Zostałaś sama z dzieckiem? A może chcesz zostawić swojego partnera, ale boisz się, że sobie nie poradzisz? Samotne rodzicielstwo w Polsce dotyczy wielu kobiet, jednak często to jedyna właściwa droga. Sprawdź, gdzie możesz uzyskać pomoc i ile obecnie wynoszą świadczenia z tytułu samotnego wychowywania dziecka.
Problem przemocy w związku, nadużywania alkoholu lub lekceważenia życia rodzinnego bardzo często doprowadza do decyzji o rozstaniu. Nie zawsze jest to jednak wspólna decyzja. Toksyczni partnerzy często nie dostrzegają problemu. Odpowiedzialność za decyzję o rozstaniu w większości ponoszą kobiety. Pomimo strachu, decyzja o rozwodzie jest szansą na normalne, spokojne życie. Chociaż samotne rodzicielstwo jest niezwykle trudne, to ostatecznie zmiany wychodzą na plus. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy to już ten moment, by rozstać się z partnerem, który sprawia, że rodzina jest dysfunkcyjna, zrób bilans zalet i wad obecnej sytuacji. To z pewnością pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.
Spis treści
ToggleNajczęściej po rozstaniu rodziców opiekę nad dzieckiem bierze na swoje barki matka. Chociaż w świetle prawa, każdy z rodziców ma takie samo prawo do opieki nad małoletnim, to z reguły panowie nie korzystają z tej możliwości. Aby rozstanie było skuteczne, powinnaś się do niego dobrze przygotować. Większość kobiet, które tkwią w toksycznych związkach, buduje w swojej głowie plan awaryjny. Jeśli masz taką możliwość, możesz odkładać pieniądze, które później pomogą Ci się usamodzielnić wraz z dziećmi. Wynajęcie mieszkania, jeśli będziesz musiała opuścić obecne lokum, to dość duży wydatek i znacznie obciąży Twój budżet. Przez pierwsze miesiące, możesz skorzystać z pomocy rodziców lub przyjaciół. Wsparcie oraz wspólne rozmowy pomogą Ci odzyskać równowagę psychiczną. Łatwiej Ci będzie znaleźć pracę lub mieszkanie, gdy będziesz miała z kim zostawić dzieci. Jeśli nie masz takiej możliwości, przygotuj się dobrze do tych zmian. Kobieta, która walczy o lepsze jutro dla swoich dzieci, zawsze sobie poradzi!
Decyzję o rozstaniu pomaga podjąć dobra sytuacja finansowa. Jeśli jesteś finansowo niezależna od partnera, masz wsparcie w rodzinie lub przyjaciołach, to łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Przychód, który po rozstaniu pozwoli sfinansować potrzeby Twoich dzieci i Twoje, to pierwszy krok w samodzielnym życiu. Jeśli zostałaś samotną matką i Twoje zarobki nie pozwalają Ci na utrzymanie się, w pierwszej kolejności złóż wniosek do sądu o ustalenie opieki nad małoletnimi dziećmi oraz zasądzenie alimentów na ich rzecz. W czasie rozwodu lub sprawy w sądzie o tytuł prawnego opiekuna ojciec zostaje zobligowany wyrokiem sądu do płacenia alimentów na dzieci. Ta kwota jest zależna od wysokości przychodów partnera oraz potrzeb dzieci. Te dwa wyroki sądu będą niezbędne do skorzystania z wielu form pomocy w GOPS lub MOPS. Jeśli ojciec dzieci płaci alimenty dobrowolnie i nie jest to poparte wyrokiem sądu, będziesz musiała złożyć oświadczenie, w którym określisz kwotę tej pomocy.
Oto zasiłki, z których może skorzystać samotna matka. Pomoc ta, gdy traci się finansowy grunt pod nogami, jest bardzo istotna. Po przedłożeniu w odpowiednich placówkach kompletu dokumentów wnioski są rozpatrywane pozytywnie. Warunkiem jest jednak nieprzekroczenie wskazanego w ustawie progu dochodowego.
Oprócz rozterek finansowych, z pewnością martwisz się też, czy poradzisz sobie z samotnym rodzicielstwem. Jeśli Twój partner nie brał udziału w Waszym życiu rodzinnym i nie interesował się dziećmi, to nie powinnaś się tym przejmować. Po rozstaniu nadal odpowiedzialność za wychowywanie dzieci będziesz ponosić sama. Czas spędzony na rozmowach z dziećmi z pewnością pomoże im zrozumieć tę trudną sytuację. Dom rodzinny powinien każdemu kojarzyć się z ciepłem, miłością i bezpieczeństwem. A to, bez względu na stan finansów z pewnością jesteś w stanie zapewnić swoim dzieciom sama.
Samotna matka – zasiłki i pomoc rodziny mają istotny wpływ na konsekwencję w podjętych decyzjach. Wsparcie psychiczne oraz środki finansowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb pomogą Ci uwierzyć w siebie i odzyskać życiową równowagę. Tkwienie w nieszczęśliwym związku dla dobra dzieci, często ma odwrotny skutek. Przed Tobą i dziećmi jeszcze wiele wspaniałych chwil. Im szybciej w to uwierzysz, tym prędzej marzenie o spokojnym życiu się spełni.
Bibliografia:
[1] J. Szulc, Sama mama. Rozmowy o rozstaniu i samodzielnym macierzyństwie, Wydawnictwo Agora, 2019.
[2]E. Groblicka, Poradnik matki samotnie wychowującej dzieci i kobiety rozwiedzionej, Wydawnictwo Centrum Pomocy Kobietom Rozwiedzionym, 2007.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać