Wielu rodziców, wybierający idealną placówkę dla swojej ukochanej pociechy, zastanawia się jakie są wymogi rekrutacyjne. Obecnie istnieje wiele mitów, które sygnalizować by miały, że ów proces jest bardzo skomplikowany i zależy od wielu czynników. Wśród nich jest m.in. aspekt bezpieczeństwa niepełnosprawnego ucznia przedszkola oraz aspekt zameldowania, który miałby być decydujący w obliczu wielu kandydatów.
Zatem, jak wygląda zameldowanie a przedszkole? Czy faktycznie warunkiem przyjęcia dziecka jest stałe miejsce zamieszkania? Jak meldunek ma się do obowiązku wychowania przedszkolnego i czy w celu ustalenia wysokości dotacji konieczne jest wcześniejsze zameldowanie dziecka w danej gminie?
Spis treści
ToggleNie. Obecne przepisy jasno wskazują, że możliwe jest przyjęcie dziecka do przedszkola publicznego, pomimo braku meldunku w danej gminie. Wynika to z faktu, że rodzic lub opiekun prawny wykonuje nałożony obowiązek meldunkowy za osoby, które: nie mają zdolności do czynności prawnych – w tym osoby poniżej 13. roku życia. Dyrektor przedszkola nie ma więc prawa wymagać takich dokumentów i wniosków – nawet argumentując potrzebę procesem rekrutacji.
Tak. Możesz wziąć udział w rekrutacji prowadzonej w innej gminie lub innym mieście. Adres zameldowania nie jest tym samym ograniczeniem w procesie edukacji i wybieraniu oddziału przedszkolnego. Warto jednak pamiętać, że – głównie ze względu na ograniczoną ilość miejsc – przedszkole w pierwszej kolejności przyjmuje dzieci „ze swojej” gminy. W wyborze przedszkola dziecka warto więc wziąć pod uwagę jego lokalizację.
Zameldowanie jest niezbędnym środkiem do prowadzenia ewidencji ludności. Oznacza to, że organy administracji nie są upoważnione do rozstrzygania kwestii związanych z edukacją czy wyborem docelowej placówki. Miejsce zameldowania nie ma więc mocy sprawczej, a w systemie oświaty czytamy, że w Polsce nie ma rejonizacji.
Tak. Obecne przepisy jasno wskazują, że miejsce zamieszkania rodziców nie jest decydujące w kontekście zameldowania dziecka. Artykuły prawne nie nakładają nakazu złożenia zgody obojga rodziców na zameldowanie dziecka w konkretnej gminie i mieście. Oznacza to więc, że rodzic (np. ojciec), który nie posiada zgody drugiego rodzica (np. matki) na zameldowanie dziecka, nadal – pomimo sprzeciwu – może tego meldunku dokonać. Organy zbierające wnioski i dokonujące meldunków nie wymagają zgody obojga rodziców.
Polskie prawo wskazuje więc, że miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską może być miejsce zamieszkania zarówno obojga rodziców, jak i tylko jednego z nich.
W rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko było zameldowane u dziadków. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której dziadkowie pełnią formę władzy rodzicielskiej. Proces meldunku przebiega w dokładnie taki sam sposób – tj. należy złożyć formularz przez internet albo bezpośrednio udać się do urzędu gminy, która pełni jednostkę samorządu terytorialnego.
Proces meldunku w Polsce jest tożsamy – i to bez względu na miejsce zamieszkania i województwo. Docelowo rodzic powinien wypełnić wniosek online lub złożyć odpowiednie dokumenty bezpośrednio do urzędu gminy/miasta, w którym planuje zameldować swoje dziecko. Można w ten sposób zameldować dziecko na pobyt czasowy lub z zamiarem stałego pobytu.
Proces meldunku nowonarodzonego dziecka jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych formalności. Wszystkie etapy odbywają się automatycznie, wraz ze zgłoszeniem narodzenia w urzędzie stanu cywilnego. Uwaga! Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której rodzice posiadają obywatelstwo polskie oraz w której maluch rodzi się na terenie Polski.
Jeśli chcesz zameldować swoje dziecko w innym miejscu – należy odwiedzić docelową gminę lub miasto, aby złożyć należne wnioski i dokumenty. Możesz to także zrobić online, poprzez dostępne formularze. Ważne jest, aby podczas wskazywania miejsca zamieszkania podać:
Co ważne – w obu tych przypadkach zameldowania dziecka może dokonać rodzic, opiekun prawny lub opiekun sprawujący opiekę w miejscu wspólnego pobytu. Wymóg ten dotyczy wszystkich dzieci do 18. roku życia – tj. zarówno ucznia niepełnosprawnego, jak i sprawnego.
Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, która jest miejscem zamieszkania osoby fizycznej, niezbędna będzie:
Jeśli nie jesteś właścicielem – koniecznie będzie oświadczenie właściciela (lub innego podmiotu z tytułem prawnym do mieszkania), które potwierdzi Twój pobyt w lokalu.
Bibliografia:
[1] Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85 – ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać