Edukacyjne zabawki dla swojego 2-latka! Ranking najczęściej wybieranych zabawek

Edukacyjne zabawki dla swojego 2-latka! Ranking najczęściej wybieranych zabawek

Maluch rozwija się podczas wykonywania nowych czynności, poznawania świata i… podczas zabawy, która nie tylko pobudza go sensorycznie i kształtuje hobby, ale także doświadcza. Właściwie od pierwszych godzin życia dziecko obcuje z rozwijającymi bodźcami, poznając nowe kształty, kolory i dźwięki.

Ze względu na ten intensywny rozwój, lekarze rekomendują, aby wybierać jak najlepsze i najbardziej funkcjonalne zabawki. Na sklepowych półkach znajdziesz m.in. zabawki edukacyjne dla 2 latka, które dbają o rozwój nawet najmłodszych szkrabów.

Zatem, na co zwracać uwagę wybierając zabawki dla 2 latka chłopca i dziewczynki? W jaki sposób edukacyjne zabawki rozwijają dzieci i które, sprawdzone produkty, powinny wylądować w Twoim sklepowym koszyku?

Jakie zabawki edukacyjne dla 2 latka?

Zabawki edukacyjne to nie tylko idealne gadżety dla malucha – to także inspiracja do zabawy, która urzeka kolorem i atrakcyjną formą. Ich rolą może być również edukacja, uczenie nowych umiejętności i rozwijanie hobby.

Wybierając więc zabawki dla 2 latka dziewczynka lub chłopca warto zwrócić uwagę na ich wartość edukacyjną, wykorzystywane materiały i renomowaną markę, która stanowi o bezpieczeństwie i rozwoju malucha. Kupując zabawki wybieraj te, które poprawiają i wspierają:

 • kondycję ruchową – wiele zabawek poprawia motorykę i pozytywnie wpływa na sprawność manualną. Dzięki odpowiednim elementom dziecko może np. uczyć się pierwszych liter, rysowania szlaczków, zapinania guziczków, przesuwania, ustawiania lub chwytania. W tym celu szczególnie polecane są stoliki edukacyjne, które wspomagają malucha w koordynacji oko-ręka,
 • pamięć – właściwie od najmłodszych lat dziecko uczy się języka, skojarzeń, buduje swoją pamięć, która jest niezbędna dla efektywnej edukacji i zdobywania doświadczenia. Odpowiednie zabawki wspomagają zasoby, ucząc np. nazwy kolorów,
 • ciekawość świata – małe dziecko każdego dnia doświadcza nowości, rozbudza swoją ciekawość i zainteresowanie nowymi przedmiotami i kształtami. Zabawki edukacyjne mogą uczyć tych różnic – np. poprzez maty edukacyjne i sensoryczne, które rekomenduje się dzieciom nawet poniżej 3. miesiąca życia,
 • funkcje poznawcze – czyli te, które kształtują postawę i uczą o otaczającym nas świecie. W tym celu szczególnie rekomendowane są zabawki sensoryczne, które stymulują różne zmysły w sposób proporcjonalny (i nierzadko jednoczesny).

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki edukacyjne?

Oczywiście najważniejszy jest wiek malucha. Zabawka powinna być dostosowana do możliwości dziecka, uwzględniając stopień jego rozwoju (w końcu każdy malec rozwija się w swoim własnym tempie). Pomocne w tym celu są oznakowania producenta, który bardzo często umieszcza na opakowaniu informację o docelowej grupie odbiorczej.

Zwróć także uwagę na surowce i materiały, których użyto w produkcji. Ważne jest, aby zabawki posiadały odpowiednie certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, minimalizując tym samym ryzyko groźnych sytuacji (np. zakrztuszenia). Istotne jest również, aby produkt był dostosowany do możliwości psycho-ruchowych i poznawczych. Dziecko z zaburzeniami w tym obszarze może nie poradzić sobie z drobnymi częściami lub nieco bardziej złożonymi elementami.

Na koniec nie zapomnij, aby podczas zakupów uwzględnić zainteresowania dziecka. Jeśli maluch wykazuje się konkretnymi preferencjami – dobieraj zabawki według jego oczekiwań. Staraj się więc kupować produkty z ulubionymi bohaterami lub w ulubionych kolorach, dzięki którym bobas będzie jeszcze bardziej zainteresowany testowaniem nowych produktów.

Jakie zabawki dla 2 latka? Ranking.

Aby ułatwić Ci wybór zabawek, które są nie tylko atrakcyjne, ale także uczą i rozwijają, przygotowaliśmy ranking 4. najlepszych, rekomendowanych produktów. Jeśli szukasz inspiracji na prezent lub pragniesz nauczyć swoją pociechę nowych rzeczy – koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami.

1.Sensoryka dla Smyka – 30 rozwijających zabaw sensorycznych od Wydawnictwo Tata Robi Książki

Zabawka złożona z 30. części, które wykorzystać można podczas rozwijających zajęć sensorycznych. Jej różnorodność powoduje, że z powodzeniem odpowie na potrzeby młodszych, jak i nieco starszych dzieci. Zestaw pozwala dziecku zapoznać się z różnymi fakturami, dźwiękami, kolorami i zapachami, pobudzając przy tym jego kreatywność i wyobraźnię.

Plansze i zabawki powstały przy konsultacjach z pedagogiem i certyfikowanym terapeutą integracji sensorycznej. Cena: 30 zł.

Dzięki “Sensoryka dla Smyka” Twój maluch:

 • otrzyma bodźce do rozwoju wszystkich zmysłów,
 • zyska ćwiczenia, które pobudzają kreatywność, wyobraźnię i umiejętności manualne,
 • dostarczysz mu wiele możliwości i inspiracji do zabawy – zarówno samodzielnej, jak i z rodzicami czy rodzeństwem,
 • każdy element spełnia zasady bezpieczeństwa.

2. Puccio. Puzzle, np. Co tu pasuje? Od Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Polski produkt z ulubionej, uznawanej, dziecięcej serii “Puccio”. Jeśli Twój maluch uwielbia książki tej bestsellerowej serii, z pewnością pokocha także puzzle, które służą wspólnej zabawie i nauce. Te, składają się z 5-iu obrazów oraz 20-tu elementów uzupełniających, które opisują pojedyncze obiekty, znajdujące się na głównych ilustracjach. Dzięki nim dziecko może dokładnie przyjrzeć się poszczególnym przedmiotom, uzupełniając i łącząc je z głównym nadrukiem na dużych puzzlach.

Zalety puzzli od Puccio:

 • przepięknie wydane puzzle z ulubionym bohaterem,
 • ilustracje uczą skupienia, rozwijają spostrzegawczość, pobudzają do myślenia,
 • dostępne są różne warianty, dzięki czemu maluch nie nudzi się i poznaje nowe formy,
 • niska cena – ok. 25 zł.

3. Przeciwieństwa – Akademia CzuCzu

Zabawka złożona z dwóch książeczek do kolorowania oraz zestawu puzzli, które łączy się na zasadzie przeciwieństw. Ilustracje są proste, estetyczne i inspirujące. Oprócz dwuelementowych puzzli, dodatkowe rysunki posiadają grube kontury, co ułatwia wszelkie prace kreatywne. Wszystko to powoduje, że maluch uczy się różnic, podobieństw, poznaje nowe pojęcia i cieszy się wielogodzinną zabawą. Cena za zestaw 35 zł.

Zabawka “Przeciwieństwa” uczy:

 • spostrzegawczości,
 • sprawności ruchowej,
 • logicznego myślenia,
 • twórczej ekspresji,
 • koncentracji i kreatywności.

4. Elemenosqueeze – klocki miękkie od B. Toys

Klasyka w postaci miękkich, elastycznych klocków, które wyróżniają się przepiękną kolorystyką oraz nadrukowanymi literami lub zwierzątkami. Na klockach znajdują się także wypukłe elementy, które pobudzają sensorycznie i ułatwiają chwytanie w niewielkie rączki. W ich produkcji nie stosuje się szkodliwych substancji – takich jak np. ftalany czy BPA. Cena za 26 sztuk 150 zł.

Klocki można:

 • gryźć, ściskać, rzucać bez obawy, że maluch zrobi sobie krzywdę,
 • wrzucać do wody – dzięki lekkiej konstrukcji będą się na niej unosić,
 • układać i budować ciekawe konstrukcje i kombinacje,
 • używać jako stempli, maczanych w kolorowych farbach.

Bibliografia:

[1] Goldstein, R. (1994). Toys, play, and child development. Cambridge University Press.

[2] Almqvist, B. (1994). Educational toys, creative toys. Toys, play and child development, 46-66.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.