Zbliża się jeden z najważniejszych momentów w życiu dorastającego malucha — pora pójść do przedszkola! Decyzja o rozpoczęciu edukacji jest ważna zarówno ze względu na jego rozwój społeczny, jak i motoryczny czy psychiczny. Placówki te są bowiem idealną przestrzenią do budowania pierwszych przyjaźni i rozwijania dziecięcego hobby.
Rekrutacja do przedszkoli bywa jednak trudna i emocjonująca — m.in. ze względu na zmieniające się przepisy, powstałe mity i niewystarczającą ilość miejsc, z czym niezmiennie walczy MEN. Jeśli więc w tym roku czeka Cię (i Twoje dziecko) proces rekrutacji, a następnie rozpoczęcia przedszkolnej przygody — koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Spis treści
ToggleZgodnie z art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. prawa oświatowego, rekrutacja do placówek zwykle odbywa się na przełomie lutego i marca. Oznacza to więc, że terminy rekrutacji są różne i przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z kalendarzem okolicznych placówek. Przykładowo więc w Warszawie rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się już 5 marca 2024 roku i będzie prowadzona całkowicie za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji.[1]
Uwaga! Rekrutacja w szkołach podstawowych rozpocznie się w tym samym dniu, co rekrutacja do przedszkoli w danej gminie.
Najważniejszy jest termin rozpoczęcia rekrutacji, który różni się, w zależności od miasta. Opiekun więc powinien na bieżąco śledzić informacje oraz komunikaty, które zamieszcza dyrektor przedszkola np. na stronie internetowej wybranej placówki. W zależności od tejże daty proces przedstawić można w pięciu etapach – zgodnie z art. 131 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawa oświatowego (jt Dz.U. z 2023 r. poz. 900).
Rodzice dzieci, które nie dostały się do przedszkola, są informowani o wolnych miejscach w innych placówkach — i to jeszcze przed rozpoczęciem tzw. postępowania rekrutacyjnego uzupełniającego. Wynika to bezpośrednio z przepisów, dzięki którym placówka tworzy rekrutację uzupełniającą na taką liczbę miejsc, jaką dokładnie dysponuje.
Nie. Obecne przepisy są zgodne z tymi, zawartymi w rozporządzeniu MEiN z 18 listopada 2022 r. To one ustalają skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej oraz szczegółowy tryb przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Rozporządzenie to dookreśla niezbędne dokumenty oraz proces przyjmowania dziecka spoza danej gminy.
Kryteria wyboru w oddziałach przedszkolnych w tym roku, są dokładnie takie same, jak w latach poprzednich. Oznacza to więc, że znaczenie ma nie kolejność zgłoszeń (jak powszechnie się uważa), a zdobyte punkty.
Więcej mówi o tym art. 131 ust. 1 ustawy prawa oświatowego, który (Dz. U. z 2023 r., poz. 900, 1718, 1672 i 2005), który dokładnie odnosi się do procesu przyjmowania dzieci do publicznych placówek (od przedszkoli, po szkołę podstawową).
Wskazane w powyższym artykule kryteria to:
Co ciekawe — miasta mogą wprowadzać własne, oryginalne obszary do punktacji. Tak oto Warszawa dodaje punkty dzieciom z pełną książeczką szczepień, a Wrocław „nagradza” właścicieli karty Nasz Wrocław. Dlatego też warto dokładnie poznać zasady rekrutacji w swojej gminie — te dostępne są zarówno w Urzędzie Miasta, jak i na stronie internetowej.
Temat dostępnych miejsc w przedszkolach wraca co roku jak bumerang. Sfrustrowani rodzice składają wnioski z prośbą o przyjęcie dziecka, niestety licząc się, że placówka im odmówi na skutek zbyt licznych grup. Przepisy MEN, brak pomysłu na rozwiązanie dotychczasowych problemów oraz koszty edukacji prywatnej to główne argumenty do toczenia społecznej debaty oraz nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Na ten moment działania te są nieskuteczne i pomimo nawracającego tematu, rodzice mają do wyboru trzy możliwości, tj.:
Bibliografia:
[1] Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025 (2024), dostęp: https://edukacja.um.warszawa.pl/aktualnosci5
[2] MEN (2016), dostęp: https://obywatel.gov.pl/pl/dzieci/przedszkole-i-zapisy-do-przedszkola
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać