Płacz, lęk, niechęć do podejmowania nowych aktywności… wszystkie te objawy mogą być źródłem wielu problemów, które wymagają natychmiastowej reakcji. Zdarza się więc, że w ich obliczu rodzice – po rozmowach z dyrekcją i kadrą pedagogiczną – decydują się na zmianę przedszkola. Jest to krok nierzadko trudny i pełen wyzwań, zwłaszcza w przypadku maluchów, które nie do końca zdają sobie sprawę z pojawiających się wyzwań (np. rozwojowych).
Jak przejść ten etap, bez dodatkowych kłopotów relacyjnych? Jak zmienić przedszkole, aby nie odbiło się to negatywnie na dziecku? Jak przebiega proces przyjęcia dziecka w trakcie roku szkolnego i co ważniejsze – do jakiego przedszkola zapisać malca, aby uniknąć powielanych błędów?
Spis treści
ToggleJednym z powodów zmiany przedszkola jest niezadowolenie dziecka z obecnej grupy czy relacji z rówieśnikami. Dlatego też tak ważne jest obserwowanie swojego malucha i reagowanie na wszelkie sygnały, które mogą zwiastować problemy rozwojowe czy relacyjne.
Jeśli więc Twoje dziecko:
…być może należy podjąć decyzję przeszukiwaniu innych, alternatywnych publicznych zespołów wychowania przedszkolnego. Zanim jednak do tego dojdzie – zapytaj Panie przedszkolanki o zdanie i spostrzeżenia związane z procesem wychowania i adaptacji malucha.
Postaw na otwartą i szczerą rozmowę. Unikaj zaskoczenia i niemiłych niespodzianek, które mogą być dla dziecka zbyt trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Pamiętaj, że maluch znał dawną placówkę, nawiązał relacje i czuł się w niej wystarczająco bezpiecznie. Nowa sytuacja wymaga więc odpowiedniego przygotowania i co ważne – wyjaśnienia.
Przedstaw więc sytuację w sposób spokojny, unikając przy tym wyrażania swoich obaw czy ewentualnych, negatywnych emocji. Nie skupiaj się na samej zmianie – zamiast tego mów o nowym miejscu w superlatywach. Bazuj na pozytywnych emocjach, nowych możliwościach i zaletach tego rozwiązania. Odpowiadaj cierpliwie na wszystkie pytania i jednocześnie – postaraj się wzbudzić w nim jak największe zainteresowanie.
Obecne przepisy nie narzucają terminów czy ograniczeń w tym obszarze. Oznacza to, że rodzice mogą wnieść o przeniesienie dziecka do innego przedszkola w dowolnym dla siebie momencie – także w trakcie roku szkolnego.
W podaniu o rezygnację z przedszkola powinny pojawić się:
Nie ma konieczności wskazywania przyczyny dla takiej decyzji. Możesz poprosić placówkę o dostarczenie gotowego wzorca lub obowiązkowych elementów, które są niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Rekomenduje się, aby złożyć dokument osobiście – wprost do rąk dyrekcji.
Rezygnacja z przedszkola jest tożsama z tym, że dziecko utraci gwarantowane miejsce, które przysługuje z tytułu rekrutacji do tego przedszkola. Warto także pamiętać, że proces rekrutacji i zmian wygląda inaczej w prywatnych, a inaczej w przypadku publicznych punktów przedszkolnych czy w szkołach podstawowych.
Zmiana przedszkola przebiega dwutorowo. W pierwszej kolejności musisz złożyć rezygnację z dotychczasowej placówki. W tym celu należy spisać wniosek, który następnie składa się do dyrekcji. Po drugie – należy złożyć podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola w nowym miejscu – z jednoczesnym zachowaniem obowiązujących etapów rekrutacji. O tym, jak dokładnie przebiega rekrutacja (w tym rekrutacja uzupełniająca) przeczytasz w statucie placówki, a także na stronie internetowej w urzędzie miasta lub gminy.
W zmianie oddziałów przedszkolnych należy wziąć pod uwagę obowiązujące procesy wewnętrzne w placówce, a także terminy, których przestrzeganie zwiększa szanse na pozytywne i szybkie rozpatrzenie wniosku.
Pamiętaj, że maluch docelowo powinien mieć poczucie bezpieczeństwa, troski i wsparcia. Jeśli więc placówka wzbudza w nim największy lęk oraz jest źródłem frustracji, niepokoju i problemów relacyjnych – zmiana przedszkola może być najlepszym i najważniejszym krokiem.
Pamiętaj jednak, że nowe miejsce nie rozwiąże wszystkich problemów. To zaledwie pierwszy krok do pożądanych zmian. Docelowo więc konieczna będzie pomoc i wsparcie zarówno nauczycieli, całej kadry, jak i rodziców, którzy muszą wykazać się empatią, zrozumieniem i cierpliwością. Gdy jest to możliwe – nie pozwól aby zmiana placówki odbiła się negatywnie na zbudowanych wcześniej relacjach z rówieśnikami. Zorganizuj więc np. przyjęcie dla starych kolegów.
Zmiana przedszkola może generować szereg nowych wyzwań, ale także – ogrom korzyści. Docelowo decyzja o przeniesieniu malca sprawia, że ten będzie mógł rozpocząć wszystko od nowa, bez narzuconej presji czy konieczności korygowania trudnych relacji. Nowe miejsce to nie tylko nowi rówieśnicy, ale także nowe możliwości, nowe zabawy, nowi opiekunowie i nowe środowisko, które może sprzyjać prawidłowemu rozwojowi dziecka.
Warto nadmienić, że ta zmiana pociąga za sobą nową metodologię wychowawczą, co w oczywisty sposób może lepiej sprawdzić się w procesie edukacyjnym Twojego dziecka. Docelowo więc maluch może np. swobodniej rozwijać swoje pasje i umiejętności, przełamując w ten sposób wszelkie, dotychczasowe trudności.
Przede wszystkim zastanów się z jakimi konkretnymi problemami spotkał się Twój maluch w starym przedszkolu. Przeanalizuj je, aby znaleźć konkretne rozwiązanie na zaistniały problem. Być może lepszym rozwiązaniem będą mniejsze grupy lub inny sposób edukacji? To te wnioski pozwolą Ci znaleźć lepszą placówkę, która zminimalizuje ryzyko na ponowne pojawienie się tych samych problemów.
Dodatkowe kryteria, które pomogą Ci w wyborze nowego przedszkola, to np.:
Warto także ustalić dodatkowe kryteria wyboru na podstawie zebranych informacji – może się okazać, że decydującym argumentem będzie np. lokalizacja.
Przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem, słuchaj go, reaguj. Nie zaskakuj malca zmianami i swoimi decyzjami – zamiast tego uprzedź o przyszłych krokach. Pamiętaj, że dziecko w wieku przedszkolnym rozumie nową sytuację – warto więc potraktować go jako rozmówcę, który w pełni może podzielić się swoimi obawami.
Koncentruj się na pozytywnych emocjach i nowych możliwościach. Opowiedz o zabawkach, zajęciach i dzieciach, które zachęcać będą malca do odwiedzenia placówki. Nie przerzucaj swoich obaw na dziecko. W procesie adaptacji wykaż się zrozumieniem, empatią i cierpliwością – nie narzucaj presji, która może pogłębiać lęk i stres malca. W przypadku problemów lub kłopotów, nie bój się poprosić o pomoc kadrę pedagogiczną, która nierzadko jest głównym argumentem, dla którego chętnie dzieci będą chodziły na zajęcia.
Na chłodno przeanalizuj problemy i wyzwania, z którymi zmierzył się Twój maluch. Zastanów się co było ich przyczyną, jakie wynikły z tego konsekwencje i jaka była Twoja rol. Jeśli ów proces jest dla Ciebie zbyt trudny – poproś o pomoc pedagogów w wybranym przedszkolu lub udaj się do psychologa dziecięcego, który pozwoli ocenić problem (i przy okazji wskaże jego źródło). Zastanów się, co pomoże zaaklimatyzować się dziecku w danej placówce i wprowadź zmiany w domowym procesie wychowawczym.
Bibliografia:
[1] Kanka, L. Rola rodziny i przedszkola w procesie adaptacji dziecka trzyletniego do warunków przedszkola.
[2] Schiller, F. Współpraca nauczyciela z rodzicami a adaptacja dziecka w przedszkolu
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać