Stan podgorączkowy u dziecka. Domowe sposoby na szybką poprawę zdrowia

Stan podgorączkowy u dziecka. Domowe sposoby na szybką poprawę zdrowia

Choroba dziecka jest ogromnym wyzwaniem i stresem nie tylko dla malucha, ale także dla zaniepokojonych rodziców.

Pierwszym ważnym sygnałem, informującym o ewentualnym schorzeniu czy rozwijającej się bakterii, jest tzw. stan podgorączkowy. Rolą rodzica jest nie tylko zareagować, ale także szybko pomóc, wykorzystując farmakologię i bezpieczne, domowe sposoby.

Stworzyliśmy listę magicznych składników, które z powodzeniem zmniejszą stan podgorączkowy u dziecka. Wiele z tych produktów znajdziesz w swojej domowej spiżarni, dzięki czemu szybko złagodzisz objawy – np. w oczekiwaniu na wizytę lekarza.

Zatem, w jaki sposób zwalczyć stan podgorączkowy u dziecka? O czym może świadczyć przewlekły stan podgorączkowy? Co robić, jeśli pomimo zastosowania poniższych metod gorączka stopniowo rośnie, a dziecko czuje się coraz gorzej?

Stan podgorączkowy ile stopni?

Stan podgorączkowy – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy podwyższonej temperatury ciała, mieszczącej się w przedziale od 37,1 do 37,9 stopnia Celsjusza. Temperatura wyższa określana jest mianem gorączki.

Tak szeroki zakres stanu podgorączkowego wynika z faktu, że temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia. Wahania mogą być przyczyną wielu, różnych bodźców – np. wysokiej temperatury powietrza czy reakcji na słońce. Zmiany tego typu są naturalną reakcja obronną organizmu i świadczą o tym, że ciało walczy z zagrożeniem.

Współczesna medycyna wyróżnia trzy, różne stany:

 • stan podgorączkowy,
 • stan gorączkowy ostry (powyżej 38 stopni)
 • stan gorączkowy przewlekły (nazywany również torami gorączkowymi) – nawracający stan podwyższonej temperatury, wywołany ciągłymi infekcjami.

Kiedy jest stan podgorączkowy?

Występowanie stanu podgorączkowego może być spowodowane wieloma bodźcami – zewnętrznymi i wewnętrznymi. Nie wszystkie muszą być przyczyną niepokoju rodzica – zwłaszcza, jeśli jest to chwilowy objaw, wywołany konkretnym czynnikiem.

Wśród najczęstszych “winowajców” stanu podgorączkowego wymienia się:

 • bakterie,
 • wirusy,
 • pasożyty,
 • reakcja alergiczna,
 • odczyn zapalny,
 • autoagresja.

Wszystkie te sytuacje wywołują reakcję obronną, która zwiększa skuteczność tworzenia naturalnych mechanizmów, takich jak np. produkcja przeciwciał.

Bardzo często stan podgorączkowy jest tylko jednym z objawów. Połączenie ich wszystkich daje obraz stanu zdrowia i ewentualnych jednostek chorobowych. Najczęściej wraz z gorączką pojawiają się: bóle mięśni, nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, katar, kaszel[1].

Wpływ stanu podgorączkowego na zdrowie?

Stan podgorączkowy niesie za sobą szereg zmian w organizmie, m.in.

 • zwiększa magazynowanie wody, przez co organizm bardziej się poci,
 • przyspiesza metabolizm – dlatego tak ważne jest dostarczania kalorii w postaci regeneracyjnych napojów i zdrowych przekąsek,
 • utrudnia trawienie tłuszczy – dlatego warto dostarczać lekkich smakołyków,
 • powoduje zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, dreszcze,
 • przyspiesza powstawanie przeciwciał.

Jak zbić stan podgorączkowy?

Oczywistym krokiem, w przypadku stanu podgorączkowego u dziecka, jest pomoc specjalisty i lekarza prowadzącego. To on na podstawie wywiadu postawi diagnozę i wprowadzi zalecenia – w tym odpowiednią farmakologię. Jeśli jednak z przyczyn losowych nie możesz udać się do kliniki, sprawdź nasze domowe sposoby, dzięki którym pomożesz dziecku na czas oczekiwania niezbędnego badania.

 1. Mikstura na bazie mleka

Metoda znana jeszcze wszystkim babciom i prababciom, które stosowały ją podczas pojawiającego się przeziębienia i grypy.

Podgrzej mleko w rondelku, a następnie dodaj do niego łyżkę miodu. Jeśli dziecko je już czosnek – zetrzyj przynajmniej jeden ząbek. Tak stworzona mieszanka ma działanie przeciwzapalne – czosnek pomaga zwalczać infekcje i niszczy namnożone bakterie, a miód wpływa na metabolizm komórek, wspomagając tym samym regenerację organizmu.

 1. Napary z ziół

Najczęściej wykorzystuje się do tego kwiat lipy, czarny bez lub liście babki lancetowatej, które kupić można w np. ekologicznych sklepach. Pomocne są także herbaty z malinami i owocem dzikiem róży, a także klasyczna herbata z miodem i cytryną. Ta druga wykazuje się działaniem napotnym i przeciwgorączkowym, dostarczając witaminy C i wspomagając cały układ odpornościowy.

 1. Okłady

Namocz ręcznik chłodną wodą (nie zimną!) i przykładaj go do czoła i klatki piersiowej malca. Upewnij się, że okład nie jest zbyt chłodny – ważne jest, aby maluch nie odczuwał zimna i dreszczy, a jedynie przyjemne ukojenie. Na rynku dostępne są także termofory, które można chłodzić/podgrzewać w zależności od dolegliwości i potrzeb malucha.

 1. Kąpiele

Stosując tą metodą musisz upewnić się, że temperatura wody jest niższa o maksymalnie 2 stopnie, niż temperatura powietrza. Malec powinien wchodzić do wody stopniowo, tak aby nie odczuwać szoku termicznego. Dziecko nie może także zbyt długo przebywać w wannie – głównie dlatego, że istnieje ryzyko wyziębienia organizmu.

Bibliografia:

[1] Zuchowski, A., & Nowicka-Zuchowska, A. (2019). Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.