Niektórzy jedzą tylko raz dziennie, inni stawiają na małe ale za to częste posiłki a ci z silną wolą decydują się na głodówki. Które wyjście jest najbardziej optymalne?
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale mimo to bardzo często wybiegamy z domu o pustym żołądku. Niektórzy z nas nie mają rano czasu na szykowanie jedzenia, a inni nie odczuwają takiej potrzeby. W efekcie często jemy w drodze do pracy, zaopatrując się w drożdżówki lub inne słodkości w okolicznym sklepie. Im jednak dalej tym gorzej – siedzący tryb pracy i stres sprzyjają podjadaniu, sięgamy więc po ukrytego w szufladzie biurka batonika albo czekoladę, nie zastanawiając się za bardzo nad tym czy powinniśmy. Listę jedzeniowych grzeszków zamyka obfita obiadokolacja pod koniec dnia, która ma nam pomóc nadrobić zaległości a w rzeczywistości jest istną bombą kaloryczną. Efektów tego rodzaju „diety” nie trzeba się domyślać, ponieważ są one widoczne gołym okiem zarówno na wadze jak i w sylwetce.
Najlepiej spożywać regularnie zdrowe posiłki. Odpowiednio zbilansowana dieta nie dość, że pomoże w walce z nadprogramowymi kilogramami, ale zapewnia właściwe odżywienie organizmu. Ogromne znaczenie ma jednak również regularność, która powinna stać się mottem wszystkich tych, którym zależy na schudnięciu. Dzięki niej nasz metabolizm będzie cały czas na wysokim poziomie co jednocześnie przełoży się na szybsze spalanie kalorii.
Optymalna ilość posiłków w ciągu dnia jakie powinniśmy spożywać wynosi od 4 do 5 (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) rozłożonych w odstępach 3-4 godzin. Najlepiej, by godziny spożywania pokarmów były każdego dnia takie same co spowoduje, że po pewnym czasie nasz organizm się do nich przyzwyczai i przestanie dopominać się o jedzenie w innych porach. Regularne posiłki pozwolą nam również utrzymać stabilny poziom cukru we krwi oraz spowodują, że będziemy mieli wystarczająco dużo sił, by funkcjonować. Ostatni posiłek należy spożyć około godziny 19 stej, ale pozostawić czas na trawienie. Nocna przerwa to czas na regenerację oraz trawienie. Przed pójściem spać nie zapominaj o aktywności fizycznej.
Wiele osób poddaje się błędnemu myśleniu, że najbardziej efektywna dieta to ta podczas której jemy jak najmniej i jak najrzadziej. Idąc tym tokiem rozumowania wystarczy zjeść jeden, większy posiłek dziennie a następnie obserwować zmniejszające się na wadze cyfry. W rzeczywistości stosując się do tych rad osiągniemy całkowicie odwrotny efekt. Zjadanie tylko jednego posiłku dziennie to prosta droga do rozregulowania metabolizmu i jego znacznego spowolnienia. W efekcie osoba na takiej „diecie” może zacząć tyć, ponieważ jej organizm będzie gromadził zapasy tłuszczu w obawie przed kolejnymi głodówkami.
Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują również obniżenie formy umysłowej jak i fizycznej oraz spadek poziomu cukru,spadek koncentracji, co wiąże się z podjadaniem. I niestety, jak się można domyślić nie są to zdrowe przekąski w postaci owoców czy warzyw a najprostsze rozwiązanie czyli słodycze.
Przede wszystkim powinniśmy jeść wyłącznie wtedy, gdy odczuwamy głód. Brzmi banalnie jednak wiele z nas często sięga do lodówki z odmiennych powodów. Oprócz znanego nam wszystkim ssania w żołądku, które powoduje, że jemy robimy to też z nudów lub w stresowych sytuacjach. W wielu przypadkach traktujemy też jedzenie jako miły dodatek np. do filmu. Przykładem takiego zachowania jest seans w kinie podczas którego połowa widowni ma przy sobie kubełki wypełnione popcornem. Niestety, jest to jeden z podstawowych błędów, ponieważ jedząc powinniśmy skupić się tylko na tej czynności i nie rozpraszać niczym innym. Śniadanie zjadamy zawsze przed wyjściem z domu, ponieważ to podstawa dnia. Według zaleceń żywieniowych należy jeść w różnych porach dnia.
Warto przyjrzeć się również naszej technice jedzenia. Im wolniej będziemy jedli, przeżuwając dokładnie każdy kawałek, tym szybciej odczujemy sytość. Pożeranie wszystkiego w kilku kęsach nie jest dobrym rozwiązaniem i niestety doprowadzi wyłącznie do chęci przekąszenia czegoś jeszcze, nawet jeśli dopiero co zjedliśmy obfity obiad. Przed podjadaniem uchroni nas również picie wody mineralnej. Najlepiej jest wybrać tą niegazowaną i popijać ją małymi łyczkami, które stopniowo wypełnią nasz żołądek i zahamują uczucie głodu.
Wielu z nas przechodząc na dietę oczekuje błyskawicznej utraty wagi i natychmiastowych efektów. Niestety, zmiana sylwetki jest procesem, który wymaga czasu i którego nie da się przyśpieszyć. Osiągnięcie wymarzonej figury jest jednak możliwe i by to zrobić wystarczy odżywiać się wartościowymi produktami oraz pamiętać o stosowaniu zasady regularności posiłków.