Szczera rozmowa to nierzadko podstawa budowania zaufania i więzi[1]. Nie inaczej jest w przypadku relacji rodzic-dziecko, gdzie dialog staje się fundamentem procesu wychowywania. Pomimo tej wiedzy, wielu rodziców zastanawia się, czy informowanie malucha o zmianach i rozpoczęciu edukacji w przedszkolu jest słusznym podejściem. W ich głowach pojawia się obawa, że maluch zareaguje emocjonalnie, a pierwszy dzień dziecka bazować będzie na strachu przed rozłąką. Jak jest naprawdę? Czy warto poinformować malucha o przedszkolu? W jaki sposób to zrobić?
Spis treści
TogglePrzed pierwszym dniem najważniejsze jest, aby odpowiednio wcześnie przygotować dziecko do zmian. Zaskakiwanie go nową rzeczywistością narusza poczucie bezpieczeństwa i w naturalny sposób wywołuje sprzeciw, który wynika ze strachu i niepewności. Dlatego też adaptacja dziecka powinna rozpocząć się od rozmowy w domu, podczas której opowiesz o przedszkolu, zajęciach i innych dzieciach. W rozmowie podkreśl, że maluch zostanie sam, ale wrócisz do niego po kilku godzinach. Nie koloryzuj i nie kłam — podstawą powinny się szczere i proste komunikaty.
Nikt nie lubi być zaskakiwany zmianami, które można było przewidzieć. Każde dziecko zasługuje na rozmowę i poinformowanie o zbliżających się zmianach — dzięki temu przygotuje się na nowe okoliczności, zada pytania i oswoi się z myślą o przedszkolu. Badania wskazały bowiem, że już dwulatki potrafią rozmawiać o emocjach, a więc rodzice powinni dać szansę maluchowi na wyrażenie swoich obaw i potrzeb[2].
W przypadku małego dziecka ważne jest, aby uprzedzić o nowych zasadach, nowych zabawkach i nowych opiekunach. Ma to kluczowe znaczenie dla procesu adaptacji, która bywa trudny głównie w przypadku dzieci, które zostały zaskoczone nową sytuacją. To wtedy bowiem pojawia się lęk separacyjny, poczucie porzucenia i osamotnienia. Rozmowa i utrzymanie kontaktu[2] sprzyja otwartości i szczerości — tak ważnej w relacji z rodzicem. Jeśli więc maluch ufa opiekunowi, dużo łatwiej będzie mu zaakceptować zmiany.
Kiedy dziecko idzie do przedszkola, pamiętaj, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Rodzic, który przed posłaniem dziecka do przedszkola nie opowie mu o nowym miejscu, musi liczyć się z:
Dodatkowo maluch może stracić zaufanie do rodziców i w ostateczności, gdy dorośnie, niechętnie będzie mówił o swoich potrzebach i problemach.
Rozmawiając z pociechą na temat przedszkola, daj jej przestrzeń do zadawania pytań. Zaskakujące jest, co może być ważne dla Twojego dziecka i jaka informacja może zagwarantować mu bezpieczeństwo i spokój. Wśród najczęściej powtarzanych pytań, są m.in.:
Przedszkolak może odczuwać strach przed nieznanym. Dlatego też warto odwiedzić placówkę przed pierwszym dniem (np. w ramach dni otwartych), aby mógł zobaczyć salę zabaw, zabawki, inne dzieci i plac zabaw. Dobrze także zadbać o maksymalną samodzielność syna lub córki — np. zachęcając do próbowania nowych rzeczy i do podejmowania dodatkowych aktywności bez udziału rodzica. Często zwykłe zachęcenie do zabawy w drugim pokoju pozwala przełamać stres i lęk, który pojawia się w placówce.
Bibliografia:
[1] Dolto, F. Znaczenie rozmowy w rodzinie.
[2] Frąckowiak, S. (2015). Trudne emocje u dziecka–wytyczne do przeprowadzenia rozmowy. In XXI Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej. Grupa Tomami.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać