Obecnie w Polsce przedszkola oferują darmową pomoc wychowawczą przez 5. godzin dziennie. Zwykle dyżury pełnione są w godzinach 8:00-13:00, co ma zapewnić opiekunom dużą swobodę i wolną przestrzeń do zawodowej realizacji. Każda godzina powyżej tego przedziału jest dodatkowo płatna, co nierzadko stanowi za inspirację do… zapisania dziecka do więcej niż jednej placówki.
Czy polskie prawo odnosi się do sytuacji, w której rodzic zapisuje malucha do dwóch oddziałów przedszkolnych? Jak wygląda postępowanie w przypadku takiego dziecka i kto przyjmowany jest w pierwszej kolejności?
Spis treści
ToggleProces rekrutacji do dwóch przedszkoli – przynajmniej w ogólnym założeniu – nie różni się od procesu rekrutacji do jednej placówki. Możesz więc zrobić to osobiście – tj. udać się do przedszkola, które prowadzi rekrutację, aby zgłosić kandydaturę dziecka – lub przez internet.
Zapisanie dziecka do przedszkola przez stronę www jest całkowicie zautomatyzowane. W tym celu wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy i zarejestruj się na platformie dot. rekrutacji. Wypełnij wskazany formularz i wybierz docelowe przedszkole lub przedszkola. Docelowo portal wskaże Ci wszystkie placówki, które prowadzą zapisy elektroniczne. Jako pierwsze zaznacz przedszkole będące najlepszym wyborem, potem wybierz dwie, mniej atrakcyjne, opcje. Gdy dziecku nie uda dostać się do pierwszego miejsca, to być może przejdzie rekrutację w innej placówce.
Teoretycznie więc możliwe jest przyjęcie dziecka w więcej niż jednej placówce – zwłaszcza, jeśli oprócz zapisów online zdecydujesz się na osobistą wizytację. W praktyce sytuacje te zdarzają się bardzo rzadko i są pewnego rodzaju ewenementem lub… błędem. Wynika to z art. 158 ust. 3 UPO, który wskazuje, iż w przypadku konfliktu lub sytuacji spornej – wiążąca jest deklaracja złożona w preferowanym przedszkolu (czyli tzw. przedszkolu pierwszego wyboru).
Docelowo należy zapisać dziecko do przedszkola pierwszego wyboru – czyli do jednej, wybranej placówki, która spełni wymagania rodziców.
Przyjęcie dziecka do dwóch przedszkoli przez ten sam organ prowadzący jest błędem i mówiąc wprost – nie powinien on mieć miejsca. Wynika to głównie z faktu, w Polsce gminy borykają się z niewystarczającą ilością placówek, a grupy są na tyle liczne, że niewłaściwe jest zajmowanie miejsca innym maluchom. Oczywiście warto mieć na względzie, że proces rekrutacji i przyjmowania dzieci może być inny w wybranym przedszkolu. Możesz więc udać się do dyrektora, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
Teoretycznie – tak. Polskie prawo nie wypowiada się jednoznacznie w tym temacie, a z przepisów nie wybrzmiewa zakaz, który całkowicie zabroniłby zapisywania malucha do dwóch publicznych zespołów wychowania przedszkolnego.
Jeśli maluch nie dostanie się do przedszkola pierwszego wyboru, rodzic może:
W procesie rekrutacji o przyjęcie do przedszkola możesz wybrać maksymalnie trzy placówki. W ich wyborze należy kierować się preferencjami – tj. na pierwszym miejscu ustaw najbardziej pożądane i atrakcyjnie miejsce.
W przypadku polskich przedszkoli publicznych istnieje duży problem z dostępnością miejsc. Z tego też względu ustalono kryteria, wg. których rodzice i ich dzieci mają pierwszeństwo zapisów.
Zwykle przedszkole w pierwszej kolejności przyjmuje wyłącznie dzieci ze swojej gminy. Jeśli więc pragniesz zapisać dziecko w innej gminie – być może placówka odmówi przyjęcia, albo zaprosi Cię na rekrutację uzupełniającą. Co ważne – zasada ta obejmuje również oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.
W rekrutacjach w pierwszej kolejności dostają się dzieci:
A także w momencie, gdy małych znajduje się w rodzinie zastępczej lub w momencie gdy rodzice chcą – np. ze względu na trudną sytuację finansową – podjąć się dodatkowej pracy. Pierwszeństwo dotyczy też wszelkich innych, mniej oczywistych kwestii – np. gdy przedszkole jest kluczową pomocą w samotnym wychowywaniu dziecka.
W systemie elektronicznym działa zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Jako uzupełnienie tegoż procesu – np. w placówce o ograniczonej liczbie wolnych miejsc – decydujący głos ma dyrektor placówki, który indywidualnie analizuje zgłoszenia i bierze pod uwagę powyższe czynniki (czyli np. w przypadku wielodzietności rodziny).
Po pierwszym naborze często dodatkowo tworzona jest rekrutacja uzupełniająca, która ma „dobrać” przedszkolaków do wstępnie stworzonej grupy. O zakresie i procesie tej rekrutacji decydują wolne miejsca oraz obszerność listy dzieci przyjętych.
Co ważne – dyrektor może ustalić dodatkowe kryteria oraz własny harmonogram rekrutacji uzupełniającej (zwłaszcza w przypadku przedszkoli prywatnych).
Tak. Jak czytamy na stronie internetowej GOV – aby skorzystać z tej możliwości należy udać się bezpośrednio do dyrektora i poproś o przyjęcie dziecka do przedszkola poza rekrutacją. Ważne jest, aby w procesie tym przedstawić uzasadnienie dla swojej prośby.
Warto pamiętać, że dyrektor może Ci odmówić – np. jeśli brakuje miejsce w grupach. Ponownie więc podstawą wszelkich decyzji jest kolejność zgłoszeń.
Bibliografia:
[1] art. 158 ust. 3 Prawo Oświatowe
[2] Zapisz dziecko do przedszkola (2020), www.gov.pl.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać