Wychowywanie potomka jest niezwykle trudnym i pełnym wyzwań zajęciem. Zadanie to bywa tym bardziej wymagające, gdy zostaje się samotnym rodzicem, który zderza się z nowymi obowiązkami bez wsparcia partnerki lub partnera.
Czy w obliczu tej trudnej sytuacji, osoba samotnie wychowująca dziecko, może liczyć na wsparcie i pomoc ze strony Państwa i przedszkola? Jak wygląda dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?
Spis treści
ToggleTak. Samotny rodzic (tj. zarówno matka, jak i ojciec) ma pierwszeństwo w procesie przyjęcia dziecka do placówki. Warto więc poinformować o tym fakcie wybrane przedszkole.
Fakt samotnego wychowywania dziecka należy zgłosić we wniosku, składanym podczas rekrutacji. Oświadczenie może być zweryfikowane na kilka sposobów:
Urząd Skarbowy przede wszystkim sprawdza, czy faktyczny opiekun dziecka przejmuje pełną opiekę. Jeśli więc stwierdzi, że jeden z rodziców dziecka (w tym przypadku ojciec) uczestniczy w procesie rozwojowym lub wychowawczym, np. poprzez zapewnienie opieki weekendowej, Urząd może uznać, że matce nie przysługuje prawo do np. zasiłku rodzinnego.
Można więc uznać, że z rozliczenia na preferencyjnej zasadzie nie skorzysta zarówno matka zamieszkująca z partnerem, jak i ojciec zamieszkujący z konkubiną, która pomaga w procesie wychowawczym. Co więcej — samotne wychowywanie dziecka nie kwalifikuje się w sytuacji, gdy matka mieszka z dziadkami dziecka (tj. swoimi rodzicami). Ustalenie świadczenia alimentacyjnego jest wyłączone z tych warunków i ich otrzymywanie nie wpływa na interpretację ze strony Urzędu.
To zależy. Opiekun prawny dziecka, który faktycznie sprawuje pełną opiekę nad maluchem, nie musi wpisywać danych osobowych drugiego rodzica. Jeśli więc ojciec dziecka stracił prawa rodzicielskie na mocy decyzji sądu — matka ma prawo pominąć tę informację.
Jeśli jednak drugi rodzic partycypuje w niewielkim stopniu, nie stracił praw rodzicielskich i zgodził się na okazjonalne odbieranie dziecka z placówki — należy wprowadzić takie dane do wniosku.
Aby spełnić kryterium samotnego wychowania, należy przedstawić: prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację rodziców, zgon jednego z rodziców oraz oświadczenie potwierdzające fakt niewychowywania dziecka wspólnie z jego rodzicem (art. 150 ust. 2 pkt 1 lit c ustawy Prawo oświatowe). Rodzic musi się jednak liczyć z tym, że przedszkole poprosi o dodatkowe, niestandardowe dokumenty. Komisja rekrutacyjna może więc oczekiwać oświadczeń wyjaśniających (np. w przypadku niespójności).
Pierwszeństwo przyjęcia ma rodzic samotnie wychowujący dziecko. Warto jednak nadmienić, że to nie są jedyne kryteria, które mogą wpłynąć na kolejność przyjmowania maluchów. Oprócz tego znaczenie ma:
Tak. W Polsce rodzice samotnie wychowujący dzieci mają przywileje, które mają na celu pomóc w procesie wychowawczym. Tak oto dostępny jest dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, doliczany do zasiłku rodzinnego. Ten wynosi 193 zł/miesiąc na dziecko i nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, kwota zwiększona jest o 80 zł/dziecko i nie więcej niż 160 zł na wszystkie dzieci.
Osoba samotnie wychowująca dziecko do 6 lat, ze statusem bezrobotnym, albo wychowująca dziecko z niepełnosprawnościami, może także liczyć na refundacje kosztów opieki. W jaki sposób? Taka osoba może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z przedszkolem — pod warunkiem że przedstawi fakturę z placówki. Dodatkowo samotny rodzic poprosić o pomoc Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Poradnię Zdrowia Psychicznego.
Na podobne „bonusy” mogą liczyć rodzice bezpośrednio w przedszkolu, świetlicy szkolnej czy w żłobku. Te przygotowywane są bezpośrednio przez dyrekcję.
Matka, która samotnie wychowuje dziecko, powinna zebrać faktury związane z kosztami przedszkolnymi, aby następnie ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów (w momencie podjęcia pracy). Co istotne — wsparcie finansowe z uwagi na samotne wychowywanie dziecka utrzymuje się wyłącznie wtedy, gdy został przyznany zasiłek rodzinny. Więcej o tym, ile wynosi taka refundacja, przeczytać można w np. art. 72 ust.1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przedszkole, za symboliczną opłatę 1zł/godzina może zaoferować dłuższą opiekę w ciągu dnia. W ten sposób matka zyskuje czas na zarówno pracę zarobkową, jak i organizację życia codziennego. Dodatkowo placówki często przygotowują zniżki lub rabaty, dzięki którym samotny rodzic ponosi mniejsze, miesięczne koszty. Więcej informacji uzyskasz bezpośrednio u dyrekcji przedszkola.
Bibliografia:
[1] Dz.U. 2016 poz. 195 -Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać