W 2020 roku, z racji wystąpienia pandemii COVID-19, Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rekomendacje, które nakierowane były na przedszkola działające pomimo zagrożenia epidemiologicznego. Wśród wytycznych dot. wymogów sanitarnych, pojawił się także zapis w sprawie organizacji publicznych szkół — w tym kolejności przyjmowania dziecka do przedszkola. Zapis ten stworzył wiele wątpliwości i pytań — czy rekomendacje, w którym rzekomo chodzi o zachowanie dodatkowych środków ostrożności, są zgodne z prawem i obowiązują do dziś?
Spis treści
ToggleWedług obecnych przepisów prawa oświatowego — w pierwszej kolejności przyjmowane są:
Obywatelstwo, zawód, stan majątkowy czy termin złożenia dokumentów nie jest determinantem, wpływającym na kolejność zgłoszeń.
Faktycznie w trakcie pandemii COVID-19 pojawiły się rekomendacje MEN, w których to dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych otrzymywały pierwszeństwo przyjęcia do oddziałów przedszkolnych. Przepisy te były związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Obecnie nie ma żadnych przepisów, które mówiłyby o pierwszeństwie rekrutacyjnym dzieci mundurowych. Przepisy RODO pozostawiają do interpretacji, czy przetwarzanie danych o zawodzie lub funkcji wykonywanej przez rodzica przedszkolaka, jest niezbędne w procesie rekrutacji.
Rodzice muszą złożyć wniosek rekrutacyjny. Dodatkowo muszą umieścić wymagane dokumenty, potwierdzające spełnienie powyższych kryteriów. Te ustalane są wewnętrznie i mogą się różnić, w zależności od placówki. Zwykle w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego wymagane jest złożenie oświadczenia, w którym potwierdza się fakt bycia pracownikiem systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych.
Przepis ten obowiązywał w publicznych szkołach podstawowych oraz przedszkolach, które zdecydowały się kontynuować swoją działalność w okresie pandemii COVID-19.
Obecnie obowiązują przepisy, wg. których w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci m.in. dwóch pracujących rodziców, którzy szukają możliwości pogodzenia pracy z wychowywaniem dziecka, a także dzieci niepełnosprawne (lub wychowywane przez rodziców niepełnosprawnych), dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej i dzieci wychowywane przez jednego rodzica (tu konieczny jest np. akt zgonu rodzica).
Idea wprowadzenia nowych reguł spotkała się z szeroką krytyką, ale także podważeniem intencji i słuszności tego pomysłu.
Bibliografia:
[1] Dz.U.1997.78.483 – Art. 51. Prawo ochrony danych osobowych, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać