dobrze jest zbierać jak najwięcej dowodów dotyczących danego problemu. Mogą to być zdjęcia, notatki, świadectwa innych osób itp. Nie działaj pod wpływem emocji i podejrzeń — postaraj się zebrać materiały, które usprawnią proces kontrolny.
Krok 2: Znajdź lokalny oddział sanepidu.
Znajdź najbliższy oddział Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Następnie skontaktuj się z nimi telefonicznie, mailowo lub osobiście.
Krok 3 : Stwórz zgłoszenie.
Zwykle placówki wymagają wyłącznie kontaktu mailowego/telefonicznego. W niektórych przypadkach może być konieczne złożenie oficjalnego zawiadomienia pisemnego. Opisz w nim dokładnie problem, dołącz dowody i podaj jak najwięcej szczegółów.
Krok 4: Poczekaj.
Po zgłoszeniu problemu — sanepid powinien podjąć odpowiednie kroki, aby sprawdzić sytuację. Być może skontaktują się z Tobą w celu uzyskania dodatkowych informacji lub przeprowadzą niespodziewaną kontrolę w przedszkolu.
Zgłoszenie do Sanepidu może być anonimowe na prośbę zgłaszającego. Oznacza to, że osoba zgłaszająca nie musi podawać swojego imienia, nazwiska ani innych danych osobowych podczas tworzenia skargi. Co ważne — zgłoszenie składane pisemnie powinno mieć jasne wskazanie o anonimowości.
Uwaga! Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna ma obowiązek chronić dane osobowe. Oznacza to, że nawet jeśli zgłosisz problem, podając swoje dane, instytucja ta nie może ujawniać ich podmiotowi bez Twojej zgody.
Sanepid (Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna) kontroluje wiele aspektów działalności przedszkola. Interwencje mają zapewnić, że dana placówka działa zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi i zdrowotnymi. W obszarze tej kontroli jest m.in.
Kontrole przeprowadzane przez Sanepid w przedszkolach — w dużym uogólnieniu — mają na celu zapewnić zdrowie i dobrobyt dzieci oraz pracowników. Kontrola przestrzegania przepisów określających bezpieczeństwo ma zmotywować do zachowania najwyższej jakości usług. Ma także zapewnić zdrowie publiczne, gwarantując tym samym ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak choroby zakaźne.
Inspektorzy Sanepidu w przedszkolu sprawdzają, czy placówki oświatowe przestrzegają standardów higieny, zarówno jeśli chodzi o czystość pomieszczeń, jak i higienę osobistą dzieci i personelu. Dodatkowo mają zachęcić do utrzymania najwyższych warunków bezpieczeństwa, co z kolei ma poprawić warunki pracy oraz ponieść świadomość personelu z zakresu zdrowia publicznego.
Skarga, a następnie przeprowadzona kontrola Sanepidu, może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji. Ich skala zależy od stopnia uchybień. W pierwszej kolejności Sanepid zwykle wydaje uwagi i zalecenia (w postaci pisemnych i ustnych informacji), wskazując na konkretne problemy i podając sposób ich rozwiązania. W takim przypadku przedszkole ma określony czas na wprowadzenie niezbędnych poprawek. Jest to relatywne niewielka kara, która zarezerwowana jest dla niewielkich niedopatrzeń. W przypadku poważniejszych naruszeń lub braku reakcji na wcześniejsze uwagi, Sanepid może nałożyć na przedszkole kary finansowe. W skrajnych przypadkach — gdy inspektorzy stwierdzą, że placówki stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci oraz pracowników — Sanepid może nakazać tymczasowe zamknięcie przedszkola. Oczywiście placówka ma prawo do omówienia wyników kontroli, zadawania pytań i ewentualnych odwołań. Jeśli nie skoryguje w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień — może zostać zamknięta permanentnie.
W niektórych jurysdykcjach wyniki kontroli sanitarnych są upublicznione, co może wpłynąć na reputację placówki. Za niektóre naruszenia (np. związane z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia) osoby odpowiedzialne za zarządzanie przedszkolem mogą być pociągnięte do odpowiedzialności (cywilnej czy karnej).
Bibliografia:
[1] Wytyczne GIS dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (2022), gov.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać