„Porozumienie przez współpracę” autorstwa Rossa W. Greene’a to wyjątkowa książka, która przynosi nowe spojrzenie na budowanie zdrowych i harmonijnych relacji między rodzicami a dziećmi. Greene, psycholog i twórca metody Proaktywnego Rozwiązywania Problemów przez Współdziałanie (C&PS), z pasją i wiedzą dzieli się swoimi doświadczeniami oraz strategiami, które mogą pomóc rodzicom w nawiązaniu partnerskiego porozumienia z ich dziećmi.
Każdy z nas wie, że gdy dochodzi do konfliktu i kłótni z dzieckiem przestajemy racjonalnie myśleć. Maluch oraz rodzic rozpoczyna przysłowiową „walkę o władzę”. Z pomocą przychodzi właśnie ta książka, gdzie centralnym punktem jest koncepcja „porozumienia przez współpracę”, która kładzie nacisk na dialog, empatię oraz wspólną pracę nad rozwiązaniem problemów. Greene podkreśla, że stosowanie kar czy przymusu (plan A) często nie przynosi oczekiwanych rezultatów i może prowadzić do wzajemnej frustracji i konfliktów. Zamiast tego, autor zachęca do budowania relacji opartych na szacunku i współpracy.
Jedną z kluczowych koncepcji książki jest model „Plan B”, który polega na wspólnym negocjowaniu rozwiązań problemów między rodzicami a dziećmi. Autor opisuje krok po kroku, jak prowadzić tego typu rozmowy, zachęcając do otwartości, zrozumienia i szukania kompromisów. Dzięki temu podejściu dzieci uczą się rozwiązywać problemy w sposób konstruktywny i podejmować odpowiedzialność za swoje zachowanie. Liczy się empatia i zrozumienie jakie przyczyny i problemy pojawiły się u naszej pociechy. Być może pod przykrywką małej kłótni kryją się większe problemy, niż nam się wydaje. Dzieci potrzebują wysłuchania, a nie oceniania. Istnieją bowiem 3 kroki do porozumienia przez współpracę – etap empatii ( czas wysłuchania i zrozumienia), etap precyzowania obaw dorosłego (rodzic przedstawia swój punkt widzenia) oraz etap zaproszenia (wspólne wypracowanie rozwiązań korzystnych dla wszystkich).
Dużym plusem książki jest zwrócenie uwagi na fakt, że my rodzice stoimy przed trudnym zadaniem: dowiedzieć się kim jest nasze dziecko oraz jakie posiada umiejętności. Często sami kreujemy wyobrażenia na jego temat, które są tylko naszymi oczekiwaniami. Pragniemy, aby dziecko uczyło się samodzielności, lecz my sami nie pozwalamy mu na autonomię. Dobre rodzicielstwo to balans pomiędzy naszymi potrzebami, a potrzebami dzieci.
Największym atutem książki jest jej autentyczność. Greene nie tylko prezentuje teoretyczne założenia, ale również dostarcza liczne przykłady sytuacji z życia rodzinnego. W każdym rozdziale autor przytacza dialogi rozmów z dziećmi, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W ten sposób czytelnikowi łatwiej zrozumieć, gdzie popełnia błąd i jak zmienić swój sposób konwersacji z dzieckiem. Teksty są na tyle uniwersalne, że z pewnością każdy z nas może w nich zobaczyć siebie. Dodatkowo na końcu rozdziałów pojawiają się najczęściej zadawane pytania, które mogą nas nurtować po przeczytaniu zagadnienia.
„Porozumienie przez współpracę” to lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców, którzy pragną budować zdrowe, oparte na zaufaniu i szacunku relacje ze swoimi dziećmi. Książka ta doszczętnie wyczerpuje temat współpracy, dzięki której każda ze stron poczuje się szczęśliwa. Gorąco polecam!
Ocena: 9/10
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać