Słysząc słowo bawełna, większość zapewne ma przed oczami wykonane z niej tkaniny. Jednak surowiec ten służy także do produkcji bardzo cennego oleju. Wykazuje one silne właściwości nawilżające oraz regenerujące, które bardzo korzystnie wpływają na stan skóry oraz włosów. Czym jeszcze charakteryzuje się olej bawełniany i jakie jest jego zastosowanie?
Spis treści
ToggleBawełna to jeden z najbardziej popularnych surowców, z których produkowane są ubrania. Tkanina ta jest w pełni bezpieczna, naturalna i delikatna, a co najważniejsze – nie uczula.
Materiał pozyskuje się z rośliny, która posiada dokładnie taką samą nazwę. Istnieje około 40 gatunków bawełny, która jest uprawiania praktycznie na całym świecie.
Jest wykorzystywana głównie do produkcji przewiewnych ubrań oraz bielizny, ale znalazła swoje zastosowanie także w innych sektorach przemysłu. Używa się jej również do wyrobu gazy bądź opatrunków oraz produktów takich jak mydła i świece.
Bawełna jest również bardzo przydatna w przemyśle kosmetycznym. Roślina ta zawarta jest w wielu żelach pod prysznic, szamponach oraz kremach. Na szczególną uwagę zasługuje także produkowany z niej olej, który zawiera wiele cennych właściwości i może być stosowany do pielęgnacji skóry oraz włosów.
W składzie oleju bawełnianego odnaleźć można przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są to: kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy oraz behenowy i lignocerynowy, a także arachidowy. Olej ten, ma więc w swoim składzie przewagę kwasów omega-6. To właśnie dzięki temu jest idealny do włosów bardzo zniszczonych, o wysokiej porowatości.
Prócz tego, bogaty jest także w fitosterole, które mają bardzo korzystny wpływ zarówno na włosy, jak i na skórę. Dzieje się tak na skutek ich zdolności do stymulacji syntezy kolagenu oraz ograniczania rozpadu elastyny, obecnej w komórkach.
Poza tym, olej bawełniany zawiera w swoim składzie tokoferole, czyli bardzo cenne źródło witaminy E oraz silne przeciwutleniacze. Pomagają one walczyć z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju chorób. Witamina E wpływa pozytywnie, przede wszystkim, na gojenie się ran i opóźnia proces starzenia. Składnik ten wspiera również terapię stosowaną podczas owrzodzeń oraz łuszczycy.
Prócz kosmetyków i pielęgnacji, olej z nasion bawełny może być wykorzystywany również w branży spożywczej, pod warunkiem, że jest rafinowany. Proces rafinacji jest w tym przypadku konieczny ze względu na związek fenolowy – gossypol, który sprawuje funkcję ochronną prze owadami. Stąd też, nierafinowana wersja oleju bawełnianego, stosowana jest jako pestycyd, który może doprowadzić do uszkodzeń wątroby.
Olej rafinowany jest więc zupełnie nieszkodliwy dla człowieka. Dodawany jest często do żywności przetworzonej, która w ten sposób zyskuje dłuższy termin przydatności. Wśród takich produktów można wymienić: sosy sałatkowe, majonez, chipsy, krakersy, ciastka. Jako samodzielny produkt jest używany bardzo rzadko, ze względu na to, że uprawy bawełny są skażone poprzez chemikalia.
Olej bawełniany, stosowany na twarz oraz włosy, wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a także regeneracyjne. Prócz tego, podnosi odporność na różnego rodzaju zakażenia oraz silnie nawilża suchą skórę. Ze względu na to, że bardzo szybko może wniknąć w jej głąb, bardzo dobrze ją odżywi oraz przywróci jej elastyczność oraz napięcie skóry. Jest więc polecany także do cery dojrzałej, na której widoczne są już procesy starzenia. Bez wątpienia mogą go stosować również osoby ze skłonnością do trądziku, ponieważ olej bawełniany nie wykazuje właściwości komedogennych, dzięki czemu nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników.
Prócz skóry, olej bawełniany może być także stosowany na skórę głowy oraz włosy, czyli do pielęgnacji włosów. Wspomoże on również walkę z łupieżem oraz przedwczesnym siwieniem. Olej z nasion bawełny zapewni włosom przede wszystkim ich regenerację, a także zapobiegnie łamaniu się oraz rozdwajaniu końcówek. Jego cząsteczki mogą także w dużym stopniu zabezpieczyć je przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, takimi jak: suszarka, klimatyzacja, promieniowanie UV, silny mróz. Olej z nasion bawełny jest również w stanie zatrzymać wnikanie toksyn wewnątrz włosa, a zwiększyć wchłanianie witamin oraz innych składników odżywczych.
Olej bawełniany ma , a dzięki wielu cennym składnikom, zawartym w jego składzie, bardzo dobrze oddziałuje na skórę oraz włosy. Nie dość, że silnie nawilża, to dodatkowo wykazuje silne właściwości regeneracyjne. Jest wart wypróbowania na każdej cerze, a w szczególności na bardzo zniszczonych włosach, które potrzebują mocnego odżywienia. Warto wypróbować go do codziennej pielęgnacji.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać